انفجار قیمت بیتکوین در سال 2021/2022 5 دلیل اصلی و مهم که قیمت بیتکوین در 2 سال پیشرو پیشرفت عظیمی خواهد داشت.

  • محمد جلالی
  • 3 ماه قبل
  • 10:58 ب.ظ
چرا احتمال افزایش قیمت بیتکوین در سالهای پیشرو بسیار زیاد است؟ در فضای رمزارز هم […]

چرا احتمال افزایش قیمت بیتکوین در سالهای پیشرو بسیار زیاد است؟

در فضای رمزارز هم درست مثل دیگر عرصه ها همیشه افرادی هستند که نسبت به پیشرفت یک دارایی خوشبین هستند. و در انتظار آینده روشنی برای آن میباشند.  در مقابل عده ای هم به دنبال سقوط و زوال آن هستند. عده ای پیشبینی میکنند که صعود قیمت بیتکوین در آینده ای نزدیک حتمی است، و عده ای دیگر بر این باورند که سرنوشت شومی در انتظار بیتکوین است. فرای این گزافه گویی ها ، دلایل معین و محرزی مبنی بر صعود دوباره بیتکوین در سال های پیشرو وجود دارد. که در این مقاله به 5 دلیل کلیدی این رویداد مهم اشاره خواهیم کرد.

1.بحران اقتصادی سال 2020 + چاپ بی رویه پول کاغذی

در ابتدا بسیاری از افراد بر این باور بودند که بیتکوین تنها در دهه های اول پیدایشش عملکرد خوبی از خود نشان خواهد داد . چرا که در آن برهه از زمان اکثر کشورها در سراسر جهان وضعیت اقتصادی خوبی داشتند. آنها معتقد بودند به محض اینکه رکود اقتصادی دنیا را فرا بگیرد ، بیت کوین هم به فنا خواهد رفت. اما دیدیم که چنین اتفاقی نیفتاد. بیتکوین هم درست مثل بقیه دارایی ها و بازار های جهانی ، در پی همه گیری ویروس کرونا و قرنطینه ، سقوط بی سابقه ای را تجربه کرد. اما این مسئله خیلی هم دور از انتظار نبود. چرا که دامن همه بازار ها را گرفت .اما مسئله مهمی که از اواسط ماه مارس تا کنون شاهد آن هستیم این است که در این بحبوحه بحران اقتصادی ،بیتکوین عملکرد بسیار خوبی از خود نشان داده است.علیرغم سقوط شدیدی که ماه مارس با آن روبرو شد، در حال حاضر با سرعتی فوق العاده در حرکت است . و سال پرباری را پشت سر گذاشته.
انفجار قیمت بیتکوین در سال 2021/2022
تاثیر بحران اقتصادی سال 2020 و چاپ بی رویه پول کاغذی بر قیمت بیتکوین
اما از همه این ها مهمتر دلیل افزایش قیمت بلند مدت بیتکوین و انفجار میان مدتی که در پیش رو است را میتوان ماشین های چاپ پول بانکهای مرکزی دانست. چرا که در طول امسال بسیار فعال بوده اند. این امر نه تنها منجر به تورم بیشتر در بازار ارزهای فیات در آینده خواهد شد، بلکه پولهایی که بی رویه چاپ شده اند، به منظور سرمایه گذاری در زمینه های مختلف به بازارها سرازیر میشوند. و قطعاً مقداری از آن پول ها به سمت بیتکوین و فضای رمزارز هم خواهند آمد. بنابراین چاپ گسترده پول کاغذی به دو برابر شدن قیمت بیتکوین در آینده کمک خواهد کرد. زیرا مردم سرمایه های خود را به دارایی های ضد تورم همچون بیتکوین منتقل خواهند کرد.

2. سرمایه گذاران سازمانی همچنان در حال ورود به بازار بیتکوین هستند.

چندین سال است که هر از چند گاهی ،سرمایه گذاری میلیونها دلاری برخی سرمایه گذاران سازمانی وال استریت در بیتکوین خبر ساز شده است. انتظار نداریم که این بازار یکدفعه و ناگهانی منفجر شود، اما با گذشت زمان با حرکتی تدریجی افزایش خواهد یافت. هم چنین این مسئله ی ورود سازمانها به بازار رمزارز نقش مهمی در افزایش قیمت بیت کوین در دو سال پیشرویمان خواهد داشت.
انفجار قیمت بیتکوین در سال 2021/2022
2. سرمایه گذاران سازمانی همچنان در حال ورود به این بازار بیتکوین هستند.

گری اسکیل

اگر به روش سرمایه گذاری سرمایه گذاران آمریکایی نگاهی بیندازیم ، متوجه خواهیم شد که آنها به جای اینکه خودشان مستقیماً بیت کوین را خریداری کنند ،در سهام صندوق سرمایه‌گذاری بیت کوین شرکت گری اسکیل (The GrayScale Bitcoin Trust ) شرکت می‌کنند. این شرکت بستر امنی را برای سرمایه‌گذاری در بازار ارزهای دیجیتال فراهم کرده است. گری اسکیل با ایجاد صندوق‌های سرمایه‌گذاری در بیت کوین، بیت کوین کش، اتریوم، اتریوم کلاسیک، هوریزن، لایت کوین، استلار، ریپل و زی کش در حوزه رمز ارزها فعالیت دارد.  که همین امر باعث شده GBTC پیشرفت چشمگیری داشته باشد. گری اسکیل در ماه مه از خرید مقادیر بیشتری بیتکوین حتی بیش از آن چیزی که از بعد از هاوینگ استخراج شده بود، خبر داد. این شرکت تنها کمپانی فعال در زمینه سرمایه گذاریست  که بیشترین بیتکوینی که استخراج میشود را از آن خود میکند. طبق آخرین گزارشات سه ماهه ،گری اسکیل هم اکنون 4.4 میلیارد دلار بیتکوین از طرف مشتریان خود دارد. این شرکت در فوریه امسال (2020) حدود 285000 بیتکوین داشت اما با استناد به داده های اخیر ، تنها پس از گذشت 1 سال ،اکنون بیش از 400،000 بیتکوین دارد. گری اسکیل تنها یکی از بازیکنان این میدان است. البته میتوان گفت در حال حاضر از مهمترین بازیکنان فعال در حوزه رمزارز آمریکا به حساب می آید. قطعاً در سالهای آینده به تعداد صندوق های بیت کوین وال استریت افزوده خواهد شد.
تنها شرکت سرمایه گذاری که سهم عظیمی از بیتکوین های تازه استخراج شده را می بلعد.

صرافی بکت Bakkt

جدا از این صندق سرمایه گذاری، در طول چند سال اخیر سرمایه گذاران سازمانی با سرعت بیشتری در حال ورود به بازار رمزارز هستند. این ها افرادی هستند که یا مستقیماٌ بیتکوین خریداری میکنند و با یه شرط بندی بر روی مشتقات آن علاقه مندند. Bakkt یک صرافی قانونی وال استریت است که توسط بازیکنان بزرگ این حوزه ایجاد و پشتیبانی می شود.قراردادهای آتی بیتکوین در این صرافی (بکت ) ارائه میشود و وظیفه حفاظت از بیتکوین های سرمایه گذاران وال استریت را به عهده دارد. از طرفی روز به روز به تعداد سرمایه گذاران سازمانی که بیتکوین های خود را به صرافی کوین بیس میسپارند هم افزوده میشود. جالب این جاست که کلاً سرمایه داران وال استریت کم کم به سمت بازار رمز ارز و بیتکوین سرازیر شده اند. همه این مسائل باعث میشود تا بیت کوین رفته رفته در ذهن سرمایه گذاران به عنوان یک دارایی نرمال جا بیفتد. پس در پی به وقوع پیوستن این امر حجم زیادی از پول آنها در بیتکوین و بازار ارز دیجیتال سرمایه گذاری خواهد شد.

3. هاوینگ بیتکوین در ماه مه سال 2020

تا کنون 3 بار هاوینگ به شبکه بیتکوین اعمال شده است.این رویداد هر 4 سال یکبار به وقوع پیوسته و به نظر میرسد که این 3 هاوینگ از کاتالیزورهای اصلی روند صعودی بیتکوین هستند. هر بیتکوین جدید تقریباً در عرض 10 دقیقه استخراج میشود. حال هاوینگ این مقدار را نصف میکند.در سال 2012 پس از اعمال اولین هاوینگ به شبکه، پاداش استخراج بیتکوین از 50 به 25 بیتکوین کاهش یافت. در پی این رویداد، در دسامبر سال 2013 قیمت بیتکوین از 13 دلار به 1150 دلار افزایش پیدا کرد.
بیشتر بخوانید :   الگوریتم اثبات اهمیت(PoI) چیست؟
دومین هاوینگ بیتکوین در سال 2016 اجرا شد . در پی این هاوینگ پاداش ماینر ها از 25 بیتکوین به 12.5 رسید . و باز هم هاوینگ، قیمت بیتکوین را از 10 هزار دلار به 20 هزار دلار رساند. دلیل این امر هم چیزی جز عرضه و تقاضا نیست. افزایش تقاضا برای خرید بیتکوین در دراز مدت و استراتژی هاوینگ که در کد بیتکوین تعبیه شده، خود به خود منجر به تحریک بازار و ایجاد FOMO در کاربران خواهد شد که نتیجتاً به افزایش قیمت این رمزارز منتهی میشود.
انفجار قیمت بیتکوین در سال 2021/2022
هاوینگ بیتکوین

4. بیتکوین دارایی ذخیره شرکت ها

اخیراً بسیاری از کمپانی ها از بیتکوین به عنوان یک دارایی سرمایه گذاری استفاده میکنند. این کمپانی ها قبلاً دلار را دارایی ذخیره میدانستند. شرکت مایکرواستراتژی که بعید است این روزها اسم آن را نشنیده باشید، اخیراً تصمیم گرفته است تا از BTC به عنوان دارایی ذخیره اصلی خود استفاده کند.  طبق آماری که این شرکت در اختیار همگان قرار داده ، تا نوامبر سال 2020 مجموعاً 38،250 بیتکوین ،معادل تقریباً 11.12 دلار خریداری کرده است.

مایکرواستراتژی Microstrategy

اغلب کمپانی های بزرگ ، مقادیر زیادی پول نقد به عنوان ذخیره نگهداری میکنند. درست است که مایکرواستراتژی هم از نظر استانداردهای جهانی شرکت آنچنان عظیمی به حساب نمی آید، اما هم اکنون مالک بیش از 38 هزار بیتکوین است. همانطور که در بالا گفته شد ، با افزایش تورم پیش بینی شده از چاپ بی رویه پول ، چندی پیش بانک فدرال ایالات متحده اعلام کرد که دیگر تورم 2٪ را هدف قرار نخواهند داد. و اجازه می دهد تورم در آینده بیشتر شود . بنابراین منطقی است که شرکت ها مقداری از ذخایر طولانی مدت خود را در بیت کوین سرمایه گذاری کنند. تا از آن به عنوان مانعی برای تعادل در برابر تورمی که ذخایر نقدی آنها را تهدید میکند، بهره ببرند. حال اگر این تنها آغازِ فعالیت شرکت ها باشد. و آنها از این به بعد درصد کمی از ذخیره خود را در بیتکوین سرمایه گذاری کنند چه خواهد شد؟ همین امر به تنهایی میتواند منجر به افزایش قیمت انبوه بیتکوین شود. با توجه به مقدار انبوه پول کاغذی که امسال چاپ شده و استراتژی اخیر بانک فدرال در مورد تورم، باید منتظر تغییرات گسترده تری باشیم .که طی آن قطعاً میلیاردها دلار پول به سمت سرمایه گذاری در بیتکوین سرازیر میشود. تعدادی از شرکت های بزرگ نیز به منظور حفاظت از پولشان در برابر تورم به سمت بیتکوین خواهند آمد. و همه اینها به یک بازار صعودی بسیار قدرتمند منجر خواهد شد.

5. تاثیر بازار مالی غیر متمرکز ( دیفای) بر بیتکوین

دیفای عامل مهم دیگریست که این روزها در بازار کریپتو جنجال به پا کرده است. درست مثل عرضه اولیه (ICO) که در سال 2017 به این عرصه پا گذاشت و باعث شد مقادیر بسیاری پول به این بازار سرازیر شود، دیفای هم از سال 2020 فعالیتش را آغاز کرد. البته انتظار میرود که دیفای در مقایسه با ICO موقتی اما کم ریسکتر باشد. مجله فوربز دیفای را اینگونه تشبیه میکند: ” کارآفرینان رمزنگاری می توانند ابزارهای سنتی مالی را در قالب طرحی غیرمتمرکز و خارج از کنترل شرکت ها و دولت ها ، دوباره بسازند.” دیفای در عمل حذف بانک‌ها، واسطه‌ها و سازمان‌های متمرکز از دنیای مالیست. دیفای مجموعه‌ای از برنامه‌های کاربردیست که می‌توانند امور مالی مهمی مانند دریافت وام و معاملات مالی را به‌صورت غیرمتمرکز و بدون نیاز به واسطه انجام ‌دهد.
از بیتکوین میتوان به عنوان یک اصل در قراردادهای هوشمند دیفای مبتنی بر اتریوم استفاده کرد.

دیفای چیست؟

دیفای بازاریست که در طول چند سال اخیر جنجال به پا کرده. اما به تازگی توانسته فعالیت واقعی خود را آغاز کند. اتریوم بلاکچینی است که دیفای بر آن مبتنی شده . توکن های دیفای مبتنی بر اتریم هم اخیراً رشد قابل توجهی داشته اند.دیفای نه تنها از این جهت که بازار رمزارز را رونق میبخشد و مردم را به سمت بیتکوین روانه میکند برای بیتکوین عالیست.  بلکه هم اکنون محصولاتی وجود دارند که می توانند بیت کوین را به اتریوم گره بزنند. تا از آن برای دیفای استفاده کنند!
انفجار قیمت بیتکوین در سال 2021/2022
بازار مالی غیر متمرکز
بدون اینکه وارد جزئیات شویم ، اساساً میتوان از بیت کوین به عنوان یک اصل برای قراردادهای هوشمند دیفای مبتنی بر اتریوم استفاده کرد . بدین گونه که کاربران میتوانند بیت کوین های موجود خود در صرافی را به اتریم پیوند بزنند. رایج ترین توکن رمزنگاری شده ای که به این منظور استفاده میشود  WBTC است. WBTC یک توکن ERC 20 است که به صورت 1: 1 با بیت کوین پشتیبانی می شود. با اینکه مدت زیادی از پیدایش آن نمیگذرد تا حدی محبوب شده که تعداد آن در حال حاضر به بیش از 28000 رسیده . این مطلب حاکی از این است که بسیاری از بیکوین های موجود در بازار به آن متصل شده اند. پس اینکه بیتکوین به بازیکن اصلی حوزه دیفای تبدیل شود آنقدرها هم دور از انتظار نیست. چرا که پل ارتباطی بین بیت کوین و اتریوم برای این منظور فراهم است. بیتکوین با اختلاف ،مهمترین و بهترین رمزارز از نظر نقدینگی و سهم معامله در بازار ارز دیجیتال است. DeFi با نقدینگی ای که از طرف بیتکوین به آن اضافه میشود شکوفا خواهد شد و در عوض دیفای هم مقدار زیادی از بیت کوینهای فعال در بازار را بهم پیوند می زند که منجر به افزایش قیمت آن می شود.

جمع بندی مطالب

در این مقاله به 5 دلیل اصلی که چرا بیت کوین در سال 2021 و 2022 انفجار عظیمی را در پی خواهد داشت، اشاره کردیم. با توجه به آنچه گفته شد فتح قله های جدید برای بیت کوین اصلاً دور از انتظار نیست . در آخر به خاطر داشته باشید تا به اینجا ثابت شده که در دنیای رمزارزها تاریخ همیشه تکرار میشود .


دیدگاه شما
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments