چهار عامل، بازار خودرو را قفل کرد. خودرو بخریم یا صبر کنیم؟

  • محمد شعبانی
  • 4 ماه قبل
  • 9:03 ب.ظ
 ترکیبی از چند عامل، بازار خودرو را بار دیگر قفل کرد. مشتریان دوباره عقب نشستند و فروشندگان، عرضه‌ خودرو را افزایش دادند، اما بازار خودرو، جانی ندارد. نمایشگاه‌داران و عرضه‌کنندگان خودرو به‌عنوان بازندگان این فضا، فعلا در انتظار پایان ماه اول ۱۴۰۰ نشسته‌اند تا شاید فرجی شد.

 ترکیبی از چند عامل، بازار خودرو را بار دیگر قفل کرد. مشتریان دوباره عقب نشستند و فروشندگان، عرضه‌ خودرو را افزایش دادند، اما بازار خودرو، جانی ندارد. نمایشگاه‌داران و عرضه‌کنندگان خودرو به‌عنوان بازندگان این فضا، فعلا در انتظار پایان ماه اول ۱۴۰۰ نشسته‌اند تا شاید فرجی شد.
  یک فعال بازار خودرو چهار عامل اصلی را به‌عنوان عوامل قفل‌شدن بازار خودرو شب عید برمی‌شمرد. در اینجا به این پرسش نیز پاسخ داده خواهد شد که آیا قبل از نوروز خودرو بخریم، یا در انتظار کاهش قیمت بیشتر، خرید را به سال نو موکول کنیم؟  

 

دو اتفاق برجامی، قیمت خودرو را به زیر کشید

علیرضا پورحسنی، فعال بازار خودرو با توجه به دو خبر مهم برجامی اخیر، گفت: «خبر آزاد شدن بخشی از منابع بلوکه شده ایران در عراق و همچنین عدم تصویب قطعنامه‌ای علیه ایران در شورای حکام که خود، نوید نرمش در روند مذاکرات برجامی را می‌داد، دو پالس مثبت و مهم برای کاهش نرخ ارز و در پی آن، کاهش نسبی قیمت خودروها در بازار بود.»     پورحسنی در ادامه اثر این دو خبر برجامی بر بازار خودرو را به «قفل شدن» تعبیر کرد و افزود: «ایجاد انتظار برای توافق، بار دیگر بازار خودرو با قفل کرد و سبب شد تا خریداران، دست از بازار بکشند و عرضه فروشندگان، بیشتر شود که همین امر، قیمت خودروها را به زیر کشید.»

مشتریان در انتظار مدل ۱۴۰۰

البته این تنها اخباری نبود که این روزها بازار خودرو را متاثر کرد. این فعال بازار خودرو خبر می‌دهد: «بسیاری از مشتریان با توجه به روزهای پایانی سال، ترجیح می‌دهند تا خودروهای مدل ۱۴۰۰ خریداری کنند و از آنجا‌که هنوز این خودروها روانه بازار نشده‌اند، خودروهای مدل ۹۹ در بازار رسوب کرد.»  

  به گفته او، اگر فضای برجامی با همین روند ادامه‌دار باشد و مسئله خاصی ایجاد نشود، شاهد کاهش بیشتر قیمت خودرو در روزهای پایانی سال خواهیم بود.

ممنوعیت سفر نوروزی، تیر خلاص بر بازار خودرو

او همچنین ادامه ممنوعیت‌ سفر برای نوروز ۱۴۰۰ در پی موج چهارم کرونا را نیز بر روند سکون بازار، بی‌تاثیر ندانست و گفت: «با ممنوعیت سفر نوروزی، بازار خودرو نیز با رکود جدیدی روبرو شد که انتظار می‌رود تا پایان فروردین‌ماه ادامه داشته باشد.»  

 

خودرو بخریم یا صبر کنیم؟

پورحسنی در پاسخ به این پرسش که آیا خریداران خودرو، تا پایان سال، خودرو خریداری کنند یا خرید را به سال آتی موکول کنند، گفت: «اواخر فروردین‌ماه، ماه مبارک رمضان آغاز می‌شود و در ادامه آن نیز با فضای انتخاباتی روبرو هستیم. این‌ موارد، علاوه بر غلبه فضای کرونا در کشور، موجب می‌شود تا تفاوت چندانی بین خرید خودرو در این سوی سال تا سال آینده وجود نداشته باشد. بنابراین به نظر می‌رسد حداقل تا اواخر فروردین، تفاوت قیمت ویژه‌ای را شاهد نخواهیم بود، مگر آنکه خودروسازان دست به افزایش قیمت کارخانه بزنند.»  

  می‌پرسم امکان افزایش قیمت خودرو از سوی خودروسازان چقدر است؟ این فعال بازار خودرو در پاسخ می‌گوید: «نمی‌توان نظر قطعی داد، اما شاید به سبب نزدیکی به انتخابات ریاست‌جمهوری، تمایلی به افزایش قیمت خودرو در بین سیاست‌گذاران وجود نداشته باشد.» قیمت خودروهای داخلی و خارجی در تاریخ 99.12.18


دیدگاه شما
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments