یک هزار میلیارد تومانی که به بورس نرسید!/منابع صندوق توسعه ملی چه شد؟

  • محمد جلالی
  • 2 ماه قبل
  • 10:58 ق.ظ
علی‌رغم آنکه در حدود پنج ماه گذشته ادعا می‌شد مبلغ یک هزار میلیاردتومان از منابع صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت واریز شده اما اکنون اخبار و شواهد حاکی از عدم واریز مبلغ مذکور است.

سال ۱۳۹۳ بود که قانون واریز یک در هزار منابع صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت بازار سرمایه به تصویب رسید که قرار شد هر سال یک درصد از منابع حاصل از درآمد صندوق توسعه ملی به حساب بازار سرمایه به منظور حمایت از صنایع بورس واریز شود. این امر در طول این مدت صورت نگرفت تا زمانی که در سال ۹۹ به دلیل تبلیغ دولت برای ورود مردم به بازار سرمایه و پس از آن اُفت شدید شاخص بازار سهام، مسئولان کشور پس از اندکی معطلی تصمیم گرفتند که یک هزار میلیارد تومان را از صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت بازار سرمایه به منظور حمایت واریز کنند. در ۶ آذر سال ۹۹ پس از موافقت بانک مرکزی این مبلغ از جانب صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت بازار سرمایه واریز شد اما روی خوش این حمایت، تنها یک هفته صورت بازار سرمایه را سبز نگه داشت و مجدد رنگ قرمز پس از این بازه زمانی، به بورس بازگشت. عده‌ای از کارشناسان در آن زمان اذعان کردند که چنین رخدادی به سبب کم بودن مبلغ واریزی و نگاه کوتاه‌مدت مسئولان نسبت به تصمیمات

مبلغی که واریز نشد!

نکته قابل توجه این موضوع اینجاست که با وجود گذشت ۵ ماه از خبر واریزی یک هزار میلیارد تومان از منابع صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت بازار سرمایه به منظور حمایت از این بازار، خبرهای چندان خوشایندی از عاقبت این حجم از نقدینگی، به گوش نمی‌رسد به طوری که اخیراً محسن علیزاده، عضو ناظر مجلس شورای اسلامی در شورای عالی بورس از عدم واریز مبلغ مذکور از جانب صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت بازار سرمایه خبر داد و اذعان کرد که تا کنون حتی یک ریال هم تحت این عنوان به بورس تزریق نشده است. او می‌گوید: تاکنون ریالی از صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت واریز نشده است. هرچند توافقاتی برای واریز ۱۰۰۰ میلیارد تومان انجام شد، اما به اجرا نرسید و شروطی را برای تخصیص این منابع در نظر گرفتند که برای سازمان بورس قابل انجام نبود. از زمان وضع قانون تا به امروز باید حدود ۱۰ تا ۱۵ هزار میلیارد تومان از صندوق توسعه ملی به بازار تخصیص پیدا می‌کرد، اما این رقم واریز نشده و البته در شرایط حاضر برای بهبود و ثبات نیاز به اعداد بیشتری از این مبالغ است. ادعای عجیب این عضو شورای بورس، منجر شد تا برای اثبات این موضوع به دنبال اظهارات رئیس صندوق تثبیت بازار سرمایه برویم. ابراهیم آقابابایی مدیر صندوق تثبیت بازار سرمایه، در رابطه با اینکه آیا واقعاً مبلغی از منابع صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت واریز شده است یا خیر؟ گفت: بله یک هزار میلیارد تومان از جانب صندوق توسعه ملی به حساب ما واریز شد که آن را به منظور حمایت از سهم‌ها به بازار سهام تزریق کردیم، بنده صحبت‌های آقای علیزاده را قبول ندارم.
این پاسخ در حالی از جانب مدیر صندوق تثبیت مطرح شد که شواهد و مستندات در خبرگزاری سنا که سایت اصلی سازمان است، مطلب دیگری را ادا می‌کند.

تایید عدم واریز منابع

علی احمدزاده‌اصل، کارشناس بازار سرمایه، در رابطه با واریز یا عدم واریز یک هزار میلیارد تومان به صندوق تثبیت بازار سرمایه، گفت: مطابق قانون تصویب شده در سال ۹۳ قرار بود هر سال از منابع صندوق توسعه ملی به ارزش یک درصد به صندوق تثبیت واریز شود که متاسفانه این امر محقق نشد، حتی امسال هم که مسئولان تصمیم گرفتند به منظور حمایت چنین عملی را انجام دهند به نظر می‌رسد که چنین امر یا رخ نداده یا آنکه به قدری ناچیز بوده که به چشم نیامده است. کشمکش‌ها برسر اینکه این رقم گم شده یا اصلا به حسابی واریز نشده است ادامه دارد که در این میان صحبت‌های رئیس اسبق سازمان بورس هم شنیدنی است. او معتقد است که؛ وقتی گفته می‌شود صندوق توسعه ملی ۱۰ هزار میلیارد تومان پول به بازار سرمایه بیاورد که وظیفه‌اش بر اساس قانون ۲۰ هزار میلیارد تومان است. فقط هزار میلیارد تومان به بازار تزریق می‌کند! بعضی می‌گویند این کار تورم‌زاست اما این سوال را می‌پرسم اگر همه این‌ ارقام از بانک مرکزی گرفته می‌شد آیا تورم‌زا نبود؟ محمدی بیان کرد: حاکمیت باید درباره این موضوع تصمیم بگیرد از بازاری که بیش از هرکس دولت از آن استفاده کرده است البته که من نمی‌گویم بخش خصوصی از بورس سود نکرده است اما دولت بیشتر از همه بهره برده است. حتما صندوق توسعه ملی باید به وظیفه‌اش عمل کند و پول‌اش را بیاورد. دومین جایی که باید به وظیفه‌اش عمل کند صندوق تثبیت و صندوق توسعه است. در پایان با توجه به مسائل مطرح شده در این گزارش باید گفت اگر یک هزار میلیارد تومان از جانب صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت بازار سرمایه به منظور حمایت از صنایع واریز نشده پس چگونه می‌شود بازاری که معمولا به خبرهای مثبت یک یا دو روز واکنش نشان می‌دهد حدود یک هفته پس از شنیده شدن این خبر مثبت باشد؟ یا برعکس این که اگر واریز شده چرا حجم نقدینگی در این بازار بعد از واریز آن، شفاف نیست؟ به همین خاطر به نظر می رسد هرچه سریع‌تر ناظران بازار سرمایه و سایر مسئولان مربوط بهتر است حجم معاملات هفته دوم آذر ماه سال گذشته را مورد بررسی قرار دهند تا ابهامات به وجود آمده در بین مسئولان و کارشناسان بازار سرمایه از بین رود.


دیدگاه شما
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments