تحلیل بازارامروز چهارشنبه ۱۸ تیر۹۹
  • فرشاد کریمی
  • 199 روز پیش
  • 9:48 ب.ظ

شلاق کلامی عرضه !

امروز چهارشنبه بازار سرمایه شبیه نوعروس هایی بود که تازه وارد فامیل شده و خلاصه همه فامیل شوهر در موردش حرف میزنند . یکی میگوید زیادی قدش بلند است ، آن یکی میگوید زیادی آرایش میکند ، یکی میگوید دستپختش خوب نیست و ۲۵ نفر هم میگویند این نو عروس نرخ مهریه بقیه را بالا برده !! خلاصه هر کسی در مورد این نوعروس چیزی میگوید ولی حقیقت امر این است که وقتی افراد متعدد در مورد روند بازار این طور اظهار نظر میکنند چه انتظاری میتوانید از روند بازار داشته باشید .؟!

امروز تقریبا می توان گفت طبیعی بود که بعد از این اظهار نظرها بازار این چنینی را شاهد باشیم و البته به نظر فرمان شلیک عرضه ها درست بعد از سخنرانی روحانی در هیئت دولت زده شد که ۲ موضوع را بیان کرد ۱- افزایش عرضه که به نوعی حتی تلویحا میگفت سازمان بورس خودش بفروشد اختیار دارد از سمت دولت و ۲- ازادسازی سهام عدالت .

به نظر قصدونیت دولت و برخی ارکان این است که سرعت رشد بازار کمی کم شود و یا حتی یک اصلاح موقت را داشته باشد . ببنید در اصلاح قبلی که سهام عدالت و … دست به دست هم دادند تا بازار کمی پر عرضه شود نتیجه چه شد ؟ دوباره بازار رشد کرد … اصلاح وعرضه جزیی از بازار است نمودار ۲ ساله شاخص را ببنید نقاط بسیار خوب و قشنگی را به شما نشان میدهد که عرضه داریم و بعد دوباره جریان صعودی اغاز شده است به نظر از این عرضه ها باید استقبال کرد و اتفاقا فرصت خوبی برای خالی شدن هیجان بازار است .


امروز صحبت های روحانی بریده بریده پخش شد به نظر اگر کسی ریز از اول تا اخر صحبت را گوش میداد و در طول بحث همراه بود متوجه میشد حرف رئیس جمهور نکات بدی هم ندارد . او میگفت بورس باید همیشه خوب و باثبات باشد . دقیقا همین حرف ها را بچه های بازار و دلسوزان هم می زنند که بازار باید منطقی رشد کند و رشد غیر منطقی عاملی برای سقوط های غیرمنطقی است . خلاصه حرف همه یک جمله است : پول باید در بازار سرمایه بماند ! منتهی هر کسی با فن بیان و روش خود این را لحاظ میکند .


به هر حال امروز در آخر هفته بازار را در حالی پیش بردیم که دوباره برخی ترس حباب را به جان بازار انداخته که ای وای قیمتها هیجانی است و باید فروخت دیروز هم عرض کردیم معتقدیم قیمت ها رشد بالایی را داشته اما این برای همه بازار نیست و بخش هایی از بازار هنوز عقب هستند اما در هر صورت رسیدن به مقاومت های تکنیکالی و همچنین افزایش فشار فروش ناشی از شناسایی سود و اتفاقات دیگر باعث شد تا امروز هم بازار کمی پر عرضه و پرچالش باشد.


بسیاری معتقدند این اظهار نظرها ازسر دلسوزی است و ما هم قبول داریم ولی نوع گفتار خوب نیست
به نظر برای کمک به بازار لازم نیست بلندگو دست گرفته و هر روز بازار را بکوبیم و تازه برخی ت حلیل های عجیب می کنند که عامل گران شدن دلار یا مسکن بازار سرمایه است و اگر تا به امروز مسکن رشد کرده بازار بورس به این شکل بوده!!


به نظر تنها راه کمک به بازار افزایش سمت عرضه است دیروز هم عرض کردیم افزایش سمت عرضه به معنی خراب کردن آوار روی سر سهامداران نیست باید انقدر شرکت‌های بزرگ و جذاب وارد بازار شوند تا عطش خرید سهام کاهش یابد و یا سهم های فعلی به شکل جذابی در بازار عرضه گردد با این شرایط است که شما می توانید عطش خرید را در بازار کنترل کنید.


مردی دو دختر داشت یکی را به یک کشاورز و دیگری را به یک کوزه گر شوهر داد.


چندی بعد همسرش به او گفت : ای مرد سری به دخترانت بزن و احوال آنها را جویا بشو.


مرد نیز اول به خانه کشاورز رفت و جویای احوال شد. دخترک گفت که زمین را شخم کرده و بذر پاشیده ایم اگر باران ببارد خیلی خوبست اما اگر نبارد بدبختیم.


مرد به خانه کوزه گر رفت. دخترک گفت کوزه ها را ساخته ایم و در آفتاب چیده ایم، اگر باران ببارد بدبختیم و اگر نبارد خوبست.


مرد به خانه خود برگشت همسرش از اوضاع پرسید مرد گفت:
چه باران بیاید و چه باران نیاید ما بدبختیم…!

حالا حکایت ماست که امروز نشستیم ومیگوییم پول بیاید یا نیایید خطرناک است !!! اینکه نمی توانیم از این جریان پول درست استفاده کنیم و آن را هدایت کنیم ایراد ماست این که فرهنگ سازی نمی‌کنیم ایراد ماست تحول و تحرک در بازار ، رفتارانقلابی می‌خواهد تعداد سهامداران بازار سرمایه انقلابی رشد کرده و ناگهان از هشت هزار نفر به ۸۰۰ هزار نفر رسیده !!آیا ما ۱۰ برابر بیشتر کار کرده ایم ؟! راه حل همان راه حل های قدیمی است بازار رشد می کند و نگران می شوند و باقی ماجرا به نظر باید نشست و راه حل های دقیق داشتاین که دولت بتواند دارایی‌ها را به فروش برساند یکی از آنهاست چرا تابلوهای متعدد ایجاد نمی شود که برخی پروژه ها یا سهام پروژه ها وارد این تابلوها شده و به نوعی خرید و فروش شوند چرا سقف صندوق ها و سرمایه گذاری ها باز نمی شود و صندوق‌های سرمایه‌گذاری متعدد و مختلف برای سلیقه های مختلف تشکیل نمی شود.


به نظر مسیر بازار باز است و شما می توانید راه های مختلف را تست کنید همین حالا میتوانید ای تی اف بانکی را نقد و اقساط یا با تخفیف یا هر چیزی واگذار کنید و هزار ابزار دیگر به نظر راه با ثبات کردن بازار این نیست که بگوییم فضا هیجانی شده و دستور بدهیم با کلام به تن بازار شلاق بزنیم مسیرش این است که با افزایش درست عرضه دارایی های جذاب این اتفاق به وجود بیاید . اتفاقا معتقدیم هر چه این داراییها جذاب تر و قوی تر باشد بازارهای مختلف و حتی بازار سرمایه سریعتر به مرز تعادل میرسند . به نظر کسی علاقه ندارد با دید نوسان گیری دلاری را بخرد که هزار ریسک نگهداری و … دارد و تازه نوسان او کمتر از بقیه سرمایه گذاری هاست انجام این کارها خیلی سخت نیست بازارهای مالی ،پر از ابزار هستند فقط انگیزه لازم برای اجرا را میخواهد …


ما قبل تر هم این را عرض کردیم اینکه ما نمی توانیم از این جریان پول استفاده کنیم دلیل نمی‌شود آن را بکوبیم و سرکوب نمود باید راههای درست این مسیر را پیدا کرد به نظر راحت ترین کار این است که دوباره به سیکل معیوب قبلی برگردیم نرخ سود را افزایش دهیم تا اتفاقات دیگر بیفتد باز هم تاکید می‌کنیم شاید افزایش نرخ سود ۲۰ درصد کمی فضا را آرام کند کند اما هیچکس برای ۲ الی ۳ درصد وارد بازار نمی‌شود حتی همین حقوقی ها هم حاضر به این کار نیستند چرا چون اقتصادی می‌گوید تورم واقعی و نرخ سود واقعی نرخ سود بانکی را غیرمنطقی کرده است . این که برخی احساس حباب دارند به نظر هنوز کندوکاوی در بازارهای دیگر نکرده اند !


یک بار خیلی وقت پیش مثال زدم یاد ناصر خان حجازی بخیر می گفت کجای ما پاک است که فوتبال ما پاک باشد حالا عزیزانی هم که در مورد حباب صحبت می‌کنند اوکی ما قبول داریم قیمت‌ها غیرمنطقی است برخی از سهم ها رشد بالایی کردند اما کجای این اقتصاد قیمت ها حبابی نیست ! سهامدار سهم را بفروشد و چه بکند با این پول چه کار کند اگر منظور فروش حقوقی است حقوقی هم چالش های خود را داشته ولی حقیقی چه کند ؟! بفروشد برود طلا بخرد دلار بخرند خانه بخرد ماشین بخرد نگاهی به تک تک این بازار داشته باشید عزیزان در بازار خودرو قیمت خودرو با دلار و ۴۰ هزار تومانی معامله می شود.

به هر حال همه چیز را باید با هم دید همه از این رشد واهمه دارند ولی راه حل های تخلیهاین هیجان باید منطقی باشد وگرنه به همه اسیب میزند !


حرف اخر …


یک نکته امروز رئیس جمهور گفتند قرار است در هفته ۵ عرضه اولیه بیاوریم از نیمه های مردا هم ۳۰% دیگر سهام عدالت ازاد می شود اتفاقا از دید ما هر ۲ تصمیم تصمیم بدی نیست ولی با این هسته ؟! خداوکیلی با این هسته میخواهید این کارها را انجام دهید ؟! شوخی میکنید یا جدی می فرمایید ؟! همین حالا نصف بازار در برنامه زمان بندی بازو بسته می شوند. عزیزی بود که تعریف میکرد با یکی از دوستان که ۱۶۰ سانت قد ، سیاه و ۱۲۰ کیلو وزن داشت به سفر خارجی رفته بود .

در مک دونالد در صف ایستاده بود که چند دختر خاص روس جلوی انها قرار میگیرند خلاصه با سانسور عرض میکنیم که با افتخار داشت به رفیق خود میگفت من همسرم از نظر ظاهر باید این چنین باشد !از شانس بدش نفر پشت سری هم پیرزن ایرانی بود که زبان تیزی هم داشت . رو کرد و به او گفت خودت را توی اینه دیدی ؟! عزیزم برادر ما هم دوست داریم هر روز ۲ عرضه اولیه داشته باشیم ولی واقعا با این سیستم ؟! با این شرایط ؟! مگر بازار ۲۴ ساعته شود که بشود دست به چنین کارهایی زد !


دیدگاه شما
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments