تحلیل بازارامروز شنبه ۲۱ تیر۹۹
  • فرشاد کریمی
  • 194 روز پیش
  • 5:43 ب.ظ

نترسون کوه از حرف !

امروز شنبه بازار حسابی خود را برای یک روز پرچالش اماده کرده بود روزی که فضا فضای عجیبی بود و شرایط خاص ! بازار میرفت تا در مرز ۱٫۸ با یک اصلاح جدی مواجه شود که زمزمه ان از روزهای قبل شنیده شده بود .ولی خیلی زودتر از انچه فکرش را میکردیم بازار کام بک تمیزی زد و با افتخار برگشت ! البته اصلاح برای بازار در یک روند صعودی از عسل شیرین تر و از نان شب واجب تر است ولی این که با چه بهانه هایی و با چه اتفاقاتی همراه می شود مهم است . امروز دوباره هسته معاملات چماق خود را با قدرت بیشتری بلند کرد و دوباره روی سر فعالان بازار میکوبید شاید سیستم اگر این طور نبود فرایند اصلاح و برگشت بازار سرو شکل منظم تری به خود میگرفت ولی این نوع خرابی سیستم ها باعث شده تا تردید همراه معاملات شده و افراد ندانند چه میکنند !

اما امروز در کنار رشد نیما و رشد جهانی ها و شرایط خاص بازار و خلاصه هزار توی اخبار مختلف یک عامل بیشتر خودنمایی میکرد .این چند روز بحث حباب و کف صابون بازی بین کارشناسان و اساتید مهمترین بحث بازار بوده است و به واقع حباب قیمتی و تشخیص اینکه بازار در چه مرحله ای قرار داد یکی از مهم ترین اتفاقات فضای مجازی بود … خلاصه تشریح وضعیت بازار خاص است . این که تازه لباس دراورده تنی به اب و صابون بزند ؟! این بحث که خلاصه تن بازار کف صابونی هم شده و یا حباب تشکیل شده است یا نه این چند روز داغ بود ! البته هر کسی از ظن خود یار این بازار می شد …


قبل از هر چیز یک موضوع را بیان کنیم بسیاری از عزیزان طی روزهای گذشته از ما گلایه کردند که چرا نظرات یکی از اساتید بازار را در مورد پیش بینی بازار و حبابی بودن و … منتشر کردید خوب دقت کنید قبل از هر چیز به نظر شما بازار امروز تحت تاثیر این نظرات حرکت میکرد ؟! از دید حقیر حتی اگر منفی هم میشد بازهم تحت تاثیر یک نظرو یک حرف نیست . بازار و جریان پول از این که یک نفر بتواند در ان موثر باشد عبور کرده ! اما توجه کنید باید در بازار همه نوع نظرات را شنید . بازار سرمایه باید بزرگ شود لازمه بزرگ شدن شنیدن نظرات موافق و مخالف است به نظر بهترین حالت برای بازار همین است که در یک فضای تحلیلی تضارب آرا صورت گیرد اینکه ما نقد هستیم یا سهم هستیم یا به بازار اعتقاد داریم یا نداریم مهم نیست ! باور کنید واقعا مهم نیست . اینکه بحث کنیم و ببینیم چه نتیجه گیری حاصل می شود مهم است . تحلیل کردن بازار ما را دقیق تر خواهد کرد و شک نکنید کمک زیادی به خود فعالان بازار است .


جناب عبدو از اساتید بازار سرمایه است بسیاری از افراد حاضر شاگرد ایشان بودند در سال های دور ایشان رئیس سازمان بورس و در سال های نزدیک نیز عضو شورای عالی بورس هستند. پس بازی و داستان از نظر موضوعی تنها اظهار نظر یک فرد خاص نیست. فردی که در حال حاضر عضو شورای عالی بورس است نظراتش برای بازار مهم و تعیین کننده است و به نظر باید در مورد بیان آن کمی چاشنی محافظه کاری را رعایت کرد . من به شخصه شاگرد ایشان بوده و هستم هنوز در سایت ها نوشته های حقیر در روزنامه سرمایه با ریاست ایشان وجود دارد اما جناب عبدو عزیز یک بارهم زمان انتخابات ریاست جمهوری بین هاشمی و احمدی نژاد طرف هاشمی را گرفته و در دفاع از ایشان صحبت کردند آن هم چهارشنبه روز اخر تبلیغات !! . امری که به نظر حقیر نباید بیان میشد و ایشان باید محافظه کارانه تر در ان مقطع صحبت میکردند ولی به هر حال شخصیت علمی ایشان را نمی شود نادیده گرفت و این که هوای پیشکسوت های بازار را هم باید همه جوره داشت . حتی اگر نظراتی مخالف نظر ما داشته باشند …


اما اینکه ما این اظهارنظر و یا حبابی بودن را قبول داریم یا نداریم بحث مفصلی می طلبد … قبل از پرداختن به بحث حباب یک نقطه را در بازار باید مورد توجه قرار داد به نظر اینکه برخی مدام در مورد حباب بازار صحبت می کنند و یا از مدت‌ها قبل که در مقطعی در بهمن و در مقطعی در اسفند و چه مقاطع بعد فروشنده سهام بودند ( ایشان را عرض نمیکنیم بسیاری از کارشناسان و بچه های قدیمی بازار ) این نیست که آنها بازار را نمی شناسند خیر . ولی جریان های حاکم در بازار را خوب درک نکردند ! بازار از نظر سودآوری و شرایط سود محوری مدتهاست در قیمت‌های بالا قرار دارد اما آن چیزی که در حال حاضر بازار سرمایه را حرکت می دهد جریان نقدینگی است که به این سمت هدایت شده و چون ظرف بازار سرمایه ظرف محدودی بوده این نقدینگی به این شکل بروز کرده است نکته بسیار مهم بحث دقیقا این است

حالا جالب است بسیاری از افراد به جای تحلیل جریان نقدینگی سراغ تحلیل بازار رفتند! و دلیل این اظهار نظرهای متعدد در مورد حباب ، عدم شناخت و تحلیل این رفتار و جریان است .باید پذیرفت که جریان پول همه محاسبات را بر هم زده . در مقطع فعلی پول عجیبی وارد بازار شده ولی کسی نمی خواهد این را تجزیه تحلیل کند و بعد همه همه چیز را در ظرف قدیمی میگذارند و میگویند حباب است !؟ کسی نمی خواهد شرایط دلار و شرایط فعلی نقدینگی کشور را بسنجد ؟؟ تورم آتی چطور ؟! این موارد را تجزیه و تحلیل کردن دل و جرات بیشتری میخواهد وگرنه با سود و صورت های مالی روند بازار را حبابی دانستن کار امروز و دیروز نبوده و از قبل از عید موضوع همین بود …


چه با خود بگویید بازار حباب دارد یا ندارد ! جریان پول کار خود را می‌کند. این جریان از تورم می ترسد ! از کاهش ارزش پول میترسد ! چرا کسی این حس ترس را تجزیه و تحلیل نمی‌کند؟؟ باید بازار سرمایه را در ظرفی از اقتصاد کشور خودمان بررسی کنیم . بازار سرمایه را در کنار بازارهای رقیب او بگذارید و بعد اظهار نظر کنیم…


انتظار دارید مردم از بازار سرمایه فرار کنند کجا پناه ببرند ؟!! مثلاً سپرده بانکی ؟ که تقریبا میشود گفت با مشت اول بازنده شده ! خدای نکرده منظور بازار سکه و ارز که نیست ! اگر به واقع شما معتقدید بازار سرمایه حتی اگر حبابی شود معایبش بیش از رشد دلار و افت ارزش پول ملی و حضور مردم و سفته بازها در این بازار است بحثش جداست ولی احساس میکنیم حداقل بالا رفتن قیمت ها در بازار سرمایه حتی اگر حباب هم باشد هزینه اش کمتر از نوسان گیری و سفته بازی در بازار ارز و سکه است !


یک موضوع دیگر از این به بعد از همه کارشناسان باید انتظار داشت وقتی در مورد حباب صحبت می‌کنند یا در مورد عدم ارزندگی به همه نوع دارایی اشاره کنند تنها سهام در نظر نباشد . درست یا غلطش را نمیدانیم ولی برخی میگفتند قیمت لندکروز در دبی حدود ۲۰۰ هزار درهم است .فرض کنید ۱۰۰% تعرفه باشد . ۱۰۰% هم سود شخص وارد کننده . یعنی حدود ۶۰۰ هزار درهم . با دلار ۲۵هزار تومانی و درهم ۷۰۰ تومانی فرضا می شود۴۲۰ میلیون نه ۳ میلیارد !! امروز قیمت این کالا چند است ؟!! با چه دلاری نرخ میخورد ؟! در حال حاضر قیمت ماشین با دلار ۵۰ هزار تومانی و بیشتر نرخ می‌خورد اینجا صدای کسی از حباب بودن بلند نمی شود ؟؟! قیمت مسکن در شمال تهران و یا حتی منطقه های متوسط از کانادا و فرانسه و … بیش تر شده این حباب نیست ؟! گوشی موبایل برابر ۲۰ ماه حقوق یک کارگر بوده. این حباب نیست ؟؟

اگر کسی بخواهد بازار سرمایه را با ببیند به نظر بهتر است در مورد همه نوع دارایی صحبت کند اینکه بگوییم بازار سرمایه حباب است باید گفت خوب بفروشد چه کند سراغ دارایی حبابی تر برود ؟؟! به کدام بازار پناه ببرد ؟؟؟ همین چند وقت پیش بود ویدویی از یکی از اساتید گرامی دیدیم که فریاد می زد دور از جانشان من خر پول را در سپرده بانکی گذاشتم ارزش پولم کم شده است … خواهش میکنیم خرده عقل معاشی برای مردم قائل باشید …مردم از این کاهش ارزش پول میترسند و تا حدودی به همه بازارهار اشراف دارند !


و باز هم تاکید می کنیم برای چندمین بار… ما هم معتقدیم سرعت رشد بازار غیرمنطقی است قیمت برخی سهام ها غیرمنطقی است رشد و سرعت رشد برخی سهام ها غیرمنطقی است اما راه این کار بلندگو دست گرفتن و فریاد کردن نیست ! باید این رشد اگر هم غیرمنطقی با شکلی بسیار آرام و منطقی خالی شود.


بازار سرمایه بازاری است که برای هر مسیر خود روش دارد راه دارد . اتفاقاً معتقدیم با کمی بررسی در بازارها همچنان بهترین بازار برای جذب سرمایه های کوچک همین بازار سرمایه است . این بازار با توجه به ماهیتی که دارد به سرعت خود را با شرایط تطبیق میدهد و حتی اگر ریسک شرایط خاص را هم داشته باشد ان را لحاظ میکند اگر قرار بر افت باشد میریزد و خلاصه سعی میکند همه چیز را در قیمت سهم نشان دهد اصلاح او سریع و شرایط برای برگشت او هم سریع است .

به نظر کار سختی را داریم که به بسیاری بقبولانیم مزیت ها و مخاطرات این بازار را با سایر بازارها باید به درستی و با دقت مقایسه کرد و اگر برخی حاضرند سرمایه های خود را راهی این بازار کنند ناشی از بسیاری از همین مزیت های این بازار است .

امروز هم زیاد صحبت کردیم میخواستیم در مورد گزارش های پیش روی مالی نیز صحبت کنیم ولی به فردا موکول میکنیم به نظر اتفاقی که در حال روی دادن است این بود که بازار کم کم می تواند با انتشار گزارشهای سه ماهه یک پایش نسبی بین نمادها داشته باشد و از سوی دیگر جریان پی به ای و سودآوری بازار نیز تا حدودی تعدیل شود و این نگرانی بسیاری را کاهش خواهد داد بازار نباید در جریان سود اوری گذشته نگر باشد همین حالا مثلا نرخ کاند در سال ۹۸ میانگین ۶۸ هزار تومان بوده و امسال به ۱۱۰ هزار تومان رسیده هر چه بازار شفاف تر شود و این نرخ ها در سود خود را نشان دهد فضای بازار بهترخواهد شد .


حرف اخر به نظر وقت ان رسیده عزیزان کم کم به فکر شفاف کردن و دقیق تر کردن صورت های مالی شرکت ها باشند . زمان مدیران قبلی گلو پاره کردیم بازار ما هنو برای حذف پیش بینی سود اماده نیست ولی برخی ژست کجای دنیا !! برای ما گرفتند که بله هیچ جای دنیا پیش بینی سود نداریم ! البته بماند که امروز همان افراد میگوید چرا همه جای دنیا بازار این طور است و بورس ایران آن طور ! به نظر باید چک لیست جدید تری از ارائه اطلاعات داشت و این که گزارش ها به شکلی روشن تر شفاف تر در اختیار همگان قرار گیرد.


دیدگاه شما
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments