تحلیل بازارامروز دوشنبه ۲تیر۹۹
  • فرشاد کریمی
  • 256 روز پیش
  • 7:28 ب.ظ


طلوع طلایی تابستان !

تابستات طلایی و داغ و پر خبر آغاز شده از دلار تا کدال از جهانی تا داخلی از تردید تا تجدید !! فضا طوری پیش می رود که کسی دل و جرات فروش سهم را ندارد و بازار وارد فازی می شود که دیگر نه خیلی تحلیل جواب میدهد و نه حس فقط و فقط باید تماشاچی بود ! برخی نوشته بودند چرا از رشد دلار خوشحالید ؟!

واقع فکر میکنید خوشحالیم ؟ در اشتباهید هیچ کسی از افت ارزش پول ملی کشورش خوشحال نمی شود چرا که در میان مدت و بلند مدت این موضوع به سود هیچ کسی نخواهد بود جالب است که وقتی کتاب هایی را که در دانشگاه خوانده ایم مرور میکنیم حرف های ادام اسمیت و فریدمن به یاد ما می اید که ارزش پول یک کشور پاشنه آشیل آن است به همین دلیل است که در هر جنگ ارزی، خود ارز یک کشورْ هدف نهایی حملات قرار می‌گیرد و بعد در جایی فریدمن میگوید هیچ اقدامی کوبنده‌تر و مخرب‌تر از تضعیف ارزش پول ملی برای یک کشور نیست اما این یک طرف قضیه است و ما به خوبی به این موضوع واقفیم که در میان مدت کاهش ارزش پول ملی به سود هیچ کس به خصوص طبقه متوسط جامعه نخواهد بود و شک نکنید کسی طرفدار این موضوع نیست ولی راه چاره چیست ؟

باید در مقابل توفان ایجاد شده ایستاد و سرمایه ها را در مقابل آن به بهترین شکل مدیریت کرد این در حال حاضر مهم ترین هدف ماست البته دولتمردان به این کاهش ارزش پول ملی و اتفاقات اخیر یک جور دیگر هم نگاه میکنند که کاهش رسمی ارزش پول از سوی هر اقتصادی باهدف کوچک کردن ساختار هزینه‌ها، افزایش صادرات، ایجاد شغل و رونق بخشیدن به اقتصاد صورت میگیرد که در این فضا ست که بازار سرمایه نیز رونق گرفته است .

نمیدانیم دوست داریم همینطور بنویسیم ولی میدانیم فضا فضای عجیبی است و نقش ما این است که در این تلاطم های اخیر بهترین تصمیمات را گرفته تا حداقل حفظ سرمایه ها را داشته باشیم و البته باید دولت فکری به حال اقشار اسیب پذیر جامعه بکند وگرنه ادامه این روند در طولانی مدت جواب نمیدهد …

بگذریم …

مسیر رشد اخیر بازار را هم میتوان در راستای همین جریان کاهش ارزش پول ملی تعریف کرد جالب بود که امروز حتی فکر میکردیم فروشنده ها قوی تر باشند ولی نوعی حس ترس در فروشنده ایجاد شده و آنها را هم پشیمان کرده است . حتی سهام عدالت هم انگار جا زده است ! جالب است خیلی ها اصلاً آن را فراموش کردند …

موضوع سهام عدالت در عرض چند روز از یکی از اصلی ترین موضوعات به یکی از فرعی ترین موضوعات بازار تبدیل شد به نظر موضوع سهام عدالت موضوع بسیار مهمی بود که اتفاق افتاد و بعد هم اثرات آن تا حدودی کمرنگ شد ولی این را میگوییم که بماند …

سهام عدالت یک درس بزرگ برای بازار داشت … آن هم این است که در مورد مشکلات بعد از هر روند صعودی عمدتا بزرگنمایی های عجیب شکل میگیرد که البته بازار عادت دارد اول می کشد و بعد می شمارد و بهترین کار برخورد واقع بینانه با شرایط است .

یکی دیگر در مورد قیمت سهم و ارزش بازار برخی شرکت ها به نظر هر بار که بازار در یک دوره صعود قرار می‌گیرد درست بعد از آن سر وصدا ها بابت اینکه ارزش بازار شرکت ها با دنیای واقعی تفاوت دارد بالا می گیرد .

شاید هم درست باشد ما هم گاهی وقت ها نگاه می‌کنیم می‌بینیم ارزش بازار بسیاری از شرکت‌ها با جریان واقعی سودآوری و جریان واقعی دارایی آنها متفاوت است… ولی این جمله در گوش ما آهنگش فراموش نمی شود … مرحوم ناصر خان حجازی را خدا رحمت کند میگفت کجای ما پاک است که فوتبال ما پاک باشد !! امروز کجای اقتصاد ما حباب ندارد ؟؟

حالا در بازار سرمایه این گوشه کنارها و با شیطنت برخی بچه ها ۴ تا خس و خاشاک هم کمی غیر منطقی رشد کردند شما باید بیایی کل بازار را حبابی بدانی ؟؟! شما کافیست سری به بازار مسکن بزنید یا بازار خودرو یا هر کالای دیگر…

به نظر اگر برخی بازار سرمایه را حباب می‌دانند از دید ما بازار مسکن و خودرو سوپر حباب است !! ا این را درک نمیکنیم چطور برخی از عزیزان بازار سرمایه را با شرایط جهانی و نرمال دنیا و … مقایسه می‌کنند اما چرا کسی نمی آید قیمت مسکن در تهران را با کانادا یا سایر پایتخت های کشورهای مختلف مقایسه کند!

امروز خرید یک خانه در منطقه متوسط تهران با خرید خانه در شهرهای بزرگ برابری می کند تازه اینجا امکانات لاکچری شهر تهران !!!! را اصلاً در نظر نگیرید که چقدر ما اینجا خوشبخت هستیم!!!! و آنها نیستند !

نمی دانم چرا کسی این موارد را در بلندگو ها فریاد نمی زند و همه تورم را گردن بورس می اندازند اتفاقاً بازار سرمایه اگر نبود امروز برای جمع کردن این حجم نقدینگی از کف خیابان ها دوباره بگیر و ببند بازار سکه و طلا را باید برپا می کردید.


امروز ابزار بازار سرمایه به عنوان مهم ترین و کاراترین ابزار رونق اقتصاد ، سرمایه گذاری و کنترل تورم تعریف شده اینکه ما نمی توانیم از آن درست استفاده کنیم ایراد ماست…


و اما بخش آخر گزارش بازار امروز به یک رویداد و اتفاق بازمیگردد که امروز رخ داد و ان مصاحبه مطبوعاتی ریاست سازمان بورس بود .

شاید برای اولین بار بود که سهامداران احساس میکردند شخصی از جنس خود بازار در کنار آنها ایستاده و البته با وجود تمام انتقاداتی که داریم به نظر حرف های بسیار خوبی زده شد که امیدواری به ریاست جدید و تحولات پیش روی بازار سرمایه را بیشتر و بیشتر میکند .

یکی از مهم ترین مزیت های رییس جدیدصرف کردن فعل خواستن و متحول بودن است یعنی قدم به مواردی گذاشته شود که نشان میدهد تغییر جدی است امروز حمایت ایشان از بازار سرمایه ، بحث مالیات ها ، کارگزاری ها ، سیستم معاملات ، ابزارها و … نکات بسیار مهمی بود که بیان شد اما از دید ما نقطه عطف ایشان در صحبت ها نگاه مثبت به فضای مجازی است .

شک نکنید فضای مجای و شبکه های اجتماعی ظرفیت بزرگی برای بازار سرمایه به شمار می رود که تا کنون رویکرد ها به نوعی خارج از فضای تعامل بوده ولی با صحبت های امروز دکتر قالیباف به نظر مسیر جدیدی باز خواهد شد که می تواند سرو شکل بهتری را به این کانال هاداده و تعاملات طرفین را بیشتر کند .

قدرت بازار سرمایه به متحد و منسجم بودن است و اگر این اتفاق بتواند با همدلی شکل بگیرد مطمئن باشید منفعت همه جانبه ای را برای بازار خواهد داشت به نظر میرسد فضای مجازی و به خصوص جو فعلی کانال های تلگرامی می تواند بخشی از اهداف سازمان را پیش ببرند به خصوص در بحث فرهنگ سازی ولی تا کنون همبستگی در این حوزه دیده نشده .


این را به عزیزان عرض میکنیم تلاش هایی صورت گرفته و مسیر مثبتی باز شده ولی هنوز به جمع بندی نهایی نرسیده است اما به نظر میتوان از ظرفیت این فضا برای بهبود عملکرد بازار و تغییر نگرش بسیاری از سهامداران استفاده کرد .


این اصل را فراموش نکنید همه ما در یک خانواده بسیار بزرگ به نام بازار سرمایه قرار داریم به نظر بهترین و مهم ترین اصل این است که مشکلات این خانواده را در درون خود خانواده حل کنیم . اگر اختلافی هست ، اگر ایرادی هست ، جایی کسی کج می رود ، قرار است کارگزاری اضافه کنیم ، کارمزد کم کنیم و …

بهتر است در یک فضای تعاملی همه مشکلات را در دل همین خانواده حل کنیم . این فرهنگ را باید نهادینه کنیم که کسی یا کسانی نباید از بیرون برای بازار ما تصمیم بگیرند و همه ارکان بازار باید در عین اختلاف سلیفه با هم همراه باشند امروز متحد بودن همه ارکان و فعالان بازار مهم ترین رمز پیروزی بازار سرمایه و در نهایت اقتصاد کشور است .


قطعا روزهای بعد هم اخبار و تحولات بهتری را از این موضوع برای شما بیان خواهیم کرد .


دیدگاه شما
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments