قدم های کوتاه بیت کوین به سمت موفقیت؛ BTC به ۱۰ درصد ارزش بازار طلا دست یافت

  • محمد جلالی
  • 27 روز پیش
  • 4:10 ب.ظ
با ادامه یافتن روند صعودی بیت کوین، ارزش بازار این ارز دیجیتال نیز به دنبال دستیابی به جایگاه دارایی‌های سنتی نظیر طلا است. اکنون ارزش بازار 1.07 تریلیون دلاری بیت کوین تقریبا 9.85 درصد ارزش بازار 10.9 تریلیون دلاری طلا است. ارزش بازار و قیمت بیت کوین در سه ماه اواخر سال 2020 افزایش یافته است، به طوری که قیمت این ارز دیجیتال در تاریخ 12 مارس 2021 به رکورد 57,800 دلار دست یافته است.

با ادامه یافتن روند صعودی بیت کوین، ارزش بازار این ارز دیجیتال نیز به دنبال دستیابی به جایگاه دارایی‌های سنتی نظیر طلا است. اکنون ارزش بازار 1.07 تریلیون دلاری بیت کوین تقریبا 9.85 درصد ارزش بازار 10.9 تریلیون دلاری طلا است. ارزش بازار و قیمت بیت کوین در سه ماه اواخر سال 2020 افزایش یافته است، به طوری که قیمت این ارز دیجیتال در تاریخ 12 مارس 2021 به رکورد 57,800 دلار دست یافته است. ارزش بازار بیت کوین هم‌چنین 53.08 درصد ارزش بازار 2.07 تریلیون دلاری سهام شرکت اپل است. هم‌چنین ارزش بازار بیت کوین 76.09 درصد ارزش بازار 1.42 تریلیون دلاری نقره است.

ارزش بازار بیت کوین نسبت به طلا،نقره و اپل
ارزش بازار بیت کوین نسبت به طلا،نقره و اپل
ارزش بازار بیت کوین دوباره به 1 تریلیون دلار رسید
اگرچه بیت کوین هنوز فاصله بسیار زیادی با طلا دارد، اما طرفداران این ارز دیجیتال معتقدند که با افزایش پذیرش از جانب سرمایه‌گذاران سازمانی، در آینده بیت کوین به ذخیره ارزش اصلی تبدیل خواهد شد.

انعطاف‌پذیری بیت کوین و طلا در شیوع جهانی ویروس کرونا

انعطاف‌پذیری بیت کوین و طلا در بحبوحه سقوط اقتصادی ناشی از شیوع جهانی ویروس کرونا محک خورد. قیمت بیت کوین پس از ریزشی که همراه با بازارهای سنتی در ماه مارس سال گذشته داشت، مجددا افزایش یافت. در مقابل، طلا نیز در ماه آگوست با رسیدن به قیمت بالاتر از 2000 دلار در هر اونس، رکوردشکنی کرد. پس از سقوط بازارهای سنتی، شیوع ویروس کرونا باعث شد که همبستگی و رابطه بیت کوین و طلا افزایش یابد. طی سالیان گذشته، بیت کوین علیرغم نوسان شدید، رابطه نزدیکی با بازار بورس داشته است. هرچند، با افزایش تعداد سرمایه‌گذاران، قیمت بیت کوین نیز با‌ثبات‌تر خواهد شد. نکته قابل ذکر این است که بیت کوین نقدشوندگی مناسبی دارد، به صورت ایمن ذخیره می‌شود و موجودی محدودی دارد. از طرف دیگر، تصدی و در اختیار داشتن طلا، گران و هزینه‌بر است. از لحاظ کنترل دولت، این دو دارایی شرایط یکسانی دارند و تسلطی بر روی آنها وجود ندارد. اما طلا توسط بانک‌های مرکزی نگهداری می‌شود. این موضوع بدان معنا است که احتمال دستکاری در قیمت آن وجود دارد. بنابراین، طرفداران بیت کوین معتقدند که عدم کنترل و دستکاری دولت به معنای آن است که این دارایی سرانجام جایگاه طلا را به دست خواهد آورد. طرفداران بیت کوین هم‌چنین معتقدند که ارزش بازار بیت کوین از شرکت اپل نیز پیشی خواهد گرفت. افزایش محبوبیت و تایید بیت کوین به معنای پذیرش گسترده‌تر این ارز دیجیتال در آینده خواهد بود.

خرید مجدد بیت کوین توسط مایکرواستراتژی

شرکت MicroStrategy تعداد 262 بیت کوین دیگر به ارزش 15 میلیون دلار خریداری کرد. شرکت تحلیل تجاری مایکرواستراتژی به وعده خود در خصوص اختصاص دادن سرمایه بیشتر به خرید بیت کوین عمل کرده است. این شرکت روز جمعه اعلام کرد که 262 بیت کوین دیگر به موجودی 91,000 بیت کوین خود افزوده است. مایکل سیلور موسس و مدیرعامل این شرکت روز جمعه در توییتر، خرید اخیر این شرکت را اعلام کرد. پس از چند هفته متوالی که شرکت مایکرواستراتژی به خرید 10 میلیون دلار بیت کوین در هر هفته پرداخته بود، این بار میزان سرمایه اختصاص یافته به سرمایه‌گذاری در بیت کوین بیشتر شده و به 15 میلیون دلار رسیده است. خرید 262 بیت کوین اخیر شرکت مایکرواستراتژی با میانگین قیمت 57,146 دلار برای هر کوین صورت گرفته است. در نتیجه، موجودی این شرکت به 91,326 بیت کوین افزایش یافته است. میانگین قیمت کل خرید این شرکت معادل با 24,214 دلار به ازای هر بیت کوین است. به عبارت دیگر، مایکرواستراتژی از اولین خرید خود در ماه آگوست 2020 تاکنون، سرمایه 2.2 میلیارد دلاری به خرید بیت کوین اختصاص داده است. افزایش قیمت بیت کوین از آن زمان تاکنون به معنای آن است که موجودی بیت کوین‌های این شرکت اکنون معادل با 5.1 میلیارد دلار است. مایکل سیلور و شرکت مایکرواستراتژی علاوه بر استفاده از فرصت‌های مناسب برای خرید بیت کوین‌های بیشتر، به تبلیغ این ارز دیجیتال به روش‌های مختلف پرداخته‌اند. شرکت مایکرواستراتژی سال گذشته به نود کامل در شبکه بیت کوین تبدیل شده است و اندکی پس از آن، این ارز دیجیتال را ذخیره اصلی خزانه خود قرار داده است.


دیدگاه شما
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments