تحلیل بازارامروزدوشنبه ۲۳ تیر۹۹
  • فرشاد کریمی
  • 195 روز پیش
  • 9:32 ب.ظ

امروز دوشنبه ۲۳ تیرماه بازار سرمایه با سردرگمی ،ترس و تردید تمام عیاری از خواب بیدار شد و میخواست هر جور شده جلوی عرضه های احتمالی بایستد او داشت فکر میکرد چه بدهد چه بگیرد چه بکند که سوت آغاز بازار زده شد . این بار برخلاف معمول اصلا سیستم ها تقریبا خواب مانده بوده و نیمه تعطیل بود ! همه استراتژی هارا فراموش کرد و به فکر این بود که چطور سفارش خرید و فروش وارد کند! انگار با منجنیق به دوران پارینه سنگی معاملاتی پرتاب شده بود … به جرات میتوان گفت یکی از بدترین روزهای بازار از نظر سیستم بود و دچار یک هپروت سیستمی شده بودیم که بی تعارف همه چیز را تحت تاثیر خود قرار داده .

به نظر ریسک امروز بازار ما سهام عدالت و تصمیمات دولت و ۲۵ نفر و عبده و خلاصه این چیزها نیست ریسک بازار ما همین هسته است که نمیدانیم داریم چه چیزی را معامله میکنیم . اقایانی که ژست نهاد ناظر را دارند و چماق نظارت انها محکم برفرق سر کانال های تلگرامی و خلاصه هر فعال بازاری که انتقاد میکند فرود می اید چرا یک کلام حرف نمیزنند که این حق مسلم افراد و معامله گران چطور نادیده گرفته می شود ؟! بی شک باید پاسخگوی عملکرد بسیار ضعیف خود در این حوزه باشید . اگر هم قرار است سیستم ها تغییر کند یا رینگ های مختلف دیگری تعریف شود باید سریعتر این اتفاق رخ دهد …


بگذریم و سراغ بازار امروز برویم که دست عرضه ها شاید خیلی فرصت نکرد قوی ظاهر شود و البته تقاضا هم کم نبود در نهایت امروز این تقاضا بود که برعرضه فایق امد ولی یک نکته را دقت کنید شاید ۱۰ الی ۳۰ نماد بزرگ و قوی بنیادی بازار هستند که می تازند باقی خیلی فرازو نشیب های عجیبی را نداشته و ندارند .ولی امروز میخواهیم به نکات دیگری اشاره کنیم که چند روزی است بازار درگیر ان است .


بر ما حتماً می بخشید اما فکر می کنیم لازم است در چنین روزهای حساسی واضح و روشن و آشکار صحبت کنیم. پیامها از بیرون واضح بود ! و اتفاقاً بازار هم پیام را دریافت کردو با علم به عرضه های شدید امروز میخرید … از روزهای گذشته تا به امروز یک تم فکری در برخی عزیزان قرار دارد که بر این عقیده بوده که بازار سرمایه در شرایط فعلی رشد غیرمنطقی و غیرعقلانی داشته و از آن بدتر باعث ایجاد تورم در سایر بازارها و موارد دیگر است این که این نظر درست است یا خیر باید مفصل‌تر در موردش صحبت کرد که البته روزهای قبل نیز تا حدودی در مورد آن بحث شد اما ما هم قبول داریم قیمت برخی سهام ها غیر منطقی و سرعت رشد کمی بالا بود ولی روش بیان آن برای مردم عادی باید متفاوت باشد .

البته این که بازار سرمایه را عامل گرانی و تورم و بیکاری و خلاصه سوراخ شدن لایه اوزون بدانیم این طور نیست اما تکرار شدن کلمه سرعت رشد غیر منطقی و احتمال ریزش ها باعث شد تا دولت با شنیدن این داستان دست به کار شده و راهکارهای جدیدی را داشته باشد . البته این را هم عرض کنیم دولت برای حفظ و تداوم روند مثبت دست به این کار زده تا بتواند روند مثبت را همیشه حفظ کند . جلوتر توضیح خواهیم داد اما مشکل این است که همیشه رفتارهای دولت رفتارهای عقلایی نیست یعنی شاید هدف تصمیم درستی باشد اما نحوه اجرای آن معمولا خیلی جالب نخواهدبود اما حکایت قیف و قیر جهنم است !!


بگذریم با این شرایط بود که به سرعت اخبار و اطلاعاتی مبنی بر افزایش سمت عرضه به بازار رسید و آن طرف هم دولت چراغ سبز به بورس که شیر فلکه را باز کنید البته انصافا مدیریت شده باز کردند ولی در نظر بگیرید ناگهان بازار مواجه شد با صحنه ای که تا به امروز با یک نفر در یک رینگ میجنگید ناگهان ۷ الی ۸ نفر دیگر روی سر او ریختند و این تقاضای بیچاره شروع به جنگیدن در ۷ محور کرده است نتیجه هم روشن است …


ولی کمی عاقلانه تر و عاشقانه تر به موضوع نگاه کنیم … به قول شاعر ما به هم محتاجیم … مثل گندم به زمین مثل شوره زار به آب.

دولت به بازار سرمایه محتاج است و بازار سرمایه به اصلاح به خصوص در مواقعی که فکر میکند هیجانی شده ! این رابطه را بتوان درست و حسابی و عاشقانه و دوستانه مدیریت کرد اتفاق بسیار مهمی است .

چیزی که تا به امروز خوب پیش رفته ولی به نظر از اینجا به بعدش کمی پرخطر است ! دولت به این بازار نیاز دارد در کدام بازار روزی ۱۰۰۰ میلیارد تومان تامین مالی میتوانست بکند ! و البته برای تداوم این اتفاقات بازار هم به اصلاح مدیریت شده نیاز دارد . اینجا سهامداران مسیر خود را بلدند و به شرایط به خوبی واقف اند میدانند بازار سرمایه از این اصلاحات استقبال میکند .

این اصلاح کمک شایانی به ادامه روند مثبت بازار خواهد کرد ما فقط با یک بخش این اصلاح کمی مشکل داریم اصلاحی که اجباراً با دستور و با قدرت و زور رخ دهد یک خطر و نگرانی بزرگ دارد آنجایی که شرایط از دست همه خارج شود کنترل این اصلاح جور دیگری خواهد بود. آن وقت است که دیگر نمی شود به این راحتی در مورد اصلاح صحبت کرد وگرنه اصلاح اتفاقاً رویداد خوبی است که می تواند جذب سرمایه به بازار را حداکثر و دفع آن را حداقل کند.


امیدواریم و باز تاکید می‌کنیم امیدواریم کنترل از دست عزیزان خارج نشود ! جایی که کنترل از دست دوستان خارج شود نقطه حساسی است. اعتماد کالای گرانبهایی است که با دقت و مشقت و سختی در این مدت ساخته شده و آجر به آجر آن را برای حضور مردم در بازار بنا نهادیم. خراب کردن این اعتماد خیلی کار سختی نیست اما دوباره ساختن آن مکافات است خوب به این موضوع فکر کنید به هر تصمیمی که میخواهید بگیرید …


برای کنترل بازار راه های مختلفی وجود دارد می شود بازار را به نوعی به سمت اصلاح هدایت کرد اما دولت و نهاد تصمیم گیر راحت ترین و پر ریسک ترین مسیر و ابزار انتخاب کرد افزایش عرضه سهام در بازار مثل این می‌ماند که بگوییم برای آب دادن به گلها و باغچه چه کار باید کرد اولین نفر بلند شود بگویید فشار آب را بیشتر کنیم و ما هم شیر فلکه را تا اخر باز کنیم .

قبل از هر چیز این را بگویم که خیلی از این تصمیم نترسیم عرضه ها با توجه به نقدینگی موجود جذب میشود اما بیایید بنشینید در این شرایط بازار که آمادگی جذب پول را دارد از فرصتها به خوبی استفاده کنید حالا وقت ارائه طرح های جدید است طرح های نو اتفاقات نو پذیره نویسی های جدید جذب سرمایه های جدید به نظر این نحوه عرضه دربازار راحت‌ترین کار ممکن بود اما می شود کارهای بلندمدت و قشنگی انجام داد کمی فکر کنید …


دیدگاه شما
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments