تحلیل بازارامروز چهارشنبه ۱۵ مرداد ۹۹
  • فرشاد کریمی
  • 207 روز پیش
  • 8:17 ب.ظ


از موج های مکزیکو تا موج های خزر !

دوباره قله ۲ میلیون را فتح کردیم با قدرت و اقتدار با صلابت و سرعت بیشتر . البته مشخص بود وقتی این قله فتح شده این رفت و برگشت ها طبیعی است و بی شک رخ میدهد و همینطور هم شد و دوباره با قدرت از این نقاط عبور کردیم .امروز بازار با یک شرایط ارام و اهسته و البته امیدوار آغاز کرد و بعد از اصلاح می رفت که کمی هم نفس بکشد ولی ناگهانی فضا عوض شد هیجان خرید بازار را فرا گرفت و دوباره رنج بازی ها و رشد ها آغاز شد . نحوه خرید در بازار امروز کمی عجیب بود انگار نه انگار که همین چند روز پیش همه در بازار فروشنده سهم بودند . نمیدانیم ولی نوع خرید ها در بازار امروز کمی عجیب بود به هر حال جمیع جهات بازار نشان میدهد که بعد از یک استراحت و اصلاح بازار به سمت خوبی پیش می رود و این حرکت هم با گام های محکم تری همراه شده است .

این فراز و فرود در بازار برکات و تحولات زیادی داشته … به حدود ۵ ماه گذشته بازار نگاه کنید به روزهایی که گذشت … در ابتدای سال تا امروز بازار ۲ بار اصلاح را تجربه کرده است . ابتدا در اردیبهشت با بهانه سهام عدالت به یک اصلاح سخت رسید و بعد دوباره با هزار بهانه که بخشی دلار و بخشی ناشی از اتفاقات دیگر بود رشد کرد. رشد خوبی هم داشت دوباره به مقطع فعلی رسیدیم البته ما معتقدیم هنوز فرآیند اصلاح تمام نشده و ممکن است ریز موج های اصلاحی را داشته باشیم اما به هر حال این بار نیز بازار اصلاح کرد و احتمالاً دوباره همان مسیر را شاید با شیب کمتر و سرعت کمتر طی کند . این فرایند یک پیام بزرگ برای سهامداران دارد به سهامداران خاطر نشان می سازد که ما در بازار سرمایه کنار سود زیان داریم کنار خوشحالی ناراحتی داریم کنار سود و ثروت کاهش و افت سرمایه داریم و کنار خوشی هاناخوشی !

باید مرد خوشی و ناخوشی این بازار بود این بازار تماماً روز خوبی ندارد بازاری که تمامش روز خوب باشد بازار رو به فناست بازاری که میرا خواهد بود و دوام نخواهد داشت بازاری موفق است که در دل خود این اصلاحات را به‌خوبی هضم کرده و از آن به عنوان یک فرصت استفاده کنند به نظر هر چه که پیش می رویم در این سرد و گرم ها و به نوعی اصلاحات تجربه سهامداران هم بیشتر می‌شود اینکه این بازار می ارزد یا نمی ارزد ،گران است یا ارزان را فعلا کاری نداریم اما نکته مهم این است که تجربه این اصلاحات و رشد ها به کار ما می آید تجربه بسیار گرانبهایی است . نمیدانیم با خوشحالی بگوییم یا ناراحتی ،با بررسی عرض می‌کنیم که قریب به اتفاق سهامداران جدید در این بازی سربلند بیرون آمدند و با عرض شرمندگی این ما قدیمی تر ها بودیم که در بسیاری از این بازی‌ها مردود شدیم .

البته مردودی ما نیز دلیل دارد ما موج های فعلی را بر اساس دانش قبلی تجزیه و تحلیل می کردیم نهایت موجی که ما دیده بودیم همین شمال و دریای خزر و موج نیم متری بود امروز تو گویی این عزیزان تجربه موج سواری در پونتا دِ میتا مکزیک را دارند تجزیه و تحلیل این موج ها برای ما ها سخت بود اما آنها موفق بودند البته همیشه اینجا خلیج مکزیک و مج‌های خروشان ندارد باید عین همین تجاربی که آموختیم یاد بگیریم که ممکن است بازار مدت طولانی تری هم موج هایش شبیه همین دریای خزرباشد .

البته فعلا که همه روی موج های مکزیکوییمم !!
امروز روحانی گفت یک گشایش خاص داریم قطعا همینطور است که انشالله برای بازار اثرات مثبت دارد چرا این را میگوییم چون نوع خرید ها در بازار نشان میدهد که اخبار منفی در کار نیست ولی در کل کمی ازرفتار دولت نگران هستیم . دیروز در خبرها داشتیم که دولت از بازار سرمایه ۴۰ هزار میلیارد تومان تامین مالی کرده است دقت کنید ۴۰ هزار میلیارد تومان تازه تامین مالی مستقیم از دید ما تأمین مالی های غیر مستقیم بسیاری صورت گرفته که حقوقی های شبه دولتی آن را انجام دادند و آن هم بار مهمی از دوش دولت کم می کند ما فکر می کنیم دولت مستقیم و غیرمستقیم ۱۰۰ هزار میلیارد تومن از بازار سرمایه سود برده.

حالا دقت کنید تعریف بازی برد-برد مشخص است یکی دادی یکی گرفتی البته دولت ما یکی داده ۱۰ تا گرفته حالا که شرایط این طور پیش می رود و میوه بازار رسیده و باید از بازار حمایت شود ریز ریز و زیر پوستی شاهد اتفاقات و تصمیم‌گیری های عجیبی هستیم این تصمیمات طی روزهای اخیر رقم خورده که کمی ما را نگران کرده فصل اول در مورد اتفاقات فولاد بود که باز آن تفکر دولتی خاص بالای سر بازار آمده که شلاق بزند و فکر می‌کنند با این شلاق زدن بازار کنترل می شود و وای به روزی که دوباره دادگاه ها را شاهد باشیم که این رانت کجا رفته چرا که تجربه ثابت کرده این اتفاقات جلوی رشد قیمت ها را نگرفته و فقط جیب برخی را پرپول کرده اما دقت کنید که جلوی این رانت را نگرفتن یک بخش است ضربه زدن به منافع و سود سهامداران این شرکت ها بخش دیگر با بخش اول فعلا کاری نداریم شما می‌دانید و اتفاقات بعد از آن اما نمی‌توانیم ژست حمایت از بازار را بگیرید و آن طرف منافع سهامداران را به همین راحتی خرد کنید .

یا در مورد افزایش ها در برخی مواد اولیه در صنایع و … به نظر عزیزان تصمیم گیر بهتر است تفکرات دولتی و اینکه ما چندرغاز پول را از همین مسیر به دست بیاوریم را فراموش کنند چرا که باعث ایجاد ضرر و زیان های بزرگ خواهد شد هزینه فایده را در دستور کار خود قرار دهید ذهن یک مدیر دولتی بسته است یک بعدی است فقط یک بعد را نگاه می کند از مشاوران مختلف در مورد تصمیم ها کمک بگیرید این نرخ‌گذاری ها و سرکوب بازار نه تنها رانت ایجاد می‌کند بلکه در سوی دیگر لطمات جبران‌ناپذیری را به بازار وارد کرده و حس بدبینی را در بازار تشویق و ترغیب می کند عزیزان دوستان در دولت نمی‌شود سر این میز نشست و سود کرد و برد حالا که همه آمدند و حضور پیدا کردن شماره زیر میز بازی بزنید البته این موضوع از دولت ها بر می آید ولی مراقب عواقب و تبعات آن باشید . این را هم بگوییم امروز دو خبر وزیر صنعت در مورد بورس کالا و تصمیم وزیر نفت را شنیدیم و کمی نگرانی ما کمتر شود ولی از اقتصاد دستوری به شدت واهمه داریم …


دیدگاه شما
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments