تحلیل بازارامروز سه شنبه ۱۳خرداد ۹۹
  • فرشاد کریمی
  • 273 روز پیش
  • 8:59 ب.ظ

دوباره میلیونر شدیم !

حس ادم هایی که بعد از شکست دوباره در مسیر موفقیت قرار میگیرند جالب است شاید زود است نتیجه گیری کنیم ولی امروز این حس در بسیاری از بچه های بازار و اهالی آن وجود داشت . حس دوباره میلیونر شدن بازار را یاد دوران طلایی خود میاندازد . شاخص امروز در هت تریکی تمام عیار ! باردیگر با ۱ میلیون سرشاخ شد و امروز با قدرت تر براین حریف غلبه کرد !

امروز سه شنبه بازار سرمایه کار خود را در حالی به پایان برد که یک روز رویایی در بازار را داشتیم و مهمتر از همه بار دیگر توانستیم قله یک میلیون را پس بگیریم بازار تا به امروز بارها روی مرز یک میلیون بند بازی کرده ولی امیدواریم این بار گذر از مرز یک میلیون همراه با اتفاقات جدید و ثبات روی این مرز باشدعدد یک میلیون از این نظر برای بازار مهم است که به یک مرز روانی تبدیل شده و امروز به خوبی روشن بود که شکست آن در روحیه بازار بسیار موثر بود یا شاید ساده تر بگوییم
فتح یک میلیون فتح یک عدد نیست فتح امیدواری های جدید برای بازار است.

در این فتح میلیونی ! عوامل بسیار زیادی موثر بودند که به نظر رشد بازارهای جهانی ، رشد دلار نیما ، گزارش‌های ماهانه مناسب سه ضلع مثلثی بودند که کمک کردند بازار شرایط خوبی را داشته باشد و بتواند بار دیگر با رخ نمایی خود بازدهی سایر بازارها را به چالش بکشد.

نکته مهم در مورد دلار نیما این است که این نرخ در میانگین سال ۹۸ حوالی ۱۱ هزار تومان بوده است و امروز به مرز ۱۶ رسیده است ! نظر می‌رسد سیاست دوباره بانک مرکزی نزدیک کردن نرخ دلار آزاد و دلار نیمست اگر به خاطر داشته باشید یک بار در مرداد ۹۷ این سیاست منجر به رشد بازار گردید البته در حال حاضر بازار بخشی از این رشد را پیشخور کرده اما می‌توان اذعان داشت که این نرخ تغییرات جدی را در صورتهای مالی شرکتها به وجود آورده و شرایط خاصی را برای آنها رقم می‌زند همین حالا گرایش به برخی سهم ها و شرکت ها این موضوع را به خوبی نشان میدهد .

این موضوع را در سود سال ۹۹ شرکتها با درجه کمتر در ۳ ماهه اول و به طور بارز و مشخص در سه ماهه دوم مشاهده خواهیم کرد. از همین رو یکی از مواردی که بازار می‌تواند در آن به رشد سود و به تبع آن جذاب شدن قیمت فکر کند همین موضوع است نگاه اخیر بازار هم به نوعی این را نشان می دهد که حرکت بین سهم هایی وجود دارد که این افزایش را لحاظ می کنند و هر چه از عمر کدالی این شرکت ها بگذرد و اطلاعات بیشتری منتشر شود کف انها محکم تر و سقف انها باز تر می شود.

موضوع بعد نرخ سود است دیروز دولت اوراق با نرخ ۱۵ درصد را با پرداخت ۶ ماهه راهی بازار کرد و این نرخ یک نکته بسیار مهم وجود داشت بازار از نرخ سود میترسید و بسیار واهمه داشت می ترسید دولتی که ای تی اف بانکی او روی میز مانده ناگهان زیر میز بازی بزند ولی دیدیم که نه تنها قواعد بازی را رعایت کرد بلکه امروز دوباره با صحبت ها و اظهارات همه را بهسمت بازار سرمایه دعوت کرده است اتفاق خوبی است و می تواند نشان دهنده شرایط امیدوار کننده و مثبت برای بازار باشد . نرخ سود مسیر خطرناکی را ندارد و ریسک ان از سر بازار برداشته شد فقط این خصایت را داشت که پی به ای ۱۰ را در بازار تایید و رسمی کرد …
و اما یک موضوع مهم …

بسیاری از عزیزانی که حباب بازار سرمایه را توی سر فعالان این بازار می کوبیدند به یک نکته دقت کردند بازار ملک و مسکن و سکه هم صعودی شد بدون هیچ سر و صدایی این بازارها رشد کردند ولی بازار سرمایه به دلیل پویا بودن خود را اصلاح بازیابی و دوباره رشد کرد ولی همچنان صدا از کسی بابت عدم اصلاح قیمت ها در این بازار ها بلند نمی شود . دوستانی که بدون علم و تحلیل بازار را نشانه می روند بهتر است کمی هم دلسوز سرمایه های مردم در ان بازارها باشند !
جالب اینجاست در بازار ملک قیمت ها رشد می کند حباب می شود اما خبری از ترکیدن حباب نیست اما در بازار سرمایه فرایند طوری است که قیمت‌ها به راحتی اصلاح می‌شوند و دوباره بازی جریان دارد .

یک نکته بسیار مهم در اصلاح اخیر وجود داشت یا بهتر بگویم دو خیر عظیم ! در این اصلاح به چشم خورد. اول این بود که بازار تا حدودی اصلاح شد پتانسیل جمع کرد فنر فشرده تر شد و دوباره مسیر صعود را در پیش گرفت بهتر است بگوییم حرکت پلکانی زیبا البته با دوام . به یاد دارید در مقاطع عرض می کردیم این اصلاح از نان شب برای بازار واجب تر است همین چند روز پیش بحث حجامت و خون های کثیف را را مطرح کردیم دقیقا در همان راستاست که این اصلاح به دوام و رشد بازار کمک کرد ولی هنوز هم معتقدیم ماه عسل تمام شده ولی زندگی به خوبی ادامه دارد … همه چیز تازه عروس و داماد ها که دوران ماه عسل نیست ! زندگی عادی هم شیرینی و تلخی های خودش را دارد !
و نکته دوم از دید ما نکته بسیار مهمی است که کمتربه آن پرداخته شده … این که این افرادی وارد بازار شدند و روز های خوب بازار را دیدند بالای آن را دیدند و پایینش را هم دیدند ! یعنی افراد حاضر در بازار هم منفی و هم مثبت های بازار را دیده و خلاصه حالا دیگر نمی شود گفت افراد کم تجربه ای هستند این اتفاقات چکش های خوبی بر این اهن گداخته است تا خوب شکل بگیرد! افراد حاضر در بازار به زیر و بم بازار آشنا می شوند .

نکته بسیار مهم ست و به نوعی فرهنگ بورسی و سهامداری افراد را افزایش می دهد به آنها درس صبر می آموزد و اینکه باید در بد و خوب بازار همراه بود و زود ناامید نشد البته بازار بیش از آنکه به تازه واردها درس بدهد گوش قدیمی تر ها را میپیچاند همانان که فکر می‌کنند گرگ های وال استریت بازارند و از زمین و زمان می خواهند نوسان بگیرند. بگذریم…


و اما حرف آخر … یک نکته در مورد سهام عدالت امروز دیدیم که سهام عدالت برخی افراد راهی بازار شده و این سهم ها در حد و اندازه ای هم نبود که فکر بازار را دچار چالش کند روزهای قبل همین موضوع عنوان میشد از سهام عدالت عمو سیبیلو نسازید و همه را از او بترسانید بازار میتواند این موضوع را به خوبی از یک تهدید به فرصت تبدیل کند . نکته مهم برای بازار و سهامداران این است که فقط عدد و رقم دقیق این حجم عرضه در بازار مشخص باشد و بداند با چه حجمی از فروش مواجه است .


دیدگاه شما
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments