تحلیل بازارامروز چهارشنبه ۱۱تیر۹۹
  • فرشاد کریمی
  • 207 روز پیش
  • 8:47 ب.ظ

پاقدم سیتا !

امروز چهارشنبه ۱۱ تیرماه بازار سرمایه کار خود را در حالی آغاز کرد که شرایط خاصی در بازار حکم فرما بود . واقعا شرایط خوبی را داریم اخر هفته ای نترس و شجاع ! بازار شب خاصی از نظر سیاسی و خبری را داشت ولی خیلی اسان و راحت صبح بیدار شد سیگارش را روشن کرد و سیستم با قدرت آغاز به کار نمود همان ابتدای صبح صفوف خرید همه چیز را نشان میداد که روز خوبی داریم و البته پاقدم سیتا هم برای بازار خوب بود .

یادش بخیر سال ها پیش بود که سیتا در صفحه تلویزیون نقش بست و همه را جذب خود کرده بود .

نمیدانم میدانید یا نه ولی گفته می شود سریال سیتا پرمخاطب ترین سریال دهه ۸۰ بوده امیدواریم در بازار نیز طی روزهای آتی مخاطبان زیادی را به خود جذب کند . البته سیتا که مسافری از دیار تامین است در آن سریال با ورودش به ایران ماجراهاااا رقم زد که امیدواریم این بار سیتا جان برای بازار پاقدمش خیر باشد !


و اما امروز بازار مثبتی را داشتیم ولی یک نکته برای ما عجیب بود . وقتی امار عرضه اولیه درامد بی تعارف تا ۱ دقیقه فقط داشتیم فکر میکردیم ! با چشمانی باز و ذهنی متعجب ! ۴٫۵ میلیون نفر امروز عرضه اولیه خریدند ! خدایا خوابم یا بیدارم ؟ نزدیک ۵ میلیون نفر !! حالا درست است که خیلی از انها فقط کد هستند ولی اشتباه نکنید این عدد به زودی با این سرعت ۱۰ میلیون را هم رد میکند ! وقتی میگویند در روز ۸۰۰ هزار تا ۱ میلیون نفر فعال بازار هستند این ۴٫۵ میلیون نفر بعید نیست .

زمانی فعالان بازار ۸ هزار نفر هم نبودند یا در بورکس و تالار بورس و در بهترین حالت خود نمایشگاه بورس یکدیگر ا می دیدند و امروز … ۸ استادیوم ازادی برای این موضوع لازم است انصافا این سرعت رشد و علاقه مندی مردم به بازار سرمایه را قدر بدانید وقتی در یک جامعه ۴٫۵ میلیون نفر درگیر یک موضوعی هستند یعنی نیاز است همه در جهت کمک به بازار و این شرایط بکوشند در بهترین و تاریخی ترین مقطع حال حاضر بازار سرمایه هستیم امیدواریم و از ته دل از خدا میخواهیم آن روز نرسد که حسرت این حضور گسترده مردم را بخوریم و کار از کار گذشته باشد .

برای حفظ و جذب افراد باید برنامه های دقیقی داشت.


و اما سراغ بازار برویم … هم افزایی عجیبی در بازار ایجاد شده است این هم افزایی یکی از دلایلی است که این روزها شرایط عجیبی را در بازار رقم زده شما ببینید دلار چه در بازار و چه در سامانه نیما رو به صعود است در ازاد ۲۰ را رد کرده و در نیما به سمت ۱۷۰۰۰ تومان می رود .

میانگین همین دلار نیما سال قبل برای بسیاری از شرکت‌های زیر ۱۱ هزار تومان بود. بازارهای جهانی روند رو به رشدی گرفتند، تقاضا بهبود یافته ، نفت رشد کرده ، گزارش ها بهتر از فصول قبل است و البته همچنان بازارهای رقیب ضعیف می شوند در هیچ مقطعی از بازار سرمایه با شرایط این چنینی مواجه نبودیم که دولت به عنوان نهاد ناظر و قانون گذار و در واقع حامی و ریل گذار اقتصاد همه جوره گلوی بازارهای رقیب بازار سرمایه را بفشارد و دست نوازش بر سر این بازار بکشد .


دوستی تعریف میکرد که پدر خانواده دو فرزند داشت فرزند ارشد تقریباً دستش در جیب خودش بود ، کمکی به خانواده می کرد و خلاصه شرایط خاصی داشت اما مجرد و سیگاری ! فرزند دوم بیچاره اسیر تلاطمات اقتصادی شده بود و خلاصه او هم مجرد بود و خانه پدر و البته او هم سیگاری.
گاهی اوقات که هر دوی اینها بیرون سیگار می کشیدند و برمی‌گشتند پدر خانواده تمایل برخورد با فرزند اول و ارشد را نداشت اما هرچه داشت سر فرزند دوم خالی میکرد … امروز دولت به اینکه بازار سرمایه رشد می‌کند حساس نیست اما همین رشد را اگر بازارهای رقیب نظیر دلار سکه و یا مسکن داشته باشند بسیار حساس خواهد بود . البته معتقدیم رویداد درستی است باید این طور باشد و حالا شرایط خاص تر شده و نکاه دولت مثبت تر و خلاصه در هیچ مقطعی این طور وضعیت بروفق مراد اهالی بازار سرمایه نبوده است …

دولت حامی بازار و خلاصه ابر و باد و مه و خورشید و فلک در کار است تا به بازار سرمایه کمک شود این هم افزایی دست قدرت قوی را به وجود آورده که خیلی از تحلیلگران تا به امروز با آن مواجه نبوده اند و چون مواجه نبودند نمی توانند درست تحلیل کنند شبیه همان حکایت فیل و اتاق تاریک که یکبار عرض کردیم هرکسی از یک طرف نگاه می کند.ولی از طرفی که ما نگاه میکنیم امروز قیمت ها شاید هیجانی باشد و یا بگذارید ساده تر بگوییم قیمت بیش از ۳۰ درصد از بازار حبابی و بخش دیگر تاحدودی گران است اما به واقع ما درک درستی از شرایط پیش رو داریم ؟! یعنی قرار است هر چه ما میگوییم درست باشد ؟؟

شاید کسانی که امروز خریدار بازار هستند اطلاعات دقیق تری از ما داشته باشند و یا حتی تحلیل بیشتر و بهتری از خود داشته باشند . ا از کجا می دانید این افراد از مدت‌ها قبل از نرخ دلار ۲۰ هزار تومانی مطلع نبودند یا نمی دانستند یا فرض کنیم نمی دانستند دلار نیما قرار است چه بشود فلذا از تحلیل گران عزیز خواهش می کنیم بحث قیمتی و بحث شرایط بازار را درست تجزیه و تحلیل کنند و این هم افزایی که ایجاد شده را دقیق تر تجزیه و تحلیل نمایند. این اتفاقاتی که رخ داده بسیار تازگی دارد و در ذهن ما قدیمی تر ها نمیگنجد !


اما یک نکته میخواهیم شما را به یک ماه قبل ببریم زمانی که بازار با منفی عجیبی همراه شد و اصلاح تند و تیز ترسناکی کرد . در بخشی نوشتیم : یک بار خیلی سال پیش بودکه شاهد حجامت یکی از دوستان بودم خیلی ادم شجاعی نیستم و از خون واهمه عجیبی دارم !هنوز هم وقتی ان لحظه نیشتر زدن روی جای فنجان بر پشت رفیق را به یاد می اورم حس ضعف میکنم . اما هر چه قدر دردناک ، میگویند حجامت برای خروج خون های کثیف و بهبود سیستم ایمنی بدن لازم است ! خون بازار غلیظ شده بود و این حجامت برای او لازم بود . البته نیشتر و چاقوی تیز او این بار سهام عدالت بوده و ممکن است دفعات بعد متفاوت تر باشد …


ریزش های روزهای قبل از دید ما زخم های شیرینی بود که شاید خون چرک کثیف بازار را خالی کرد و حالا سبک بال تر و بهتر حرکت میکند !


این را بیان کردیم و بگوییم بازار را از اصلاح نترسانید اصلاح هم جزیی از این فرایند است که اگر نگاه حجامت گونه به ان داشته باشیم نه تنها ترسناک نیست بلکه باعث شادابی و رونق بعد می شود که این روزها خود مصداق درست روزهایی است که بازار ان زخم های شیرین را تحمل کرد.


دیدگاه شما
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments