اتریوم به سلطه بیت‌کوین در بازار رمزارزها پایان می‌دهد؟

  • محمد جلالی
  • 3 هفته قبل
  • 9:19 ق.ظ
آمار و داده‌ها نشان می‌دهد که اتریوم به سرعت در حال کم‌ کردن فاصله خود با بیت‌کوین است و احتمالا تا چند سال دیگر جای این رمزارز را در صدر بازار ارزهای دیجیتال بگیرد.

اتریوم به سرعت در حال کم کردن فاصله خود با بیت‌کوین است. اگر چه مقایسه ارزش بازار این دو رمزارز شاید چنین چیزی را نشان ندهد، چرا که در حال حاضر ارزش بازار بیت‌کوین ۶۸۰ میلیارد دلار و اتریوم کمتر از ۳۰۰ میلیارد دلار است، اما از نظر ارزش ذاتی و تحولات اخیر، به نظر می‌رسد اتریوم دیگر زیر سایه بیت‌کوین نیست. رشد سریع اتریوم این احتمال را تشدید کرده که در چند سال آینده احتمال اتر جای بیت‌کوین را در صدر ارزش بازار رمزارزها بگیرد. اگر چه تا چند ماه پیش این فقط یک فرضیه نظری بود اما حالا آمار و ارقام هم بر این ادعا صحه می‌گذارند. اما چرا اتریوم به پرچمدار بازار ارزهای دیجیتال تبدیل خواهد شد؟

 ارزش اقتصادی تسویه‌شده

از اواسط سال ۲۰۲۰ میلادی، بدون شک ارزش اقتصادی تسویه شده روی اتریوم به سطح جدیدی رسیده است. آمار نشان می‌دهد که اتریوم ۵ برابر بیشتر از بیت‌کوین توانسته فعالیت‌های مالی را تسهیل کند و همین موضوع موجب شده تا کاربران برای امنیت ارزش پولی خود به این شبکه اعتماد بیشتری داشته باشند. نکته قابل توجه اینجاست که فعالیت مالی تسویه شده روی ETH تنوع بسیاری دارد از تامین مالی غیرمتمرکز گرفته تا دارایی‌های مالی دیگر. با این وجود ارزش تحت سلطه اتریوم از بیت‌کوین پیشی گرفته است. در حال حاضر اتریوم هر روز ۲۰ میلیارد دلار ارزش تسویه شده دارد و بیت‌کوین ۱۴ میلیارد دلار.    

کارمزد استفاده از شبکه

کاربران اخیرا علیه ناتوانی ETH در تسهیل تراکنش‌های ارزان‌تر اعتراضاتی کرده‌اند. متوسط هزینه ۷ روزه به استخراج‌کنندگان اتریوم ۳۲ میلیون دلار در روز است و این در حالی است که این کارمزد برای بیت‌کوین روزانه تنها ۴ میلیون دلار است. فضای بلوکی اتریوم بسیار ارزشمندتر از هر بلاک‌چین دیگری است و این به خاطر تسهیلاتی است که این شبکه ارائه می‌دهد، در حالی که زنجیره بیت‌کوین هنوز ضد تداخل است.

 تضمین تسویه

وقتی حرف از امنیت به میان می‌آید، بیت‌کوین رهبر مطلق است. اما مدتی است که تاج و تخت این رمزارز به چالش کشیده شده است. آمارها نشان می‌دهد که امنیت اتریوم به صورت لحظه‌ای بیشتر از بیت‌کوین است. علاوه بر این اتریوم سالانه ۱۸ میلیارد دلار به ماینرها پرداخت می‌کند در حالی که پرداختی بیت کوین ۱۳٫۵ میلیارد دلار است. اتریوم پول بیشتری به استخراج‌کنندگانش می‌دهد و هزینه دفتر کل بیشتری دارد، پس روی کاغذ امن‌تر هم محسوب می‌شود. می‌گویند آمار هیچ وقت دروغ نمی‎گوید، اما واقعیت این است که هنوز این ارقام و واقعیت‌ها نتوانسته جو بازار را تغییر دهد. بیت‌کوین هنوز در صدر بازار قرار دارد چرا که بیت‌کوین اولین رمزارز بوده و هیچ جایگزینی برای آن به وجود نیامده است و این رمزارز است که صعود و نزول بازار را مشخص می‌کند. باید دید آیا تحولی که اتریوم در شبکه بلاک‌چین به وجود آورده آیا می‌تواند به سلطه بیت‌کوین در بازار رمزارزها پایان دهد یا خیر.


دیدگاه شما
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments