تحلیل بازارامروزچهارشنبه ۵شهریور۹۹
  • فرشاد کریمی
  • 188 روز پیش
  • 7:57 ب.ظ

امروز به راستی بعد از چند هفته یک لبخند و رنگ سبز از دل بازار عاشورایی هفته قبل و اوایل این هفته بیرون امد و هر طور شده آخر هفته را با شرایط بهتری به پایان بردیم و با توجه به چند روز تعطیلی و ابهام آن بازهم در بازار روز خوبی داشتیم که صفوف حفظ شده و عرضه ها زیاد نشد البته زمزمه هایی از جلوگیری از فروش ها دیده می شود که به نظر این موضوع نیز هفته بعد برداشته شده و بازار به روال قبل خود بازمیگردد . البته به نظر بازار حتی در هفته بعد هم درست شبیه ادمی که عمل جراحی سنگینی کرده باشد نیاز به مراقبت دارد ولی شاید هفته بعد برای اولین بار طی این مدت بدون عصا و کمک پرستار هم قادر به راه رفتن باشد …


برخی نسبت به سیاست های دستوری فروش اعتراض میکنند و نگران هستند به نظر دیدگاه آنها هم درست است ولی دقت کنید در شرایط عادی نیستیم بهتر است کمی این فضای ترس فروکش کند بعد هرچقدر خواستیم بزنیم سرو کله هم را بشکنیم فعلا مهم ترین رویداد گذر از این فضاست و صد البته بازار دوباره در هفته بعد عرضه می شود و دو الی 3 بار عرضه و تقاضا جدال سرسختی را خواهند داشت که به نظر حقیر عیار اصلی بازار در ان مقطع مشخص می شود ولی حس میکنیم ترس ریخته و تمایل به خرید با این نرخ دلار بیشتر شده است .


در مورد عرضه ذکر این نکته بسیار مهم است که در بلند مدت هر گونه مداخله ای در بازار منجر به اتفاقات ناگوار خواهد شد ولی در یک مقطع فعلی لازم است … از همین رو احتمالا از هفته بعد کمی موج عرضه ها منطقی تر و بیش تر خواهد شد و دقیقا این همان جایی است که دوباره برمی گردیم به نقطه اصلی ماجرا ارزندگی و نقطه ارزندگی کجاست و باید صف خرید و فروش ملاک ما نباشد…


در مورد اینکه چه آن هیجان روزهای گذشته اشتباه بود و چه این صفوف خرید فعلی شک نکنید… آن هیجان اشتباه بود این هیجان خرید هم اشتباه اما یک نکته را فراموش نکنید اتفاقاً برای این چند روز بعد از برگشت (دقت کنید منظور همین ۳ ۴ روزاست ) صفوف خرید بدون عرضه در بازار بد هم نیست حداقل برای مدت کوتاه به این دلیل که بسیاری از افراد (حتی برخی حقوقی های کم صبر و سواد ما ) این را بفهمند که با جو زدگی و تحلیل اشتباه سهم فروختن ممکن است در برگشت همان سهم را با قیمت بالاتری مجبور به خرید باشید در واقع امکان نوسان گیری از برخی حقوقی‌ها باید با هزینه صفر و یا ۵ درصد همراه نباشد بلکه این عدد باید بیشتر بوده تا هنگام فروش سهم افراد این موضوع را در محاسبات خود لحاظ کنند البته این صفوف خرید هم پایدار نخواهد بود و روزهای آتی احتمال عرضه در آنها وجود دارد … اما بحث اصلی چیز دیگری است … باز سوال اصلی این است که کجای قیمت‌هاارزنده است و ما در آن نقطه باید وارد شویم و نکته بعد هم اینکه همچنان معتقدیم بازار با شرایط فعلی اتش سرعت ۴ ماهه ابتدای سال را نخواهد داشت اما محرک‌هایی مانند دلار و بازارهای جهانی می تواند به شدت در آن موثر باشد . اینجا همچنان بازار جذابی خواهد بود ولی خانه آرزوی برخی که بیایند و روی پول و زندگی خود قمار کنند نخواهند بود …

یک نکته روی دل ما مانده باید بگوییم … متاسفانه حقوقی های ماه کامل در این چند ماه اخیر منفعل و جو زده و یا بهتر بگویم صف پرست و صف زده! عمل می‌کردند اما حقیقی باید برای پول خود ارزش بیشتری قائل باشد هیچ دلیلی وجود ندارد به اینکه با صفوف خرید و فروش تصمیم گیری کنیم اگر سهمی را ارزنده می بینیم خرید و اگر منطقی نمی بینیم فروش داشته باشیم به نظر از هفته آتی و البته با توجه به گزارش‌های ماهانه می‌شود تصمیم گیری منطقی تر و بهتری را در بازار داشت . باید به دوران قدیم تر برگردیم و دوباره بساط تحلیلی را پهن کنیم شک نکنید غیراین باشد چند هفته دیگر دوباره همین اش و همین کاسه …

نکته بسیار مهمی در مورد بازار وجود دارد این روزها همه جا چه روزهایی قبل از ریزش و چه روزهای بعد از آن حرف از این است که چه میزان نقدینگی وارد شده و چقدر خارج شده است تا بدین جای کار آن چیزی که مشخص است این بوده که که این مدت دولت بیشترین پول را از بازار خارج کرده البته شبه دولتی ها و حقوقی ها در قالب حمایت از بازار بخشی از آن را یا از منابع خود یا منابع در اختیار خود به بازار بازگرداند اما اینکه رفتار حقیقی ها در بازار چگونه است و چگونه بوده هنوز کمی زود قضاوت کنیم .

حقیقی ها کمی دچار هیجان زدگی هستند . اما برای درک ماهیت این صفوف باید این جمله را بارها و بارها از خودمان بپرسیم که حقیقی پول فروش سهم را کجا خواهند برد؟؟ به یک موضوع از نظر روانی اعتقاد داریم و آن هم اینکه بسیاری از افرادی که در بازار سرمایه حضور پیدا کردند و در این مدت مزه سودهای مناسب و خوب را چشیده اند ( که ما قدیمی تر ها در خواب هم نمی دیدیم ) در حال حاضر خیلی تمایلی به خروج از بازار نشان نمی دهند آنها حالا سیگاری های قهار تر از ما هستند که شیرینی سود بورس زیر زبان آنها امده و کم کم شبیه ما قدیمی تر ها اسیر این جریان می شوند. البته این که برخی ظرفیت این نوسان را نداشته و خروج میزنند طبیعی است .

بخشی از این پول هایی که از بازار طی این مدت خارج شده بود برای قدیمی تر های بازار و فعالان قدیمی بازار بود که آنها نیز خیلی پول خود را نمی توانند جایی ببرند اوج هنر برخی از انها همین بوده که بالا بفروشند و حالا خرید کنند و در محافظه کارانه ترین حالت هایشان عمر نگهداری اوراق آنها به چند ماه نمی رسد دوباره حتی برخی از آنها بعد از چند روز اوراق را تبدیل به سهام می کنند.


چه در دسته اول باشی و چه دوم ! نقطه اشتراک هر دو دسته این است که به بازی در بازار سهام اعتیاد دارند این جریان سیال و پویای بازار را نمی توانند ببینند و فقط تماشاچی باشند یکی از مهمترین خصوصیت های بازار سرمایه همین است که به شدت افراد حاضر در ان را مجذوب نوسانات خود میکند. این دلربایی و دلبری این مدت بیشتر هم شده است و دولت هم در لوند شدن بازار موثر بوده قبل تر اگر قیافه کلاسیک زیبایی داشت دولت موهای او را بلوند کرده ، لنز رنگی گذاشته وزن او را کاهش داده و به این راحتی ها خیلی ها نمیتوانند از ان دل بکنند … .


بسیاری از عزیزان که تازه وارد بودند اصلاح را برای اولین بار تجربه می‌کردند به نظر درس‌های بسیار بزرگی داشت و بازهم نقش ارزنده بودن سهم را به رخ سهامداران کشید اینکه وقتی میگوییم بزرگ یا کوچک بودن یا بنیادی بودن یک سهم چقدر اهمیت دارد این جا خود را نشان داد سیگنال بازی و پشت دست خریدن و بازی درست کردن در این بحران ها با مغز زمین میخورد چون جریان رشد اصالت ندارد به سرعت نقشه گنج گم می شود و ناخدا هم خود را به خوابی عمیق میزند ! و درست در این لحظات است که افت آن سهم شدیدتر خواهد بود .

درس های این افت درس‌های بزرگی برای ما بود اینکه اگر قرار باشد از بازار حمایت شود صندوق توسعه هم به جریان بنیادی اهمیت می دهد درس هایی هم برای حقوقی های ما داشت صف پرستی را کنار بگذارید و در جایی که فکر می کنید قیمت کمی غیر منطقی و هیجانی شده بدون در نظر گرفتن صف خرید و فروش عرضه کننده سهم باشید تا در پایین تر مجبور به فروش رنجی نباشید …

خلاصه کنیم و بریم سراغ اصل بازار …

حقیقت خیلی به تئوری توطئه اعتقاد نداریم آقای بازار را بیشتر قبول داریم ریزش اخیر درس بزرگی است که آقای بازار به بسیاری از سهامداران داد.
بسیاری قبل ازاین اتفاقات به تازه وارد ها میگفتند این سرعت رشد عجیب است و با شرایط و صورت‌های مالی نمیخواند اما چه شد ؟! صورتهای مالی و جریان ارزندگی سهم ها را مسخره کرده و جریان پول را عامل قوی‌تر می دانستند البته هنوز هم مهم است اما به نظر می رسد از اینجا به بعد تجربه خوبی برای همه سهامداران است که به حرف ها و تحلیل ها بیشتر اهمیت بدهند همه چیز خیلی خوب و شیرین بالا رفت ولی در نزول و ریزش درس های بسیاری به سهامداران داد که تجربه قوی خواهد شد .


از همین رو فکر می‌کنیم در هفته آتی مسیر جدا سازی پول ها در بازار به شکل دیگری در پیش گرفته خواهد شد این هیجان خرید هم فروکش کرده و برخی از سهم ها مسیر خود را جدا خواهند کرد و تفاوت این بار این است که سهامدار یک بار رفتار بسیاری از این سهم ها در ریزش و اصلاح اخیر را دیده و این را می تواند ملاک کار خود قرار دهد… این موارد البته هیچ وقت تمام نمی شود ولی شاید برای مدتی پروژه بازی ، پشت دست افراد حرکت کردن ،بی اعتنایی به گزارش های مالی ، عدم اطلاع از رفتار سهامدار عمده در بازار و برخی نمادها و غیره باید در خرید و فروش ما لحاظ گردد امروز بازار متوجه شده است که بین هلدینگ خلیج فارس و ایران خودرو تفاوت‌هایی وجود دارد اگر یکی سریع تر و خوشگل تر و زیباتر نردبان را طی می‌کند باید در زمان ریزش هم به رفتار او توجه کرد .


همه این موارد را عرض کردیم که بگوییم شاید بهتر باشد کمی در روش های خریدو فروش سهام تجدید نظر کنید به واقع ارزندگی یک سهم بایداو را حرکت دهد قرار برحرکت به واسطه جریان پول باشد جایی شکست بدی میخورد این موضوع هفته بعد به شکل دقیق تری خود را به صورت بازار میزند… مفصل بحث را در هفته بعد ادامه میدهیم .


و یک جمله در مورد بازار … ببنید بازار یک ریزش عجیب داشته و یک رشد خاص را دارد طی میکند هنوز برخی به بازار بی اعتماد هستند به نظر ۲ الی ۳ بار بازار باید بریزد و جمع شود تا ترس پنیک شدن مجدد بازار بریزد .


دیدگاه شما
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments