حرکت دوباره دلار به سمت ۱۶ هزار تومان |مسیر پرنوسان ارز در سال ۹۹

  • محمد شعبانی
  • 1 سال قبل
  • 6:18 ب.ظ
امروز برخلاف روزهای قبل مسیر صعودی نرخ ارز را شاهد هستیم. دلار بار دیگر به […]

امروز برخلاف روزهای قبل مسیر صعودی نرخ ارز را شاهد هستیم. دلار بار دیگر به سمت ۱۶ هزار تومان خیز برداشته است. قیمت سکه نیز حدود ۶ میلیون و ۲۸۰ هزار تومان معامله می‌شود و آخرین نرخ دلار حدود ۱۵۸۵۰ تومان است.

پس از مقاومت دلار در برابر ریزش بیشتر و بازگشت نرخ از نیمه پایینی کانال ۱۵ هزار تومان بار دیگر دلار مسیر صعودی را در پیش گرفت و به سمت ۱۶ هزار تومان حرکت کرد. با احتمال مقاومت این سطح روانی سناریو افت دوباره نرخ از سوی فعالان ارزی مطرح می‌شود.

در کنار مسائل اقتصادی که در مطالب پیشین «دنیای بورس» جهت مطالعه مخاطبان در دسترس است یکی از مواردی که اهمیت سال ۹۹ برای ارز را افزایش داده است عوامل سیاسی مانند انتخابات آمریکا است. در نیمه آبان سال جاری نتیجه انتخابات آمریکا مشخص می‌شود و این موضوع می‌تواند اثر ویژه‌ای بر اقتصاد ایران و بازار ارز داشته باشد.

بایدن عنوان معاون پیشین اوباما را دارا بوده و از حمایت وی نیز برخوردار است. در حالی‌که ترامپ به عنوان نماینده جمهوری‌خواه از برجام خارج شد و همین موضوع جرقه‌ای برای جهش ارزی دوباره در اقتصاد ایران بود احتمال بازگشت دوباره توافق برجام می‌تواند بر اقتصاد ایران اثرگذار باشد. حال نیز رقابت میان ترامپ و بایدن انجام می‌شود.

دموکرات‌ها از برجام حمایت کرده‌اند و این انتظار وجود دارد که اگر ترامپ کنار رود بار احتمال بازگشت برجام تقویت می‌شود. کرونا اقتصاد جهان و آمریکا را تحت تاثیر قرار داده است و هر هفته بر آمار بیکاری این کشور افزوده می‌شود. صفر شدن قیمت نفت در معاملات قرارداد آتی نیز از وضعیت نامناسب اقتصادی این کشور خبر می‌دهد. ترامپ که آمارهای مناسب اقتصادی دوره ریاست جمهوری خود را به عنوان دستاوردهایی برای تصاحب دوباره کاخ سفید در چهارسال آینده می‌پنداشت حالا خود را در معرض ریسک می‌بیند. در این میان برخی از کارشناسان از اثر منفی این موضوع بر روند انتخاب دوباره ترامپ به عنوان رئیس جمهور ایالت متحده می‌گویند.

علت طرح این موضوع سیاسی در گزارش ارز از آن جهت است که این اتفاق سیاسی شاید در مرحله اول و بیش از دیگر بازارها نرخ ارز را تحت تاثیر قرار دهد. باید منتظر ماه‌های آتی و برآیند عوامل اقتصادی و سیاسی بود.


دیدگاه شما
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments