تحلیل بازارامروزچهارشنبه ۲۳ مهر ۹۹
  • فرشاد کریمی
  • 102 روز پیش
  • 8:25 ب.ظ

امروز چهارشنبه بازار کمی از تعطیلات پیش رو ترسیده و عقب نشینی کرد . بازار قدرت ریسک کردن را در روزهای عادی ندارد چه برسد به این چند رو تعطیلی پیش رو ! به نظر این موضوع در بازار اثر گذار بوده و باعث شد کمی پر عرضه ظاهر شود ولی میتوان بازار امروز را به دو بخش نیمه اول بد و نیمه دوم نه خیلی بد تقسیم کرد جایی که فضا برای رشد برخی سهم ها فراهم شد ولی یک عیب عمده بازار در چنین روزهایی دوباره بیرون زد . بازار بعد از این همه فعالیت هنوز جو زده و لیدر محور است تا کمی خودرو تب کرد و صف فروش شد بازار دست پایش را گم کرده بود.


به نظر بازار باید این روزها را سپری کند خواه یا ناخواه انتخابات به ریزش بازار بسته شده و با این اتفاقات همراه است و به نظر به شکل جدی تری در روزهای آینده بروزمیکند ولی انصافا باید پذیرفت در شرایط بنیادی از نظر دلار نیما در بهترین حالت خود هستیم جایی که دلار نیما به ۲۶۴۰۰ رسیده و از دید حقیر حتی میانگین کل سال ۹۹ و سال ۱۴۰۰ همین عدد باشد قیمت ها ارزندگی جالبی را دارند ولی بازار فعلا به این موضوعات توجه ندارد بازار حتی به گزارش ها نیز توجه ندارد البته گزارش ها برای بازار یک چاقوی دو لبه و یک ابزار خاص خواهد شد که در ادامه دلیل این موضوع را عرض میکنیم .


تقریبا در ۲ الی ۳ روز کاری آتی گزارش ها راهی بازار می شوند به نظر گزارش های خوبی را داریم ولی این لفظ خوب برای همه نیست .


وقتی در مورد ریسک های بازار صحبت می کنیم فقط نیاز نیست انتخابات امریکا را ببینیم انتخابات امریکا بستر افزایش یا کاهش نرخ دلار است و این موضوع یکی از مهمترین ریسک های بازار . اما یک نکته را در ذهن داشته باشیم روزهای قبل در مورد دو عامل صحبت کردیم یکی صورت های مالی و انتشار آن و دیگری انتخابات امریکا فرض میکنیم دو اتفاق رخ داده یعنی ما انتشار صورت‌های مالی را داشتیم و انتخابات امریکا نیز نتیجه اش مشخص شده است نکته بسیار مهم وجود دارد که انتشار صورت‌های مالی شرکت‌ها در گزارش شش ماهه یک تقسیم‌بندی و نقشه سود آوری شرکت ها را پیش روی بازار قرار می‌دهد و ممکن است این حس تردید در سهامداران به وجود آید که بله قیمت بسیاری از سهم ها همچنان و با وجود این اصلاح با شرایط سودآوری همخوانی ندارد یا به زبان ساده تر بگوییم پروژه کردن این سهم آنقدر وحشتناک و عجیب بوده که هر چه صورتهای مالی شفاف تر می شود عدم ارزندگی آن سهم بیشتر بروز می کند.


یعنی ما بعد از انتشار صورت‌های مالی با شرکت‌هایی مواجه خواهیم شد که ایا این شرکت‌ها ارزندگی لازم را در مقابله جریان سودآوری و بنیادین دارد یا ندارند.
شاید این موضوع را همین امروز هم بسیاری بدانند و با آن مطلع و مسلط باشند اما این رویداد در مواجهه با بحث انتخابات ممکن است نتایج متفاوتی را رقم بزد به چه شکل ؟ به این شکل که وقتی نتیجه انتخابات ترامپ باشد به نوعی با توجه به جهش های ارزی احتمالی قیمت های فعلی نیز توجیه می شود و به نوعی بازار روی ارزندگی آنها با چشم‌پوشی مواجه خواهد شد اما قسمت سخت ماجرا برای این شرکتها حضور بایدن استکه این فضا بی‌شک عدم ارندگی آن را به شکل نمایان تری نشان میدهد .و کار برای این دست شرکت ها و قیمت سهم آنها سخت تر و دشوارتر می شود پس شاید انتشار صورت‌های مالی در شرایط فعلی خیلی رویداد خاصی برای بازار نشود اما می‌تواند اثرات عجیبی را در روزهای بعدی بازار داشته باشد از این رو به انتخابات امریکا با این دید که تشدید کننده و یا تسکین دهنده موضوع است نگاه کنید …

و حرف اخر بازهم در مورد سهام عدالت و یک پیشنهاد
در مورد سهام عدالت به نظر عزیزان در سازمان بورس از فعالان بازار در مورد سهام پیشنهاد بگیرند و هر کسی هر چیزی به ذهنش می‌رسد برای بهبود این موضوع ارائه کند یکی از موارد پیشنهاد ، صندوق واسط است. خداوکیلی خودمان نشستیم دور خودمان ! تا به این لحظه پول صندوق توسعه به حساب بازار کارت به کارت نشده به نظر بهترین کار این است که بخشی از پول صندوق توسعه به عنوان آورده و سرمایه دولت در یک صندوق قرار گیرد این صندوق تاکید میکنیم صرفاً این صندوق کار خرید و فروش و عملیات بازارگردانی سهام عدالت را انجام بدهد و بدین شکل که در ابتدای کار افرادی که قصد فروش دارند سهم های سهام عدالت را به این صندوق سپرده صندوق هم با ارزش روز آنها را محاسبه کرده و برای شخص یونیت صادر میکند حالا شخص می‌خواهد یونیت را امروز بفروشد یا فردا و روز دیگر به نظر این دوره باید محدود باشد و پس از آن هم اعلام شود هر کسی قصد فروش داشته سپری شده و زمان بعدی اعلام می شود و یا اصلا موقت تعطیل کنند . ما در این حالت تقریباً ریسک سهام عدالت را از سر بازار برداشتیم. در سوی دیگر به سایر حقوقی ها و حقیقی هایی که تمایل دارند پیشنهاد و یا آپشن‌های خاص داده شود هم از نقد و اقساط خریدن و موارد دیگر که در این صندوق سهامدا شوند انصافاً صندوق بدی هم نخواهد شد . سهم های سهام عدالت در دل این صندوق می تواند دارایی های خوبی باشند.


به نظر این موضوع راهکارهای خود را می‌خواهد از تصویب شورای عالی بورس و تایید سران ، صدور مجوز و در نهایت واریز وجه… ولی به نظر کار مفید و بزرگی خواهد شد و بازار را برای مدت ها ا عرضه های جدی سهام عدالت نجات خواهد داد و البته مردم را هم از این سردرگمی نجات می‌دهد از اینکه شخصی ۴۰ روز معطل فروش سهام عدالت است نمی‌داند به چه قیمتی شفافیت کافی وجود ندارد کارگزاری‌ها این میان اتفاقات عجیب رقم می‌زنند و موارد دیگر روی این پیشنهاد و البته پیشنهاد های دیگر فعالان بازار بهتر است فکر کنید.


دیدگاه شما
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments