تحلیل بازارامروز شنبه ۱شهریور ۹۹
  • فرشاد کریمی
  • 190 روز پیش
  • 6:27 ب.ظ


کم رنگ تر ،پرحجم تر !

امروز شنبه اول شهریور بازار کار خود را با هزار امید ارزو و رسیدن خبرهای مثبت اغاز کرد تا دل بدهد به اتفاقات و امیدوار باشد به حمایت ها و انقدر بازار خوش بین شده بود که صبح ابتدای کار با جو مثبت آغاز به کار کرد . البته این بازگشایی با مثبت کار اشتباهی بود چرا که مشخص بود با حجم سنگین صفوف فروش روزهای قبل این وضعیت مثبت و صرف معامله بر مبنای تکیه براخبار کار منطقی نیست ولی به هر حال شد و بعد با اولین رنج های فروش در اخابر و شستا برخی سهم های دیگر کل بازار به منفی رفت . البته بودند سهم هایی که این منفی ها برای انها فرصت بود و دوباره به مثبت برگشتند .

شاید ما خوش بین باشیم ولی از دید ما امروز بازار روزخوبی داشت امروز مثبت بودن فایده ای نداشت و حجم خوردن در این فضا بهتر بود باید فروشنده های افراطی از بازار فرار کنند و چه بهتر این موضوع با حداقل قیمت باشد . اما سراغ بازار امروز برویم که منفی پیش رفت و فشار فروش هم کم نبود ولی ان شدت و وحشت روز چهارشنبه را نداشت به نظر بازار دست روی زانوی خود گذاشته و خیلی دل به حمایت های بیرونی نیست . البته چرخه بازار هم بی تاثیر نیست .


بارها و بارها این شرایط را شاهدیم که بازار رشد هیجانی را داشته و بعد خبرهای عجیب و غریب از غیب رسیده و ناگهان بازار اصلاح میکند و درست در نقاطی که همه ناامید هستند برخی خبرهای مثبت رسیده و بازار در فرایند برگشت قرار میگیرد . البته هر چه صندوق توسعه و سایر حقوقی ها حمایت بیشتری کنند فضای بازار در به تعادل رسیدن هم سریعتر خواهد بود ولی در کل حالا در مرحله ای هستیم که ترس و هیجان جای تحلیل و منطق را گرفته و باید اخبار خوبی از بازار برسد . حدس میزنیم برخی گزارش های ماهانه و یک خبرخوب از پالایشی ها میتواند زمینه ساز برگشت باشد.


در مورد بازار بسیاری بر این عقیده بودند که در رشد اخیر از یک جایی به بعد بازار بیشتر دچار ولع ،طمع و جنون و هیجان قیمت شده بود و خیلی قیمت ها و رفتار و سهامداران از فضای علمی و منطقی تبعیت نمی کرد . در حال حاضر نیز به نظر عکس این موضوع دقیقا در حال رخ دادن است و به جای طمع و ترس و اضطراب و وحشت از ریزش قیمت‌ها و از دست دادن بازدهی جای احساسات قبل را گرفته و اینطور همه چیز صف فروش است نکته بسیار خاص این است که این میان تحلیل به کلی قربانی شده و فضای بنیادی شرکت ها اصلاً در نظر گرفته نشده است هر جایی به این موضوع برگردیم بازار هم خیلی زود متعادل می شود . مشکل از انها اغاز شد که جریان پول جوری سرعت بازار را زیاد کرد که حالا دیگر همه به ان عادت کرده اند،پهلوان پنبه های تلگرامی هم که اکثر آنها چیزی از تحلیل و شرایط بنیادی ارزندگی نمیدانستند بدتر همه را گمراه تر میکنند و خلاصه بازی کمی پیچیده شده است .


فارغ از اینکه در بازار چه اتفاقی رخ می دهد و مرز تعادل کجاست و آیا اصلاح تمام شده یا خیر به نظر ریزش اخیر درس های بسیار بزرگی برای ما داشت یکی از مهمترین آنها این بود که به بسیاری از فعالان بازار به خصوص تازه واردهای بازار بگویند هر سهمی فقط به واسطه جریان پول و یا بازی های خاص نمی تواند جای خوبی برای سرمایه گذاری باشد به وضوح مشخص بود که بسیاری از شرکت ها که نه پشتوانه سود داشتند و نه شرایط خاص بنیادی مثل برگ خزان با ریزش مواجه شده و کسی هم حامی آنها نبود و این نکته مهمتر است که چالش نقدشوندگی این سهم را نیز زیر سوال برده بود همین حالا هم که در این شرایط قرار داریم به نظر در انتخاب سهم باید دقت کرد و سراغ هر سهمی نباید رفت باید سراغ سهمی رفت که علاوه بر جریان نقش شوندگی طناب محکمی از نظر سودآوری و شرایط بنیادی برای چنگ زدن داشته باشد همین حالا این موضوع را در بازار می بینید مثلا فملی و فخوز به خاطر شرایط خوب بنیادی جالب بودند و درست همین اتفاق برای بقیه بنیادی ها هم رخ میدهد شما فکر میکنید شبندرو شپنا و برخی دیگر تا ابد همینطور منفی می مانند خیر درست شبیه همان شرکت ها در جایی ارزشمند شده و نقاط خرید برای انها شکل میگیرد . حرف ما این روزها این است که به نقاط ارزشمند نزدیک شدیم و میتواند یک برگشت را شاهد باشیم .در رفتار خود هیجانی عمل نکنید.

و اما نکات آخر را بیان کنیم و برویم … نکته اول در مورد فضای روزهای اتی بازار است ببنید یک زمانی بود میگفتیم عزیزان به روند قیمت سهم و شرایط بنیادی نگاه کنید و بعد میگفتیم بین این دو شکاف به وجود امده اما حالا به نظر میرسد این شکاف به حداقل ممکن خود رسیده و بسیاری از سهم ها در سطح ارزندگی هستند گزارش ماهانه پیش رو که طی ۳ الی ۴ روز اتی به بازار میرسد حتی اگر در سطح گزارش تیرهم باشند بسیار خوب بوده و میتواند بازار را به ادامه روند امیدوار کند بازاری که اصلاح کرده و با برخی خبرها و کمی تزریق منابع می تواند فضای بهتری را رقم بزند . گزارش های ماهانه میتواند بهانه خوبی برای ترمز اصلاح بازار شود.


و حرف آخر . همه جا خبراز دارا دوم است . امروز صحبت ها این بود که دارا دوم جذاب می شود عرضه خواهت شد . عزیزان کمی توجه کنید اعتماد کجای این معامله قرار داد ؟! باید این اعتماد به بازار برگردد و فضای خوبی در بازار حاکم شود . بله دارا دوم می آید ولی دوستان عزیز دولت حتی بر فرض ارزنده بودن دارا دوم در این فضا عرضه این صندوق یک اتفاق تلخ را رقم میزند و مشارکت کم احتمالی سهامداران با توجه به وضعیت فعلی باعث آشکار شدن نشانه های بی اعتمادی مردم به دولت می شود و این بدترین اتفاق ممکن است . در فضای تلخ فعلی قطعا این حرکات شکست بدی میخورد و توصیه ما این است که هر طور شده سریعتر به سفید شدن وضعیت قرمز فعلی کمک کنند و صرفا با گفتار درمانی در پی هدایت بازار نباشند .


دیدگاه شما
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments