قانون مالیات بر عایدی سرمایه شامل چه چیزهایی می‌شود؟

  • محمد جلالی
  • 4 هفته قبل
  • 10:52 ق.ظ
سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان این که هدف طرح مالیات بر عایدی سرمایه، رونق تولید است گفت: باغات و زمین‌های خارج از بافت شهر‌ها، مشمول این قانون نمی‌شود.

مهدی طغیانی در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما، با بیان این که در این طرح قرار است سرمایه‌ها به جای خروج از مسیر تولید وارد عرصه تولید و اشتغال شوند افزود: اکنون ۱۸۷ کشور قانون مالیات بر عایدی سرمایه را اجرا می‌کنند و براساس تجربیات جهانی، این قانون مفید بوده است. وی گفت: نبود چنین قوانینی موجب بی‌ثباتی اقتصادی است و اگر قانون مالیات بر عایدی سرمایه داشتیم، سرمایه‌ها در بازار سکه و ارز و خانه و خودرو نمی‌چرخید. سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به این که تورم در این حوزه‌ها ۳۰ درصد در مقایسه با دیگر بخش‌ها بیشتر است اضافه کرد: قانون مالیات بر عایدی سرمایه درباره املاک با انواع کاربری، وسایل نقلیه موتوری زمینی، مسکوکات طلا و شمش و ارز خارجی اجرا می‌شود. طغیانی گفت: در سال نخست کسی که ملک را بخرد و بفروشد ۴۰ درصد براساس مابه التفاوت خرید و فروش باید مالیات بپردازد و در بخش وسایل نقلیه موتوری مسکوکات طلا و شمش و ارز خارجی میزان مالیات در سال نخست ۳۰ درصد است، اما در سال‌های بعد به صورت پلکانی مالیات کاهش می‌یابد و در سال چهارم به حداقل می‌رسد. وی افزود: مالیات بر عایدی سرمایه به مازاد نیاز افراد اختصاص می‌یابد.

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: براساس این قانون اگر کالا‌هایی نیز وارد شود که به کالای سوداگری تبدیل شود به آن‌ها نیز مالیات بر عایدی سرمایه تعلق می‌گیرد. طغیانی افزود: برای اجرای مالیات بر عایدی سرمایه به سامانه مؤدیان پایانه‌های فروشگاهی و سامانه املاک و اسکان نیاز داریم. وی گفت: باغات و زمین‌های خارج از بافت شهر‌ها مشمول قانون مالیات بر عایدی سرمایه نمی‌شود. سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس افزود: اگر سامانه مؤدیان پایانه‌های فروشگاهی اجرایی شود هیچ مشکلی در اخذ مالیات از مسکوکات طلا و شمش نخواهیم داشت. طغیانی گفت: با ایجاد زیرساخت‌هایی که برای قانون مالیات بر عایدی بر سرمایه ایجاد می‌شود می‌توان به آسانی و سرعت قانون مالیات بر مجموع درآمد را نیز اجرا کرد.
وی افزود: دستگاه‌های اجرایی در تدوین طرح مالیات بر عایدی سرمایه همکاری کردند و در مسیر به ثمر رساندن این طرح هماهنگی لازم وجود دارد. سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: نگاه ما به قانون مالیات بر عایدی سرمایه درآمدزایی برای دولت نیست، گرچه در برخی کشور‌ها از این محل هفت تا هشت درصد درآمد‌های دولت افزایش یافته است. طغیانی افزود: جزئیات طرح مالیات بر عایدی سرمایه حدود دو ماه دیگر در صحن علنی مجلس برای تصویب مطرح می‌شود.

جلوگیری از سوداگری

محمود علیزادهف معاون حقوقی و فنی مالیاتی سازمان امور مالیاتی نیز گفت: آنچه که به عنوان طرح مالیات بر عایدی سرمایه در مجلس شورای اسلامی مطرح شده، بخشی از لایحه‌ای است که از طرف دولت در سال ۹۸ به مجلس ارائه شد. وی افزود: مالیات به عنوان ابزار کنترل‌کننده و جلوگیری از سوداگری و رسیدن به عرضه و تقاضای واقعی است که اگر کسی برای سود وارد بازار مسکن، طلا و ارز و خودرو شود به عنوان مصرف‌کننده واقعی تلقی نمی‌شود و باید بالاترین نرخ مالیات را پرداخت کند. معاون حقوقی و فنی مالیاتی سازمان امور مالیاتی گفت: سوداگران در این عرصه باید حدود ۵۰ تا ۶۰ درصد درآمدشان را به عنوان مالیات پرداخت کنند، اما اگر سرمایه آن‌ها تا پنج سال دست نخورده بماند مالیات آن‌ها به ۱۰ تا ۲۰ درصد کاهش می‌یابد. علیزاده افزود: یک سری محدودیت‌ها براساس قانون در ارائه داده‌ها برای ایجاد زیرساخت‌های مالیات بر عایدی سرمایه وجود دارد که اگر این محدودیت‌ها رفع شود کار سازمان امور مالیاتی آسان‌تر می‌شود. وی گفت: فرصت ارائه اظهارنامه‌های الکترونیکی برای اشخاص حقیقی تا ۳۱ خرداد است.


دیدگاه شما
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments