تحلیل بازارامروزیکشنبه ۵ مرداد ۹۹
  • فرشاد کریمی
  • 179 روز پیش
  • 8:24 ب.ظ

معاملات سرخپوستی !

یادش بخیر بچه بودیم ! در شهرستان پای سفره افطار که می نشستیم اذان مغرب به افق تهران را که میگفتند خنده بر لبان ما مینشست که ای بابا این بندگان خدا تهرانی ها تازه دارند روزه خود را بازمیکنند ما ۱۵ دقیقه جلوتر بودیم و پی خیال خام خود ۱۵ دقیقه از خدا تخفیف گرفته بودیم و تهرانی های بیچاره ۱۵ دقیقه بیشتر گرسنگی و تشنگی می کشیدند !! این روزها انگار سیستم معاملات هم با ۱۵ تا ۲۰ دقیقه تاخیر روزه خود را باز میکند و بچه تهرون شده ! نکشی مارو بچه تهرون ! واقعا نمیدانیم چه بگوییم ؟! بازاری که ۵۰% کسری بودجه کشور را تامین میکند ، ۲٫۵ میلیون نفر کاربر دارد و اندازه دستگاه عریض و طویل دولت کاربر ، این حال و روزش است . بارها عرض کردیم بازهم میگوییم اگر بازار در مواقعی بخواهد اصلاح ریز و نرم و یک چرت کوتاه هم داشته باشید سیستم معاملات ان را به یک بحران عجیب تبدیل میکند .

سیستم امروز بزرگترین ریسک بازار است . بارها عرض کردیم میدانیم طرف شرکت بورس هم مشکلاتی هست ولی واقعا اگر نمی شود اشکالی ندارد باور کنید اینجا همه راضی هستند شما یک هفته بازار را تعطیل کنید ولی بعد از یک هفته سیستم ها به روز تر و درست تر باشد …
به هرحال بازارامروز یک روز با سرخپوست ها همکار بود و با دودو علایم احتمال بازار بهتر پیش می رفت …
بگذریم امروز بازار شبیه اول فیلم نجات سرجوخه رایان بود و یکی با مسلسل نشسته بود و تا می توانست میزد ! امروز جالب بود بزرگ و کوچک اسیر عرضه های بازار شده و با وجود رشد دلار و گزارش های خوب تیر ماه بازار پر عرضه بود .

به واقع بازار دیروز نباید با شدت مثبت اغاز میکرد و منفی امروز ناشی از دردسرهای همین موضوع است ولی به هر حال منفی و اصلاح هم جزو دردسرهای شیرین بازار است به نظر با این روند دلار و گزارش ها بازار خیلی نمیتواند اصلاح سنگینی را داشته باشد و کمی زیر خاک ریز این تیربار عرضه های ۲ میلیون میجنگد و با کمی استراحت دوباره عزم فتح ان را میکند …

.


امروز در گزارش بازار روی سه محور صحبت خواهیم کرد محور اول بحث شرایط بنیادی بازار است که ممکن است با تغییراتی مواجه شود محور دوم افزایش سمت عرضه در بازار است که طی دو اتفاق رخ خواهد داد و محور سوم اتفاقی است که در حاشیه بازار در حال رخ دادن است به نام بورس مسکن.

بحث اول در مورد شرایط بازار است که طی دو روز گذشته گزارش‌های ماهانه شرکتها به بازار رسیده و دو نکته قابل توجه در گزارش‌های ماهانه قابل لمس است نکته اول باید گفت تحول و رشد در افزایش نرخ هاست به نظر آنچه در گزارش ماهانه ها مشهود است افزایش نرخ بسیاری از محصولات بوده که فضای خوبی را برای بازار رقم می زند این افزایش نرخ در اکثر شرکت های دلاری دیده شده و مشهود تر است عامل دوم افزایش مبلغ فروش که به واسطه افزایش نرخ و افزایش مقدار فروش به دست آمده به نظر می رسد یک تحول در این نقطه داریم افزایش مبلغ فروش و فروش شرکتها در صورتی که به مانند ماه تیر در سایر ماه ها نیز ادامه داشته باشد می ‌تواند زمینه ساز یک اصلاح پی به ای و به نوعی کاهش شکاف قیمت و جریان سودآوری در بازار باشد
یا بهتر است اینطور بگویم که شاید این پولی که امروز سهم های بزرگ را میخرد خیلی هم در اشتباه نیست و چشم به اتفاقات دیگری دارد به خصوص سود سال ۹۹ و چشم انداز ۱۴۰۰ .

هدف از بیان این مطالب در بازار این بود که بدانیم ان سودآوری ممکن است با تغییرات و تحولاتی مواجه باشد که قیمت‌های امروز را هم تا حدودی توجیه‌پذیر نماید کار دشواری است ولی میتواند محقق شود معتقدیم باید با دقت جریان گزارش های ماهانه را مرور کرد این گزارش ها سنس های خوبی از بازار می تواند به سهامداران بدهد

اما موضوع بعد اتفاقی که زیر پوست بازار در حال رخ دادن است و فعلاً انگار خیلی بازار به این موضوع توجه ندارد و آن افزایش عرضه ها در بازار است که از مدت‌ها قبل سازمان‌بورس و دولت در پی اجرای آن است . این بار دست افزایش عرضه از آستین دو جریان بیرون خواهد آمد یک فشار به شرکت‌ها برای افزایش سهام شناور و ۲ سهام عدالت سعی می‌کنیم روزهای بعد مفصل در مورد هر دو موضوع صحبت کنیم اما امروز به اختصار هر یک را بیان خواهیم کرد در مورد افزایش عرضه طبق برخی اخبار رسیده نامه ای از سمت سازمان بورس به شرکت ها اعلام شده که تا ۲۰ مرداد فرصت دارند برنامه افزایش سهام شناور تا مرز ۲۰ یا ۲۵ درصد را به سازمان بورس ارائه نمایند این خود نوعی سیاست افزایش فشار عرضه در بازار است به نظر در عین خوب بودن باید این را در نظر داشت که ظرفیت بازار هم باید در نظر گرفته شود هیچ اشکالی ندارد سهمی که صف خرید باشد به شکل مدیریت شده این موضوع اتفاق بیفتد ولی خراب کردن بازار و سهم نمی تواند خیلی اتفاق جالبی باشد به نظردر اجرای این موضوع باید کمی دقت کرد با عجله تصمیم نگرفت با عجله تصمیمات را اتخاذ نکرد ممکن است بعدها عواقب سختی داشته باشد و حتی مجبور شویم دوباره چیزی را که تصویب میکنیم برگردانیم .


اما در مورد سهام عدالت بازار یک بار تجربه سهام عدالت را داشته شرایط بسیار خاصی که روزهای سختی را به بازار تحمیل کرد سهام عدالت زمانی کابوس بازار شده بود اما به خوبی مدیریت یا بهتر بگویم گذر کرد. یکی از مهمترین کارهای ما به خصوص عزیزان تصمیم‌گیری در سازمان این است که باید از تجربیات گذشته برای شرایط فعلی استفاده کرد ما تجربیات تلخ و شیرین زیادی در عرضه سهام عدالت قبل داشتیم و حالا قرار است تا کمتر از یک ماه دیگر دوباره سهام عدالت در بازار عرضه شود.


خوب گوش کنید عزیزان در سازمان و عزیزان سهامدار به نظر این بار اوضاع کمی متفاوت خواهد بود رسیدن سهام عدالت به ۲۰ میلیون تومان و افزایش ارزش آن و همچنین این تمایل بسیاری به فروش سهم باعث خواهد شد افزایش عرضه در بازار را داشته باشیم و بهتر است عزیزان تصمیم‌گیر از همین حالا به فکر جلوگیری از آسیب‌های جدی به بازار باشند به خوبی به یاد داریم که در آن وقت هر کسی در بازار یک چیز میگفت بی‌نظمی عجیبی در مورد سهام عدالت در بازار دیده می‌شد شرایط قابل پیش بینی نبود ولی این بار باید اوضاع کمی متفاوت باشد. به نظر خریداران سهام عدالت در بازار وجود دارد اما باید جذابیتی برای سمت خریدار نیز قائل شد سمت عرضه به اندازه کافی جذاب شده است نکته مهم دیگر اینکه شاید بازار سهام عدالت را بار دیگر در خود جذب نماید اما این افزایش عرضه می تواند به نوعی وزن بازار را سنگین کرده و بازار سرمایه شبیه آدم چاقی شود(البته چاق زشت است توپر بهتر است ) که حرکت های چابک را از او بگیرد بهترین کار این است که این عرضه ها به شکل مدیریت شده وارد بازار شود ما همه دوست داریم بازار همچنان در کانون توجه و در مسیر سود باشد نباید تصمیماتی گرفت که این اتفاق مثبت که روی داده و توجه خوب مردم به بازار سرمایه بوده از بین بروند.


امروز در خبرها داشتیم با وجود برخی مخالفت ها !!! بورس مسکن بالاخره اغاز به کار میکند … نکته سوم و نکته آخر بحث ما در مورد همین بورس مسکن است … ببنید بیشتر چرایی مخالفت ها دراین مورد است وگرنه در مورد بورس مسکن بعدتر صحبت میکنیم … عزیزانی که مدام بازار سرمایه را به هزار جور اتفاق و حباب متهم میکنید ! واقعا باید از خود سوال کنید چرا بورس مسکن و تشکیل آن اینطور به چالش می خورد ؟ روشن است دست هایی در کار است که مانع از شفاف شدن معاملات این بازار ‌شود ! منافع چه کسی به خطر می‌افتد؟ چرا کسانی که هر روز از حباب ُ حباب ُ حباب صحبت می کنند امروز در مورد بورس مسکن موضع نمی‌گیرند ؟! چرا کسی حاضر نیست اعلام کند چه کسانی مخالف این موضوع هستند ؟ دلیل مخالفت آنها چیست ؟ اینها همه سوالاتی است که باید پاسخ داده شود ما در مقابل بازار مسکن نیستیم ! بازار مسکن رقیب بازار سرمایه نیست .

بازار مسکن بازاری با ظرفیت در کنار بازار سرمایه است و بازهم میگوییم و معتقدیم بازار مسکن رقیب بازار سرمایه نیست این که گام‌ها برای شفاف شدن و روان شدن این بازار چنان محکم خُرد می‌شود که حتی بزرگان بازار نیز در تعجب می مانند نکته عجیبی است جالب است از سر و کول این جامعه و اقتصاد دان ها و اساتید پیدا می شود که توی سر بازار سرمایه بزنند ولی به بازار مسکن که می رسد همه صداها آرام و آهسته فقط نجوا و زمزمه می کنند !! این نشان دهنده چیست ؟؟! این نشان‌دهنده اقتصاد بیماری است که این بزرگان هم به آن مبتلا شده اند . شب ها به رویای مسکن فکر میکنند و روزها برای ما ژست روشنفکری اقتصادی و ضد بورس می‌گیرند …


دیدگاه شما
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments