دلار وارد کانال ۱۵ هزار تومان شد | بورس نقدینگی را جذب می‌کند

  • محمد شعبانی
  • 1 سال قبل
  • 4:28 ب.ظ
همچنان بازار ارز کم‌رمق بوده و نرخ‌ها چندان قابل اتکا نیست. اما آخرین شنیده‌ها از […]

همچنان بازار ارز کم‌رمق بوده و نرخ‌ها چندان قابل اتکا نیست. اما آخرین شنیده‌ها از بازار ارز از افت نرخ دلار تا ۱۵۸۵۰ تومان حکایت دارد. در حالی‌که روز گذشته دلار تا مرز ۱۶ هزار تومان نزول کرده بود،‌ ادامه افت این ارز را شاهد هستیم.

در شرایطی که دلار مسیر نزولی را در پیش گرفته، بسیاری از نمادهای بورسی یک رشد ۵ درصدی دیگر را نیز را تجربه کرده‌اند و شاخص کل بورس نیز با رشد بیش از ۱۹ هزار واحدی (معادل ۳ درصد) همراه شده است.

رشدهای مداوم قیمتی و عرضه‌های اولیه حجم عظیمی از نقدینگی را سمت خود جذب کرده است. تنها امروز خالص ارزش معاملات خرد امروز بازار سهام کشور حدود ۷۴۰۰ میلیارد تومان است و این در حالی است که عرضه اولیه شستا به تنهایی حدود ۵۵۰۰ میلیارد تومان نقدینگی جذب می‌کند. بر این اساس ارزش معاملات خرد بازار سهام کشور امروز به بیش از ۱۳ هزار میلیارد تومان خواهد رسید.

در چنین شرایطی چندان عجیب نیست که حتی دلالان ارزی نیز به فکر حضور در بورس باشند. رشدهای مداوم قیمت سهام در یک سال اخیر احتمالا حسرت قابل توجه جاماندگی را برای سرمایه‌گذاران سایر بازارها به دنبال داشته است. مخصوصا این‌که با هر حجم از سرمایه‌ این امکان وجود داشته که طی یک سال اخیر سرمایه‌گذار چند صد درصد سود را تجربه کند. آن هم با قدرت نقدشوندگی بسیار بالا که در هر زمان امکان نقد کردن سرمایه و برداشت پول نیز وجود داشت.


دیدگاه شما
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments