تحلیل بازارامروزسه شنبه ۲۴ تیر۹۹
  • فرشاد کریمی
  • 191 روز پیش
  • 9:12 ب.ظ

به ظاهر سبز ولی به واقع قرمز!

امروز سه شنبه بازار به نظر در مسیر همان اصلاحی که همه برایش ترتیب داده اند و خلاصه او هم پذیرفته قدم برداشت و تن به این اصلاح داد ولی دوباره انگار حاشیه های بازار در حال افزایش است . قبل از هر چیز به یک نکته دقت کنید. از اصلاح بازار نترسید اما از نگهداری دارایی های سمی و غیر بنیادی و به قولی بنجل در این اصلاحات باید وحشت داشت . اصلاح به بازار فرصت نفس گیری و شرایط بهتر در اینده را میدهد البته این بار کمی با زور و کتم همراه بوده . صد البته معتقدیم سیستم معاملات هم این میان بی تاثیر نبوده .

ببنید سیستم معالات باعث شد برخی نماد ها به بعد بازار موکول شوند ، با این که کار اشتباهی است ولی به نظر چاره ای برای حفظ سیستم معاملات نیست و راه همین است هر چند برخی برداشت های عجیب و غریب میکنند ولی به نظر خیلی نباید بدبین به این موضوع باشیم در سوی دیگر البته حرف های خاص دیگری هم بیان می شود … قبل از هر چیز لازم است یک باردیگر بگوییم هیچ طرفداری و نگاه جانبدارانه ای نداریم و نه قرضی به کسی داریم که دفاع منیم و نه وام دار کسی ! ولی توصیه ما به عزیزان و بهخصوص تازه وارد های بازار این است که منطق یو دقیق به بازار نگاه کنند نگاه و تحلیل های سطحی انها را در گرداب تند و سریع و خشن بازار غرق نکند !

نمی دانیم چرا نوشتن نامه و زدن کمپین مد شده ! یکی نامه می‌زنند بازار پر است یکی دیگر نامه میزند عرضه کنید یکی دیگر نامه می‌زند چرا حمایت نمی‌کنید و حالا هم کمپین تشکیل شده که بله چرا یکسری سهام رشد می کنند و بقیه رشد نمی کنند قبل از پرداختن به این موضوع یک نکته را در نظر داشته باشید هیچ وقت بازار از دخالت‌های بیرونی سود نبرده و همیشه بیشترین منفعت را زمانی بردیم که در داخل خود بازار مشکلات را حل کرده ایم و این باید به یک فرهنگ عمده جامعه بورسی تبدیل شود …

لازم است این موضوع را در ذهن داشته باشیم برای هر چیزی و هر کاری دست به بیرون دراز نکنیم نه اینکه دست کمک به بیرون دراز کردن اتفاق بدی باشد خیر اتفاقا خوب است اما مشکل اینجاست که نهادهای بیرونی اشراف و تخصص بچه های بازار را نداشته و از دید خود به موضوع نگاه می کنند و در برخی موارد نه تنها مشکل حل نمی شود بلکه تازه چند برابر می شود! این موضوع اول بود و اما برسیم به اصل موضوع …

تا مدتها داشتیم فکر میکردیم شوخی است ولی دیدیم خیر جدی برخی از عزیزان و دوستان کمپین زدند که چرا سهام مثلا دولتی یا سهام داخل ای تی اف ها ! رشد می‌کند و سهام غیردولتی رشد نمی کند!! اول اینکه عزیزان و بزرگواران ! ما در بازار سهم غیر دولتی کم داریم سهم های کوچک هم اکثراً ریشه های دولتی و شبه دولتی بودن دارند بهتر است اینطور مطرح شود که چرا برخی سهم های بزرگ و بنیادی رشد می کنند و سهم های کوچک رشد کمتر و یا رشدی ندارد.

قبل از هر چیز یک نکته مهم را در ذهن داشته باشید اگر فکر می‌کنید در فرایند رشد و یا افزایش قیمت شرکت ها در بازار دستهایی در کار است یا دولت مستقیم یا غیر مستقیم خریدار است یا شارژ می کند ، شارژ مالی البته ،به نظر حقیر سخت در اشتباهید دولت خود درون این بازی قرار گرفته و به نوعی خود تماشاچی کمی منفعل تری است تا بازیگر البته از بعد روانی و خبری همه جوره پای کار ایستاده ولی اینکه با پول یا دست نامرئی بخواهد سهم را بالا ببرد به نظر بعید است . خریدار و فروشنده این سهام ها طی روزهای گذشته کاملا مشخص است و به نظر جریان پول های بزرگی است که به دل بازار ریخته شده است .

بهتر است به جای اینکه نامه بنویسیم که چرا فلان سهم بالا می رود اما یکی بالا نمی رود از خود بپرسیم واقعا چرا این اتفاق افتاده ؟! قبل تر در مورد اهمیت بهبود و حذف پرتفوی از دارایی‌های سمی صحبت کردیم چرا چنین موضوعی را بیان کردیم و نوشتیم دارایی سمی را باید از پرتفوی حذف کرد ، برای اینکه در زمان ریزش این دارایی‌ها طرفداری نخواهند داشت دلیل اینکه بازار به سهم های کوچک توجه نکرده و سراغ سهم های بزرگ و بنیادی می‌رود بخش عمده به این دلیل است که ۱-احساس می‌کند آنها رشد لازم را در بازه یکی دو سال اخیر در بازار نداشته ( البته معتقدیم بازدهی این شرکت ها در حال حاضر با بازدهی سهم های کوچک تا حدودی نزدیک است ) ۲-شرایط بنیادی بهتری داشته و می‌توانند جریان سودآوری را متحول کنند ۳- درزمانهای ریزش احتمالی بازار قابلیت نقدشوندگی بهتری دارند ۴- با دلار و تورم همخوانی بهتری خواهند داشت.

نکته دیگر این که عزیزان بهتر است سهم ها را در یک بازه زمانی بلندمدت تر نگاه کنند دلیل نمی‌شود که ما تازه سوار سهمی شدیم که تاخت و تازش را قبلا داشته و حالا انتظار همان سرعت قبل را داشته باشیم . این شرکت‌هایی که شما از آن به عنوان شرکت‌های به اصطلاح غیر دولتی و یا کوچک یاد می کنید دیرزمانی بازدهی های سرسام آوری را داشتند. زیان دهی سنگین ، عدم رشد سود در کنار نقد شوندگی در روزهای حساس و صد البته بازدهی های عجیب در مدت گذشته باعث شد تا شرایط فعلی رقم بخورد در ثانی مگر آن زمان که این دسته از سهم ها رشد های سرسام آوری داشت کسی نامه زد به فلان نهاد که آی چرا ما رشد نمی کنیم آنها رشد می کنند. به نظر مدل سرمایه گذاری خود را باید بر اساس اتفاقات و رویدادها چینش کنید . همین فردا ممکن است سهام های بزرگ به هر دلیلی از عرضه های دولتی گرفته تا موارد دیگر زمین گیر شده و سهم های کوچک رشد کنند .

دوباره یک گروه دیگر باید نامه بزند که چرا ما رشد نمیکنیم این استدلال و این اتفاق و این نوشته ناشی از عدم تسلط به بازار است و مهمتر از همه بی تعارف هر کسی باید مسئولیت خرید و فروش های خود را بپذیرد اگر زیان می کنید یا اگر سود می کنید همه چیز متوجه خود ماست باید مسئولیت این موضوع را به طور کامل بپزید و باز هم تاکید می کنیم مطالبی که در مورد داراییهای سمی در روزهای گذشته بیان شده بود را بار دیگر مرور کنیم تا بتوانیم پرتفوی خود را به پیش ببریم . از این پس سراغ سهم هایی برویم که حداقل این مشخصات را داشته باشند یک نقش شوندگی در هر مقطعی را داشته و صد البته سهامدار عمده او پای کار بازار باشد . در ثانی در تحولات بنیادی جریان سودآوری مطمئن ، اثرپذیری از دلار ،حاشیه سود منطقی و مناسب ، صورتهای مالی نسبتاً شفاف و قابلیت های مهم و مناسب برای رشد داراییهای ثابت را نیز در کنار او ببینیم که می توان این موارد را جز مهم ترین موارد برای رشد یک دارایی در مقطع فعلی دانست .

بازهم تاکید میکنیم این طرز فکر که دستی نامرئی و پنهان در حال بالابردن سهم های ای تی اف هاست و بقیه رشد نمیکنند از دید ما غلط است این طرز فکر خود اهالی بازار است که این شرایط را رقم زده و البته دولت هم بدش نمی اید این طور القا شود که بله ببینید ما همه را زدیم !! شما هم بگو زده !

و اما یک نکته در مورد بازار … دیروز در مورد بازی برد برد و احتیاج دولت به بازار سرمایه صحبت کردیم … به ابلاغیه که چند روز قبل توسط هیئت دولت ارائه شده دقت کنید اول اینکه چقدر جالب است که دولت انقدر همراه است و برای کمک به بازار و ترغیب به اصلاح !! این چنین مواردی را سریعاً انجام می دهد. همین سرعت و دقت نشان دهنده اهمیت این بازار است . در بخش دوم باید گفت ابلاغ دولت چیزی بدی نیست استفاده از افزایش سرمایه ها، افزایش سهام شناور اتفاق بدی نیست ولی نباید آنطور بشود که همه چیز به هم بریزد.

ظرفیت بازار را نیز باید در نظر گرفت نباید در حلقوم این بازار چیزهایی را فرو کنیم که کشش خوردن و جذب آن را ندارد بی شک زیاده روی باعث می شود هر چه خورده را گلاب به رویتان بالا بیاورد … . امروز نحوه فروش شستا و شپنا نشان میداد کسی که پشت فرمان نشسته نسبتا ادم حرفه ای ایست و به اندازه لقمه میدهد و میگیرد !!

نکته دیگر اینکه یکشنبه رئیس مجلس در حال سخنرانی بود مشخص بود متن سخنرانی ایشان را افراد اقتصادی تهیه کرده و بسیار دقیق بود و این خوب است که اظهار نظرها و سخنرانی ها در مورد بازار بورس روز به روز سنجیده تر و بهتر می شود ایشان در بخشی از سخنرانی گفتند بحث جلوگیری از دلالی ، کمک به بازار سرمایه و افزایش سرمایه و تامین مالی و …

ببینید این نگاه و این دیدگاه اگر وجود داشته باشند به این معنی است که بازار سرمایه باید به بازار اول تامین مالی کشور تبدیل گردد به نظر شما چنین پلن بلند مدتی اگر وجود داشته باشد خراب کردن زمین بازی چه معنایی دارد ! اصلا به رفت و آمد دولتها هم فکر نکنید فرض کنید این مدل اقتصادی است که باید رخ دهد و این اتفاق بیفتد از همین رو معتقدیم بازار سرمایه ناچار به تبدیل شدن به بازار اول کشور است و ابزارهای آن نیز کم کم اضافه می شود اما قرار نیست در این مسیر هر روز مثبت باشیم و هر روز سبز بار‌ها و بار‌ها دفعات قبل نیز بیان شد از هر روز مثبت بازار بیشتر باید ترسید.

بازهم میگویم اسیر تحلیل های سطحی نشوید ازندگی را در دستور بررسی های خود قرار دهید حالا ارزندگی با ارزش بازار نمودار بنیاد و … ممکن است همین فردا بازار روی سهم های بزرگ متوقف شده و سراغ بازی کوچک ها برود باید بازار را باید دقیق تر زیر نظر گرفت و اتفاق مهم برای بازار این است که طی روزهای اتی گزارش ها نیز چاشنی این وزن کشی می شوند ! مهم این است که فعلا همه هوای بازار را از دور و نزدیک دارند !


دیدگاه شما
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments