ابهامات در واگذاری از نگاه فعالان بازار سرمایه / EFTچیست؟
  • فرشاد کریمی
  • 291 روز پیش
  • 11:29 ب.ظ

محمد شعبانی، تحلیلگر بازار سرمایه :

قبل از هر چیز باید بدانیم که ETF چیست؟

صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله در بورس را ETF می‌نامند. سرمایه‌گذاران می‌توانند واحدهای سرمایه‌گذاری (UNIT) این‌گونه صندوق‌ها را در بازار سرمایه مورد معامله قرار دهند. این صندوق‌ها در اصل همانند یک سبدی از دارایی عمل می‌کنند و برآیند قیمتی دارایی‌های موجود در یک صندوق باعث تغییرات قیمت واحدهای سرمایه‌گذاری آن صندوق می‌شود.

از این رو سرمایه‌گذاران باید قبل از هر گونه معامله بر روی واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق‌های سرمایه‌گذاری، اقدام به بررسی ترکیب دارایی‌های آنها کنند تا به ارزش واقعی دارایی‌های مذکور پی ببرند.

ای‌تی‌اف (ETF) دولتی چیست؟

صندوق‌های سرمایه‌گذاری که شامل مجموعه‌هایی از سهام شرکت‌هایی است که دولت مالک آنها می‌باشد. به عبارتی دولت سهم خود از شرکت‌های بانکی، بیمه‌ای، پالایشگاهی، خودرویی و گروه فلزات را در قالب صندوق‌های سرمایه‌گذاری معرفی کرده است و از طریق پذیره‌نویسی عمومی قصد بر واگذاری آنها را دارد.

چنین واگذاری از سوی دولت دارای شرایط زیر می‌باشد:

هر فرد ایرانی می‌تواند حداکثر 200 واحد سرمایه‌گذاری معادل 2 میلیون تومان را خریداری کند و حداقل آن خرید 1 واحد است.

متقاضی خرید واحدهای سرمایه‌گذاری در صورت داشتن کد بورسی می‌تواند از طریق درگاه‌های معاملاتی کارگزاران بورس اقدام به خرید کند و در صورت نداشتن چنین کدی می‌تواند با مراجعه به شعب بانک‌های مسکن، سپه، صادرات، ملت، تجارت، ملی، کشاورزی، پارسیان و رفاه کارگران و شعب قرض‌الحسنه مهر ايران از طریق کد ملی اقدام به مشارکت در پذیره‌نویسی کند ( افرادی که از طریق کد ملی اقدام به مشارکت در پذیره‌نویسی می‌کنند باید بعد از پذیره‌نویسی هر چه سریع‌تر در سامانه سجام ثبت نام کرده و مراحل دریافت کد بورسی خودشان را انجام دهند)

معاملات ثانویه واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله، حداقل 2 ماه پس از اتمام پذیره‌نویسی و ثبت صندوق، در بازار بورس اوراق بهادار تهران آغاز می‌گردد. دارندگان و متقاضیان خرید می‌توانند با مراجعه به کارگزاران عضو بورس و یا سامانه‌های آنها اقدام به خرید یا فروش این واحدها نمایند. تمامی اشخاص دارنده واحد صندوق، برای انجام معاملات ثانویه باید با طی فرایندهای مربوطه، اقدام به اخذ کد بورسی نمایند.

پس از اتمام پذیره ‌نویسی و اخذ مجوز فعالیت توسط صندوق از سازمان بورس و اوراق بهادار، سهام موضوع فعالیت این صندوق با درنظر گرفتن 20 درصد تخفیف نسبت به میانگین قیمت 30 روزه نماد مربوطه (منتهی به فراخوان واگذاری) به شرط آنکه قیمت پس از اعمال تخفیف از هفتاد درصد قیمت پایانی روز معاملاتی قبل از شروع پذیره‌نویسی کمتر نباشد، طی معاملات خارج از جلسه رسمی، به صندوق منتقل می‌شود. این انتقال از هرگونه کارمزد معاف است.


دیدگاه شما
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments