چرا بازار رمزارزها صعودی شد؟ / آینده بیت‌کوین چه می‌شود؟

  • محمد جلالی
  • 2 ماه قبل
  • 5:44 ب.ظ
بازار رمزارزها، که در روزهای آغازین سال ۱۳۹۹، به تازگی ریزشی شدید و ناگهانی را پشت سر گذاشته بود، سال را با شرایطی کاملا متفاوت به پایان رساند. یک کارشناس بازارهای مالی، تغییر روندهای سرمایه‌گذاری و شیوع کرونا را از عوامل موثر بر صعودی شدن قیمت رمزارزها می‌داند و معتقد است این بازار در کوتاه‌مدت، اصلاح را تجربه می‌کند.

اسفند ۹۸ (مارس ۲۰۲۰) برای برخی از فعالان بازار رمزارزها یادآور خاطره‌های تلخی است. روزی در میانه‌های این ماه، در شرایطی که همه بازارهای مالی شرایط بدی داشتند، قیمت بیت‌کوین حدود ۵۰ درصد، اتریوم حدود ۶۰ درصد و بایننس کوین نزدیک ۶۵ درصد کاهش داشت (ارقام از سایت نیما آگاهی نقل شده است). آن روز شاید کمتر کسی تصور می‌کرد که بیت‌کوین، به عنوان ستاره رمزارزها، در کمتر از یک سال قله ۶۰ هزار دلاری را نیز تجربه کند. اما اکنون ارزش بازار بیت‌کوین از ۱.۱۵ تریلیون دلار گذشته است. قیمت این رمزارز که در اسفند ۹۸، به زیر چهار هزار دلار سقوط کرده بود، در آخرین روز سال ۹۹ به حدود ۵۸ هزار دلار رسید؛ معادل بیش از یک میلیارد و ۳۹۰ میلیون تومان. این نشان می‌دهد با وجود ریزش‌های مقطعی در بازه‌های زمانی مختلف، بیت‌کوین در مجموع روندی صعودی را طی کرده است. دیگر رمزارزها نیز تحت تاثیر بیت‌کوین، سالی همراه با فراز و نشیب اما در کل، صعودی را پشت سر گذاشتند.

پیام مثبت سرمایه‌گذاری‌ها به بازار رمزارزها

اما چه عواملی بر این روند صعودی موثر بودند؟ امیرحسین نام‌آور، کارشناس بازارهای مالی در گفتگو با تجارت‌نیوز، یکی از دلایل این موضوع را، رویداد هاوینگ یا نصف شدن پاداش استخراج بیت‌کوین می‌داند. به گفته او، این رویداد که هر چهار سال یکبار رخ می‌دهد، معمولا باعث روند افزایشی قیمت بیت‌کوین می‌شود؛ صعود ارزش این رمزارز نیز تاثیر مثبتی روی کل بازار می‌گذارد. نام‌آور در ادامه، به تغییر ترندهای سرمایه‌گذاری در دنیا اشاره می‌کند و می‌افزاید: اکنون حجم بازار رمزارزها گسترش قابل توجهی یافته است. این موضوع، ورود حجم بالایی از سرمایه به این بازار را نشان می‌دهد. بخش قابل توجهی از آن نیز به شرکت‌های سرمایه‌گذاری بزرگ و معتبر تعلق دارد. او ادامه می‌دهد: این موضوع پیام مثبتی را به بازار ارسال می‌کند. چرا که چنین شرکت‌هایی، بدون شک پیش از سرمایه‌گذاری، ترندهای سودده را شناسایی کرده‌اند. ورود پول هوشمند به هر بازاری، سرمایه‌گذاران را به آینده آن امیدوار می‌کند.

عامل اصلی؛ شیوع کرونا

این کارشناس بازارهای مالی، نقطه آغاز این روند را زمانی می‌داند که پی‌پل استفاده از رمزارزها را در شبکه پرداخت خود به رسمیت شناخت. در ادامه نیز شرکت‌‌های دیگری چون آمازون، به صورت آزمایشی به پذیرش رمزارزها روی آوردند. نام‌آور، می‌گوید: چنین موضوعاتی عواملی بنیادی و موثر در بازار رمزارزها محسوب می‌شوند، اما مهم‌ترین عامل تاثیرگذار بر این بازار، شیوع بیماری کرونا بود. به گفته او، زمانی‌که قیمت بیت‌کوین در کانال هفت هزار دلاری قرار داشت، صعود آن به قله ۳۰ هزار دلاری قابل پیش‌بینی بود، اما قیمت‌های بالاتر برای آن را، حداقل در این بازه زمانی کوتاه، کمتر کسی می‌توانست پیش‌بینی کند.

از تاثیر روانی تا چاپ دلار در آمریکا

این کارشناس بازارهای مالی، به تاثیر «روانی» شیوع بیماری کرونا اشاره می‌کند و می‌افزاید: افراد به دلیل نگرانی از آینده کسب و کارهای سنتی، به جستجو و مطالعه در مورد بازارهای جدید و آنلاین پرداختند. این موضوع که مردم چقدر در مورد هر ارز دیجیتال در فضای مجازی جستجو می‌کنند، در ترند شدن آن نقش پررنگی دارد. نام‌آور، ادامه می‌دهد: از سوی دیگر، شیوع کرونا دولت آمریکا را وادار به چاپ دلار کرد که این اقدام، به کاهش ارزش آن منجر شد. در این شرایط طبیعی است که مردم به سمت دارایی‌هایی با امنیت بیشتر گرایش پیدا کنند. به گفته او، بیت‌کوین به عنوان نماینده اصلی بازار رمزارزها به تدریج در کنار دیگر دارایی‌های ارزشمند همچون طلا قرار گرفته است؛ همچنین چندی پیش همبستگی بازار سهام آمریکا با بازار کریپتوکارانسی، به بالاترین سطح تاریخ خود رسید.

اصلاح در کوتاه‌مدت؛ رشد در درازمدت

این کارشناس بازارهای مالی البته معتقد است قیمت بیت‌کوین احتمالا در ماه‌های آینده اصلاح را تجربه می‌کند اما در درازمدت، امکان رسیدن به قله ۱۰۰ هزار دلاری را دارد. به گفته نام‌آور، با توجه به کم عمق بودن بازار بیت‌کوین، بروز نوسانات شدید در این بازار، در کوتاه‌مدت دور از انتظار نیست، اما نگاه به آن به عنوان سرمایه‌گذاری چند ساله، احتمالا با رشد خوبی همراه است.  


دیدگاه شما
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments