تحلیل بازارامروز سه شنبه ۲۳اردیبهشت ۹۹
  • فرشاد کریمی
  • 296 روز پیش
  • 6:35 ب.ظ

ترن هوایی بورس !

چه بازاری بود چه هیجانی! چه آدرنالینی ! انگار در بازار سوار ترن هوایی شده بودی ناگهان صعود و بعد سقوط و بعد سرعت و خلاصه بازار امروز همه چیز داشت ! بازار امروز در هیجان محض عمل میکرد و کار دیگر از تله احساسات گذشته بود. نمونه یک بازار بدون تحلیل و استراتژی . سهمی که تا دیروز صف خرید بود امروز صف فروش ، ساعت ۱۰ منفی بود ساعت ۱۱ صف فروش ساعت ۱۲ به سمت خرید می رفت ! شستا را ناظر ول میکرد تا ۲۸۰۰ مچ میکردند امروز تا صف فروش زیر ۱۶۰۰ می فروخت ! خدایا این چه هیجانی است که این افراد گرفته اند و البته به بسیاری از فعالان بازار درس های بزرگی را داد . امروز بحث اصلی ما پیرامون همین است . دیروز از بازی تعادل گفتیم که سایپا وقتی این طور ان را بهم میریزد یعنی یک جای کار می لنگد و امروز از شرایط خاص بازار صحبت خواهیم کرد …

معتقدیم منفی امروز یکی از خاص ترین منفی های این چند وقت اخیر بوده و از دید ما جنسش متفاوت تر بود جوری که بسیاری از عزیزان معتقد بودند اینجاها کارهای بسیار بزرگی داریم ما هم چند روز قبل در گزارش های بازار نوشته بودیم کار دیگر به سرعت قبل نیست ولی به نظر تازه وارد ها انگار عادت کرده اند هر روز اینجا را مثبت ببینند منفی امروز این خوبی را داشته که نشان دهد بازار سرمایه جایی نیست که همیشه در ان سودباشد و رشد ! ضرر هم مثل اب خوردن می اید و می رود ! تازه معتقدیم شما با شرایط خاصی مواجه هستید نباید با یک اصلاح ناامید شوید و حس فرار به شما دست بدهد و خلاصه قاعده را ببازید .
امروز بهترین شرایط برای حضور شما در این بازار فراهم است قدر این روز ها را بدانید. اگر دولت را پدر این خانواده اقتصادی بدانیم … پدر و مادر و کلیه اقوام خانواده امروز همه جا حامی شما هستند !
زمان های دور آن قدیم تر ها وقت خواب ظهر ! زمان مهمی برای بزرگترها بود ! بعد از ظهر ، اگر صدا از ما در می‌آمد کتک مفصلی خورده بودیم ، اگر توی کوچه بورس بدون اجازه بازی میکردیم حداقل جریمه اش کتک بود و باز ما چه پوست کلفت هایی بودیم که هی کتک می خوردیم و دوباره بازی میکردیم . هی دولت در سال های قبل توی سر بازار سرمایه می زد و بازما این بازار را رها نمیکردیم رکود و ریزش های چند ساله داشتیم ولی باز پای این بازار ماندیم ! امروز این پدر با بازار سرمایه مهربان شده و ناز شما را می کشد و اگر کسب به شما حرفی بزند همه اخمناک و زهرآلود به او نگاه میکنند ! هیچ کسی نباید بد بازار را بگوید ! تازه جلوی همسایه ها پز بازی و سرحالی شما را می دهد می گوید اگر کسی از این سرو صدا ناراحت است پنبه در گوشش فرو کنند ! به نظر قدر این لحظات و این روز ها را باید دانست حالا اصلاح کوچکی هم در بازار صورت بگیرداصل موضوع فراموش نمی شود .
اما به قول شاعر قصه از کجا شروع شد !

صبح امروز با یکی از دوستان خوش ذوق بازار شوخی میکردیم میگفتیم سایپا شده حکایت دختر خوشگل محل که سر آن در محل بورس بلوا شده !تازه این دختر تا به امروز به کسی پای خرید هم نداده و همه فقط سر او دعوا کردند ! چه چاقوهایی که امروز کشیده نشد ! البته معتقدیم سایپا بهانه است ولی در کل ماجرا از اینجا آغاز شد که در محله برو و بیای بورس پرتفوی ها بزرگ شده و همه پولدار ! یکی پورش میخرید و یکی خانه باغ نیاوران قیمت میگرفت ! همه جیب ها پر پول ولی بیشتر روی هوا ! تا این که دختری به نام سایپا وارد شد ! پسرهای خوشتیپ و خوب بازار را به جان هم انداخته و همه سر سایپا با هم دعوا می کنند البته این وسط اعتمادبه‌نفس سایپا هم افزایش پیدا کرده و او با قدرت با بقیه شرکت های این محل در حال رقابت است ! حال اینکه اصلاً سایپا می ارزد یا نمی ارزد ، اصلا خوشگل هست یا نیست کاری نداریم ! استدلال بچه های بازار این است اینجا همه کمی تپل مپل شده اند ! ولی شاید توقف اخیر او باعث شده مقداری خوش هیکل تر به نظر برسد و به چشم بچه های بازار او فعلاً کمی تو پراست ! و همین کمی او را جذاب تر کرده و این طور نظم محل را به هم ریخته است !
سایپا چالش های زیادی در بازار ایجاد کرده و چشم به هم بزنی ایران خودرو هم پشت سر او وارد میشود و دوباره این محل احتمالا به واسطه یک حضور دیگر کمی به هم میریزد ! البته محله بورس به این بی نظمی نیاز داشت ! کم کم همه اینجا داشتند کلانتر می شدند ! همه حس جورج کلونی و وارن بافت داشتند !

این ریزش و البته اسمش را میگذاریم اصلاح برای بازار از نان شب واجب تر بود و مفید تر.


دیدگاه شما
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments