پیش‌بینی قیمت دلار امروز ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۰

  • محمد جلالی
  • 2 ماه قبل
  • 9:04 ق.ظ
اسکناس آمریکایی روز پنج‌شنبه توانست ۴۵۰تومان رشد کند و در محدوده ۲۱ هزار و ۵۰۰ تومانی قرار بگیرد. امروز برای قیمت دلار چه پیش‌بینی‌هایی می‌شود؟

قیمت دلار در بازار پنجشنبه ۱۶ اردیبهشت با %۱٫۴ کاهش، ۲۰,۶۴۸ تومان اعلام شده است. امروز برای قیمت دلار چه پیش‌بینی‌هایی می‌شود؟

  اخبار روز جمعه متمرکز بر حول دو خبر تحولات احیای برجام در وین و اخبار جسته و گریخته از مذاکرات ایران و عربستان بود. به نظر میآید باید امروز شنبه منتظر واکنش بازارها بود. البته هنوز هیچ از یک تحولات به نتیجه نهایی نرسیده اما به نظر میرسد نتایج این تحولات به لبه نهایی رسیده و میتوان انتظار داشت در هفته های آینده نتایج ملموس تری را مشاهده کرد.

با این وصف جمعه دور چهارم مذاکرات وین به پایان رسید و جلسه نخست با انرژی مثبت (تعبیر عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه) طرفین به پایان رسید. عباس عراقچی، نماینده ایران در وین تاکید کرده دو طرف بر بازگشت به برجام جدی هستند و البته گفته که امریکا موافق است بخش بزرگی از تحریم ها را بردارد اما همچنان تمام خواسته های ایران تامین نشده است و این مذاکرات تا زمان تامین کامل خواسته های ایران ادامه دارد. جو بایدن، رئیس جمهور امریکا هم در پاسخ به سوالی نیز با تایید سخن عباس عراقچی گفته که ایران در مذاکرات وین بسیار جدی است اما نمیداند که چقدر جدی است. پیش تر هم آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه امریکا گفته بود که امریکا هنوز از بازگشت ایران به تعهدات برجامی مطمئن نیست. برآیند نتایج مذاکرات وین نشان میدهد روند مذاکرات روبه‌جلو و با پیشرفت همراه بوده است؛ ایران مذاکرات را جدی می بیند، امریکا هم گفته نشانه های مثبت را در مذاکرات می بیند اما مدعی شده تحریم های غیربرجامی را حفظ می کند. با این وصف رویترز به نقل از منابع دیپلماتیک اروپایی گفته همچنان شکاف های گسترده ای میان طرفین وجود دارد، هر چند که از دید مقامات وزارت خارجه امریکا رسیدن به توافق در هفته های آینده (قبل از انتخابات ریاست جمهوری در ایران) محتمل و ممکن است. به نظر می رسد بازارها به ویژه بازار ارز امروز ممکن است متاثر از تاثیر روانی روند روبه جلوی گفت وگوی طرفین برجام، با عقب نشینی خریداران روبه رو شود اما خریداران ممکن است به دلیل وجود اخبار مربوط به شکاف های موجود میان طرفین در برجام، همچنان در انتظار باقی بمانند. در بورس هم این وضعیت بستگی به رفتار بازیگران دارد، چرا که در هفته های گذشته بازار سهام نشان داده، نسبت به تحولات بی واکنش یا کم واکنش بوده است. در بازارهای خودرو نیز اگر چه موج و سیگنال افزایش قیمت ها به چشم می آید اما ممکن است این سیکل افزایش قیمت، پایدار نباشد. البته بازارها تنها به مذاکرات وین چشم ندوخته اند، بلکه اخبار جسته و گریخته از مذاکرات منطقه‌ای ایران همسو با تحولات احیای برجام حساسیت برانگیز شده است. روز جمعه یک مقام رسمی وزارت خارجه عربستان موضوع مذاکرات ایران و عربستان را در بغداد تاکید کرده اما با وجود امیدواری نسبت به موفقیت دور بعدی مذاکرات، تاکید کرده هنوز نمی توان نتیجه و رأی نهایی در این باره داد. حسن نصراله، دبیر کل حزب اله لبنان نیز در صحبت هایی گفته که از مذاکرات ایران و عربستان پشتیبانی میکند. وزیر خارجه قطر نیز عنوان کرده اعراب بسیار تمایل دارند بتوانند گفت‌وگوها با ایران را برای رفع چالش های منطقه در دستورکار قرار دهند.


دیدگاه شما
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments