تحلیل بازارامروز شنبه ۲۸ تیر۹۹
  • فرشاد کریمی
  • 190 روز پیش
  • 7:04 ب.ظ

اصلاح شیرین …

امروز بازار منفی بود و اصلاح شیرینی را داشت … البته شدت تلخ و شیرینی این روزها بیشتر روزهای بعد خود را نشان خواهد داد ولی به واقع امیدوار و البته خوش بین هستیم از میانه های این هفته اثرات شیرین این اصلاح خود را در بازار نمایان سازد … قبل از هر چیز خداروشکر میکنیم که بازار منفی شد!!!!

تا ۲ اتفاق رخ دهد ! اول این که برخی که نگران رشد برخی از سهم های بازار بودند و خلاصه بازار را مرز کشی و تقسیم بندی میکردند و توهم این را داشتند که برخی دست های پنهان و پاهای اشکار درحال بالابردن و پایین اوردن هستند خوشحال شدند که بله همه چیز منفی شد . البته در ظاهر شاید خوشحالی برای برخی داشته باشد ولی در مجموع این نوع نگرش جای نگرانی دارد .

بازهم میگوییم باید بازار را درست و دقیق دید ، باید به موقع تشخیص داد هر مقطع حرکت بازار روی چه مداری است و البته برای این موضوع ریسک های مختلف را نیز باید کنار هم گذاشت . هرچند برای این دسته از افراد به نظر همین شرایط فعلی بازار کافی است که به دست بازار و به نوعی معاملات آقای بازار اعتماد بیشتری کنند و هر چیزی را عامل هر اتفاقی ندانند.

به نظر بازار مسیر خود را طی خواهد کرد و این جریان بازار است که حرف اول را می زند … گاهی در زمین خاکی بازی میکند و برخی اوقات در زمین چمن . شما باید بازیگر قهار تشخیص این زمین ها باشید … به هر حال گاهی بازار منفی می شود گاهی هم مثبت این روند بازار است اصلاح جزیی از بازار است اتفاقا این برتری بازار سرمایه نسبت به سایر بازارهاست ان عزیزی که اینجا را حباب می داند به واقع بیشتر به سازوکارهای این بازار فکر کند اینجا قیمت ها ظرف یک هفته تا ۳۰% اصلاح می شود و دوباره در مسیر خود پیش می رود . در واقع اگر هم فرضا حبابی هم باشد به خوبی تخلیه و اصلاح می شود .

آیا در بازارهایی نظیر مسکن این انعطاف چه در نقد شوندگی و چه اصلاح قیمت وجود دارد ؟؟! بعد عده ای می آیند و گلوی بازار سرمایه را میگیرند …

اما اتفاق دوم به نظر بیشتر به تفکر احتیاج دارد ! خوب شد که بازار در حال افت و اصلاح است تا سایر بازارها هم آرام بگیرند !!! و حداقل فرصتی برای ارزان شدن عمومی همه چیز فراهم شود !! انشالله که دلار هم کم شده ،ماشین ارزان شده ! خانه مفت شده و و میلگرد هم کاهش یافته است ، نرخ هر متر مسکن و دمپایی و خلاصه هر چه گران شده بود با ریزش شاخص بورس و بازار ارزان می شود !! ولی انصافا کمی برای اقتصاد مریض این مملکت هم خرده عقلی قایل باشید همه مردم با چشم و عقل خود رشد دلار و افت ارزش پول ملی را لمس میکنند و این گرانی اجناس ربطی به بازار سرمایه ندارد که بازار سرمایه خود معلول این بازی است نه علت … بگذریم.

و اما بازار …

معتقدیم اصلاح فعلی در راستای فرایند طبیعی بازار است و اگر نگاهی به اصلاح اخیرو دوره های رشدو ریزش ان داشته باشیم متوجه می شویم فضای اصلاح طبیعی است و حتی معتقدیم شاید این اصلاح کمی این بار ادامه دار تر هم شده و بازهم مسیر افت و اصلاح ادامه داشته باشد و معتقدیم این جای نگرانی نیست . اما از دل این شرایط و این اتفاقات چند نکته بیرون میزند .

سعی میکنیم با چند سهم این نکات را بیان کنیم . این سهم ها را به خاطر بسپارید شبریز ارفع باما پترول ولی قبل از ان یک نکته را بیان کنیم برخی که همه را از افت و ریزش و ترکیدن و این موارد می ترسانند باور کنید در همین مدت اخیر برخی سهم ها ۲۰تا۲۵% افت کرد ولی همه اینجا کم کم موضوع را پذیرفته اند که سودبالا با ریسک همراه است ! بهتر است حداقل واقع بینانه تحلیل کردو خود را جای کسی نگذاشت …

بازار اصلاحی خوب کرد البته از دید ما هنوز مرحله دوم اصلاح در بین سهم های بزرگ باقی مانده اولین نمادی که اسم بردیم شبریز بود به نظر می‌رسد نمادهای بزرگ نیز به مانند شبریز بعد از اصلاح حداقل ۱۵ تا ۲۰ درصدی دوباره مورد توجه بازار قرار گیرد که این را می توان از شکل و شمایل این سهم ها پیدا کرد امروز اکثر انها غایب بودند و یا صف فروش ولی به نظر در فرایندی طی همین چند روز اصلاح شده و کم کم دوباره برای بازار جذاب می شوند .

نکته مهم دیگر این است که بازار به زودی درگیر صورتهای مالی اخبار مجامع و گزارش های ماهانه تیر می شود که شرایط برای شرکت ها این بار کمی متفاوت است به نظر می رسد که بازار این بار نیم نگاهی به شرایط بنیادی شرکت خواهد کرد به عنوان مثال در این منفی بازار فولاد ارفع پس از انتشار گزارش سه ماهه با رونق و توجه و صف خرید مواجه شد باما در حالی که هم قیمت بالایی دارد و هم شرایط سخت در حالی که روزهای قبل صف فروش بود در معاملات امروز با خبر افزایش سرمایه ۹۰۰ درصدی صف خرید شد.

به نظر بازار در مسیری قرار خواهد گرفت که از این به بعد این خبرها و اتفاقات تاثیر بسزایی در روند او دارد و صد البته فراموش نکنید هنوز اتفاق عجیب و غریب در اقتصاد ما رخ نداده که بازار بخواهد واکنش عجیب و منفی را داشته باشد . در این مدتی که بازار منفی بود دلار لحظه ای عقب‌نشینی نکرد و حتی امروز دلار نیما تا مرز۱۸۴۰۰ هم پیش رفت که اثرات آن را بعدها در صورت های مالی شرکت ها خواهد گذاشت در هر صورت از اینجا به بعد بازار اهرم صورتهای مالی را کمی بیشتر و قوی تر بررسی خواهد کرد .

شاید از زمانی که موج عزیزان تازه وارد به بازار شکل گرفته خیلی نقش گزارش های مالی پررنگ نبوده و تا بوده جریان پول بازار را بالا می‌برد اما به نظر از اینجا به بعد با توجه به این قیمت‌ها و این شرایط آنچه باعث حفظ قیمت می شود نه جریان پول که جریان سودآوری و جریان ارزشمندی شرکت است از همین رو عزیزان بهتر است به جای گلایه کردن از اینکه بعدها چرا فلان سهم رشد می‌کند و یا فلان سهم رشد نمی کند از همین حالا این جریان سودآوری را بیشتر مورد توجه قرار داده . در این جریان بهتر است ارزش بازار شرکت ها ، جریان سودآوری و حتی چشم‌انداز آتی افزایش نرخ آن نیز مورد توجه قرار گرفته و شرایط کمی شفاف و روشن شود به نظر این اولین گام و اولین درس اصلاح اخیر است.

اما پذیرش واقعیت و نترسیدن دومین درس است . در حال حاضر هم بازار کمی تند رفته و نیازمند این است که سرعت خود را اصلاح کند در بسیاری از سهام های کوچک این اتفاق رخ داده و حالا نوبت سهم های بزرگ بازار است که خود را با توجه به شرایط سودآوری و شرایط بازار اصلاح نماید به نظر اگر اتفاق مهمی رخ ندهد و اگر بازار زیر بار فشار تحولات سیاسی و بیرونی دیگری قرار نگیرد بازار یکشنبه و دوشنبه شکل و شمایل و تعادل بهتری را خواهد داشت پترول را اینجا مثال میزنیم که حجم پشت صف این سهم نشان میدهد پول هم در بازار هست و خیلی کار سختی نیست که به مرز تعادل برسیم .

و حرف آخر اینکه باید بپذیریم که در بازار سرمایه همیشه روزها سبز و آسمان آبی نیست هستند روزهایی که بازار رنگ قرمز به خود گرفته و باید قیمت ها هم تن به اصلاح بدهند . شفاف بگوییم دلیل آن هرچه میخواهد باشد باید این را قبول کنیم که این هم جزئی از فرآیند کار ماست درست شبیه بیدار شدن و رفتن سر کار .حالا ممکن است روزی در ترافیک گیر کنیم و روز دیگر مسیر روان باشد . این مسیر بازی ماست باید اصلاح و روزهای قرمز را هم به مانند روزهای سبز دوست داشت باشیم و پذیرا باشیم . شک نکنید هر اصلاحی فرصت برای شماست که اگر در روزهای هیجانی دست به دامن کارگزار برای سرخط نشستن بودید امروز در قیمت های کمتر حتی خریدار همان سهم سرخطی می شوید !!

و حرف اخر کرونا … این ویروس لعنتی … نمیدانیم عزیزان در سازمان بورس حتما نظاره گر هستند وضعیت چه شکل است ولی به شدت باید دست به کار شد و کمی فضا را تغییر داد کارگزاری ها مرکز این موضوع و در سیبل هستند پرسنل این کارگزاری ها به شدت ازاین موضوع رنج می برند و به نظر هر چه سریعتر با کمک خود انها بهتر است راهکاری اندیشیده شود و کار را جوری پیش برد که از این مرحله و این شرایط عبور کنیم . نمیشود سیل بورس را متوقف کرد ولی غیرحضوری کردن همه مراحل از صفر تا صد یکی از مهم ترین این کارهاست تاکید می شود صفر تا ۱۰۰ … امیدواریم این موضوع سریعتر تصمیم گیری شود چرا که ادامه ان اثرات زیان باری برای کارگزاری ها دارد .


دیدگاه شما
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments