تحلیل بازارامروزشنبه ۴ مرداد ۹۹
  • فرشاد کریمی
  • 180 روز پیش
  • 6:19 ب.ظ

پشت خاکریز ۲ میلیون !

امروز بازار هر طور شده بود با هر قدرتی و هر اتفاقی که شده خود را پشت خاکریز ۲ میلیون واحدی رساند تا فردا روز خاصی را برای فتح این عدد روانی داشته باشد . البته انتظار داشتیم امروز بازار از منفی ارام ارام اغاز کند و بعد مثبت شود ولی برعکس شد و بازار خوب اغاز کرد ولی رفته رفته فشار فروشنده ها بالا گرفت و این کار فردا را سخت میکند به نظر فعلا شاید چند روزی برای فتح این خاکریز کار داشته باشیم ولی شک نکنید خاکریز مهمی است و و رسیدن به ان باید وجب به وجب بازار را جنگید و برای حفظ ان باید دلایل بزرگی داشت .

به نظر اشتباه کوچک بازار امروز این بود که برای رشد کردن عجله داشت البته این اشتباه کوچک عادت ۶ ماه اخیر بازار شده و کمی برای رشد عجله دارد و حوصله نمیکند و البته فروشنده ها نیز آن بالا نشسته و کمی بازار قد بلند می شود عرضه ها به او امان نمیدهد . این عرضه ها این بار در برخی سهم های بزرگ بیشتر به چشم می اید.

روزهای قبل در بحث از زندگی و داراییهای سمی سوالات بسیار زیادی مطرح شده بود اینکه اصلاً چه دارایی را باید خرید و چه دارایی را باید فروخت فارغ از اینکه این سهم تا به امروز منفی بود یا مثبت بوده به نظر می‌رسد بهتر است برای جلوگیری از اتفاقات ناگهانی در پرتفویخود و یا ضرر و زیان احتمالی به یک چیز دقت کنیم و اینکه باید قیمت را یک طرفه کفه ترازو قرار داده و شرایط اقتصادی و بنیادی سهم و اتفاقات آتی چه قرار است رخ بدهد و … با طرف دیگر و دو طرف ان ترازو باید با هم بخواند !

باید قیمت فعلی و ارزش بازار شرایط فعل و آتی سهم را توجییه کند . شما نباید برای توجیه داستان بسازید این داستان باید به شکل واقعی دیده شود.


به نظر برای تراز کردن این اتفاقات خیلی حاشیه نروید با اسم و رسم هر صنعت و یا شرکت آن کاری نداریم و با ارزش جایگزینی آن هم کاری نداریم که بسیاری از سهم های بازار در حال حاضر روی بیش از خط ارزش جایگزینی معامله می‌شوند ولی بازار جور دیگری باور دارد … اما باید حداقل خودمان بفهمیم چند چند هستیم … برای شرکتی که تجدید را داده خبرهای خوب افزایش سرمایه و افزایش نرخ را هم داده ،در سوی دیگر گزارش اخیر نشان می‌دهد وضعیت سودآوری خاصی هم ندارد !


به نظر پشت قیمت و ماندن در ارزش بازار قبلی برای خیلی توجیه ندارد دیر یا زود این سد می شکند شما امروز ترکهای ریز این سد را می‌بینید باید بیشتر به خود بیاید و در نقطه مقابل درست برعکس است چه بسیار شرکت هایی که با طرح و توسعه با گزارش های فعلی با نرخ دلار آتی همچنان ارزنده هستند و این خود نشان دهنده شرایط خاص بازار است که باید در خرید سهم وسواس بیشتری داشت و دقت کرد .

این را عرض کردیم تا به این نقطه برسیم گزارش های ۳ ماهه رسیدند یک ابزار دست ما هست و حالا سراغ گزارش های ماهانه میرویم چند گزارشی که امده بسیار امیدوار کننده هستند . از همین حالا باید بیان کنیم تا بعد ها دوباره کمپین بازی برخی آغاز نشود به گزارش ها دقت کنید انچه شاید از این به بعد روند اتی بازار شود نه اندازه و سایز بلکه کیفیت سود اوری شرکت ها باشد …


و اما بازار … به نظر بازار را باید در دل این اتفاقات بررسی و تجزیه و تحلیل کرد ولی فاز شرایط کمی خاص شده و میتواند جالب تر هم باشد. برخی معتقدند از این جا به بعد بزرگان دوباره میخزند و کوچکتر ها قیام می کنند ولی گزارش های ماهانه و ۳ ماهه نشان میدهد احتمالا بزرگان بعد از کمی استراحت همچنان مورد توجه باشند . در هر صورت کمی درجا زدن طبیعی است ولی هنوز اتفاقی رخ نداده که بخواهد فاز بازار را تغییر داده و مسیر او را عوض کند .


چند نکته مهم …

بسیاری در تجزیه و تحلیل بازار این روزها عاجزند حتی خود ما خیلی اوقات قدرت درک این حرکت توده میلیونی برای خرید سهم را درک نمیکنیم ولی … چیزی که خیلی به چشم نیامد اتفاقی بود که روز چهارشنبه رخ داد لشکر ۵ میلیونی عرضه های اولیه در بورس بود .

اتفاق عجیبی بود که رخ داده و بسیاری به سادگی از کنار آن گذشتند .به نظر می‌رسد امروز این لشکر ۵ میلیونی نشان‌دهنده آن است که حداقل عرض می کنیم میلیون ها نفر فعال بازار سرمایه شده‌اند با ریز و درشت آن کاری نداریم اما عدد ۵ میلیون عرضه اولیه و زمزمه ۱٫۵ میلیون فعال بازار عدد بسیار بالایی است یعنی به اندازه تقریبی کارمندان فعلی دولت افراد درگیر بازار سرمایه شدند این نکته را در این گزارش بازار عرض می‌کنیم که به نظر با روش ها و شیوه های قبلی نمی شود بازار سرمایه را اداره کرد باید اهمیت این بازار دوچندان شده یا شاید صد چندان شده تا هم جذب حداکثری و هم اتفاقات و شرایط خاص حداقلی را داشته باشد این یک رویداد بسیار مبارک است که ۵ میلیون نفر به این شکل در بازار حضور دارند ریسک و مخاطرات خود را نیز دارد اما به نظر باید از این فرصت در جهت گسترده شدن بازار استفاده کرد.


ما گاهی اوقات همه چیز را از دولت می‌خواهیم اما به نظر این ظرفیت ۵ میلیونی و این شرایط خاص بازار سرمایه بهترین فرصت برای اقتصاد کشور و بسیاری از شرکت‌های خصوصی و نیمه خصوصی است که از این ظرفیت برای تامین مالی جذب سرمایه و پیشبرد اهداف توسعه‌ای خود استفاده کنند عزیزان حکومت مدار و سیاستمدار هنوز به نظر نمی دانند چه مروارید گرانبهایی را اینجا می توانند پرورش دهند و گرنه بازار سرمایه را لحظه ای رها نمی کردند اینجا می شود از بسیاری از چالش‌های اقتصاد کشور که به یک تهدید تبدیل شده‌اند فرصت ساخت … اما مطابق با عقل و تدبیر نه تعجیل و تخریب و میکروفن به دست گرفتن و وجه بازار را با برخی عقاید اقتصادی تخریب کردند …


یک نکته بسیار خاص وجود دارد اینست که به نظر بسیاری بازار سرمایه و اهالی آن را دست کم گرفتند برخی به اصطلاح تئورسین های خاص که از دور نشسته و برای بازار سرمایه نسخه تجویز می کنند بازار را از ریزش ، حباب و اصلاح می ترسانند . این چند روز تعطیل در حال مرور نمودارهای برخی سهم های بازار بودیم انصافاً اصلاح ۲۵ تا ۳۰ درصدی را هم در برخی نمادها شاهد بودیم شاید یک کمپین ریز توسط برخی از افراد که خیلی حرفه ای هم نبودند تشکیل شده اما عموم بازار نشان می دهد که افراد حاضر در بازار سرمایه و به نوعی به درک قوی از پذیرش ریسک در بازار رسیدند و همه چیز را با هم بررسی می کنند و به خوبی می‌داند بازار بدون ریسک جایزه‌اش نهایت ۲۰ درصد سود در سال است اما پذیرفته که در بازار سرمایه باشد حتی زیان ۳۰ درصدی را هم تجربه می‌کند اما چشم امید به سودهای بیشتر دارد این خاصیت ریسک پذیری بازار و ریسک پدیر کردن افراد جامعه است .

یک بار جناب رنانی با آن اشاره کرد که باید با مفهوم ریسک آشنا شوند و شک نکنید مسیر درست اقتصاد است منتها دولت و بسیاری از شرکت‌ها باید از این فرصت استفاده کرده و شرکتهای مختلف را راهی بازار کنند تا همیشه بازار جذاب بماند و اسیر گزینه‌های غیرمنطقی نشود به نظر آن چیزی که روسای سازمان بورس باید هرچه سریع‌تر به آن فکر کنند سه موضوع است ۱ستم معاملات ۲ شتابگرفتن عرضه های اولیه ۳ ابزارهای مالی به نظر متمرکز شدن روی این سه عامل بازدهی بلندمدت و شرایط خاص بلندمدت بازار سرمایه را تضمین می‌کند
میخواستیم در مورد بورس مسکن هم بنویسیم که به فردا موکول میکنیم امیدواریم تا امشب و قبل از گزارش فردا اخبار بهتری برسد …


دیدگاه شما
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments