تحلیل بازارامروزسه شنبه ۴شهریور ۹۹
  • فرشاد کریمی
  • 186 روز پیش
  • 7:11 ب.ظ

امروز سه شنبه بازار تقریبا با تمام فروشندگات تسویه حساب کرد و در صف خرید نشست و صد البته بازهم باید گفت این حجم از جو زدگی در بین فعالان بازار عجیب است . البته در این مدت آن کالایی که از دل و چشم برخی رفته بود اعتماد بود که با تحرکات روزهای قبل و تصمیمات فعلی دوباره برگشت و اتفاق بسیار مهم برای بازار این بود که این برگشت بدون عرضه صفوف انجام شده تا موج های عجیب غریب دیگری به وجود نیاید . بهنظر امروز اتمام حجت خوبی با برخی فروشندگان بود که با حالت بدبینی به بازار نگاه میکردند و امروز میتوانستند خروج بزنند ولی به هر حال همه چیز دست در دست هم فضا را تغییر داد تا احتمالا مثبت امروز سوت پایان موقتی بر اصلاح یا بهتر بگوییم ریزش بازار باشد .


۲ نکته خوب را باید اشاره کرد که به نظر از دل بحران اخیر این دو نکته دلگرمی هایی بود که بیرون امد یکی هسته معاملات که البته حق مسلم ما بود و به هر حال به دست توانمند مهندسین داخلی بالاخره ظرفیت ان ۷ برابر شده و میبینیم که هسته مشغول کار بوده و در این روزها حساس در حداقل هنگی به سر میبرداین یکی از مهم ترین چالش ها و ریسک های بازار را برطرف کرده است .


نکته دوم سهام عدالت است کار خوبی که بخش مهمی از سایه عرضه را از سر بازار دور میکند . این موضوع در دو مقطع شاخص و بازار را با چالش مواجه کرد . البته طبیعی است چرا که سمت عرضه بازار را بالا میبرد اما به نظر اتفاقات اخیر منجر به یک تصمیم خوب شد بی شک سهام عدالت یکی از نگرانی های فعلی بازاربود و به نظر در حال حاضر برای رفع آن برخی حقوقی ها از بانک ها و هلدینگ ها خریدار بلوک های سهام عدالت در بازار دو شده و نکته مهم این است که فعلا اجازه فروش ندارند .به نظر ریزش اخیر این دو دستاورد مهم را برای بازار داشت و البته اتفاقات دیگری هم بود سعی میکنیم در این دو روز نکات مهم این رویداد اخیر را با هم مرور کنیم و ریزشی که درس های زیادی داشت …


و اما بازار … حالا که بازار مثبت شده و شرایط تغییر کرده این را عرض می‌کنیم نمیخواستم روزهای قبل و زمانی که بازار منفی است حرف بزنیم و نمک روی زخم باشیم . اما قبول داریم که شدت منفی زیاد بوده ولی این ریزش (دیگر نمی شود اسمش را اصلاح گذاشت ) برای بازار لازم بود .به مواردی که عرض میکنیم توجه کنید اولین آن این است که برای رفتن به پله های بالاتر لازم بود تا استراحتی اساسی را داشته باشیم هرچند معتقدیم پله های بعدی با این سرعت طی نخواهد شد اما عبور از آن با توجه به گزارش ها و شرایط اقتصادی محتمل است. حالا که اینجا هستیم نفس ها بعد از استراحت اخیر چاق تر و فضا برای رشد اماده تر است . حداقل توجه کنید امروز کسی در مورد حباب در بورس صحبت نمیکند … این یکی از مزیت های اصلاح و ریزش اخیر است .


این ریزش درس های دیگری هم برای ما داشت … بگذارید کمی راحت تر باشیم روز ۱۹ مرداد بود در اتاق نشسته بودم در گیر و دار این که بازار چه می شود گران است یا ارزان است و البته داشتیم فکر میکردیم که چرا انقدر تعداد خریداران درسهم های بزرگ خرد و زیاد است و طرف فروشنده انقدر کم و کلان در این فکر بودم که ناگهان صدای در آمد قرار بود سیمی را از بیرون داخل اتاق بیاورند و لازم بود بخشی از دیوار سوراخ شود و … جوانکی سیه روی ، لاغر قد کوتاه ، با یک تیشرت آبی تیره کهنه و شلوار و وکفشی کثیف وارد اتاق شد. چهره خیلی جذابی نداشت اما رنگ پوست او نشان میداد حسابی در آفتاب سوخته شده و کارهای سخت و طاقت فرسایی دارد و زحمت بسیاری میکشد … داشتم به این فکر میکردم که خجالت بکش !! این جوان بنده خدا چطور کسب درآمد می‌کند و تو اینجا زیر کولر نشسته و بازار هر روز ۵ درصد افزایش می یابد .

درست در این گیر و دار بود که از من اجازه خواست تا بالای میز برود و بتواند از بیرون سیم را رد کند .همینطور که به این جوان فکر می کردم و صفحه تی اس ای و کدال را نگاه می کردم ناگهان موبایل زنگ زد و ۴ دقیقه خاص را برای من رقم زد . چهار دقیقه باور نکردنی ! موبایل را برداشت و با اولین کلمه یعنی خساپا !! برق ۳ فاز من پرید ! بله دوست عزیزمان حسابی حرفه ای بورس بوده و به دیگران هم مشاوره و سیگنال میداد ! مکالماتش بالاگرفت ابتدا سراغ خودرویی ها رفت وبه ان طرف خط میخواست بفهماند چرا نمیفهمی مردم برای خرید خودرو صف کشیدند قیمت خودرو گران می شود پس همین حالا باید خودرو و خساپا خرید ! خودرو را پیشنهاد می داد بعد سراغ سناریو تجدیدی رفت و اخر هم پتایر را سیگنال کرد و می گفت یک ماه بعد من هم هستم تو هم هستی این سهم دو برابر خواهد شد و بعد به سیگنال های قبلی استناد می کرد که فرد گوش نداده بود…

دیدی گاهی اوقات میخواهی چیزی را برای بقیه بگویی و تعریف کنی باور نمیکنند . انقدر موضوع برایم جالب و خاص بود که صدای او را ضبط کردم البته برمن حلال کند بدون اجازه بود ولی ضبط کردم تا در تاریخ کاری خود این اتفاق را ثبت کنم … وقتی ریزش بازار اغاز شد این صدا و عکس ها را به برخی دوستان نشان دادم و به شوخی میگفتم او و حضورش در اتاق یک نشانه بود از طرف خدا !! نشانه یک روز قبل از ریزش ! خدا برای من فرستاد اما ندیدم …


بازار سرمایه این طور در جامعه نفوذ کرده . از گفتن این جمله ناراحت نشوید ولی شاید این ریزش اتفاقاً رویداد خوبی بود تا به بسیاری از این عزیزان بفهماند بازار همیشه صعودی نیست و فراز و فرود های خاص خود را دارد این بازار بر خلاف بازار ملک بر خلاف بازار طلا و بسیاری از بازارهایی که تا به امروز آنها دیده اند به شدت نامرد است وقتی چهره عوض میکند بی رحم و نامرد تر می شود یاد بهمن مفید بخیر و خدابیامرزدش . هر وقت میخواهم کسی را در لباس نامردی تصور کنم لحظه خنجر از پشت زدن به داش آکل را یادم می اید … بازار هم همین است گاهی انقدر زیبا و دلفریب و جذاب و لوند است که چشم از او برنمیداری و لحظه‌ای که اصلا انتظارش را نداری از پشت به تو خنجر میزند . از قدیم هم گفته ان دخوب رویان عالم رحم ندارد دلشان ! باید از جان گذرد هر که شود عاشقان ! برای همین است که بازی بازار سرمایه قواعد خود را دارد !

این زیبا روی عشوه گر هزار داماد ! هم جذاب است و هم بی رحم برای او مهم نیست تو کجای این بازی و زندگی هستی او به تو فکرنمیکند . خیلی از قدیمی های بازار اسیر او شده بودند و برای همین است که این بار وقتی بساط دلربایی را پهن کرد برخی شاید خیلی زود از او دل کندندو وارد جریان عشث و عاشقی او نشدند . همه یک بار از او شکست خورده بودند فروختند تا راحت باشند ولی این بار این دلبر چشم آبی انقدر قشنگ بازی کرد و انقدر زیبا و حرفه ای دل همه را برد که وقتی به خود آمدیم با جیب خالی و خنجر از پشت خورده وسط میدان بودیم … خیلی ها هم البته ته بازی او را می دانستند ماندند تا یک باردیگر این مزه را بچشند چرا چون طول این مسیر عاشقی برای انها شیرین بود ! آنها قبول کردند که آخرین جرعه این جام تهی است ولی باید نوشید …


احتمالا بعد از منفی اخیر و کمی رشد قیمت ها ما یک موج عرضه حقیقی و خروج احتمالی بسیاری از افراد از بازار را خواهیم داشت این طبیعی است و ماهیت بازار است که برخی تحمل این درجه از اتفاقات را نداشته و عطای بازار را به لقایش بخشیده و چهار گوشه تالار را بوسید و آنلاین را لاگ اوت کرده و خروج می زنند اما آنها که می مانند تازه آغاز مسیر عاشقی خواهند بود ! درست شبیه یک آهن گداخته شده هستند که حسابی چکش خورده یک بار او را در آب سرد گذاشته و حالا دوباره دارند صیقل می دهند یک تجربه بزرگ را کسب کردند آنها که این ریزش را درمیکنند درس های بزرگی گرفته اند در این بازار می مانند و باز کار می کنند و با کوله باری از این تجربه که در این مدت کسب کردند میتوانند در این بازار موفق باشند اینکه بازار منفی این چند روز چه درس هایی دارد بماند برای روزهای بد اما حداقل و کوچکترین درس آن این است که سراغ هر سهمی نباید رفت این بماند تا روزهای بعد بیشتر صحبت کنیم.


حرف آخر را بگوییم و برویم برخی معتقدند این مثبت نمایشی و این حرکت اخیر موقت است ممکن است این طور باشد ولی به یک نکته مهم دقت کنید قیمت ها جای حسای و انصافا منطقی بود . این را هم قبول داریم موتور این بازی به شدت قبل گرم نمی شود و سرع ت رشد هم قطعا به سرعت قبل نیست ولی این قافله بازار سرمایه همچنان می رود و می شود بازدهی های خوبی گرفت مهم این است که این چند ماه قبل را فراموش کنید و در پی الگو و روش جدیدی برای کسب سود در بازار باشیم.


دیدگاه شما
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments