تحلیل بازارامروز چهارشنبه ۲۱ خرداد ۹۹
  • فرشاد کریمی
  • 264 روز پیش
  • 9:14 ب.ظ

پروسه آشتی کنان !

امروز چهارشنبه بازار وقتی اغاز به کار کرد و وقتی تمام شد یک نفس راحتی کشید و در یک هفته پر تلاطم تقریبا بازار توانست تا حدودی سربلند بیرون بیاید .

این که هفته پر تنش و پر چالشی را داشتیم شکی نیست و صد البته بازار هم بازار پر حرفو حدیثی بود به وضوح روشن است که تکیه بازار از جریان پول به سمت تحولات بمنیادی و کدال و اتفاقات دیگر سوق پیدا کرده و کمی شمشیر او کند تر شده و ان برندگی و درندگی سابق را ندارد !

البته هنوز سایه سهام عدالت روی سر بازار است ولی یک نکته را همچنان چالش می بینیم ببنید در بازار جریان پول کمی از بدنه اصلی بازار فاصله گرفته و دلایل متعددی برای ان وجود دارد .

شما تصور کنید قرار است خانه ای را بخرید عقل و فکر و تحلیل شما میگوید بخریم با برخی مشورت میکنید میگویند بخرید خوب است ناگهان عیال شما وارد گود می شود ومیگوید نه نخریم این می شود و آن می شود !

قطعا اگر قرار باشد به حوق زنان احترام بگذارید کمی صبوری خواهید کرد تا پروسه اقناع شکل بگیرد ! به نظر در حال حاضر بازار مشغول طی کردن پروسه اقناع است و در مسیر اقناع گام برمیدارد .

پول ها از ترس ریزش محافظه کار شدند و یا فرار کردند و این اقناع می تواند به ارامی دوباره این جریان را به بازار بازگرداند . باید کمی صبور بود و صبر کرد تا این پروسه اتشی کنان شکل بگیرد …

دیروز در گزارش بازار نکته ای بیان شده بود که تعجب برخی عزیزان را در پی داشت .

این که مثلاً چرا مخالف رشد ۵ درصدی هر روز بازار هستیم و سناریو دو روز مثبت یک روز منفی را ترجیح می دهیم !

ببینید ما سعی کردیم از ابتدا حداقل با خودمان و بازار صادق باشیم و رویایی نگاه نکنیم ما قرار است در این بازار بمانیم این بازار قرار است محل کسب و کار ما باشد این بازار باید رونق همیشگی را داشته باشد چراغ های این خانه باید همیشه پر نور بماند برای این موضوع نیاز نیست که گه تند و گه آهسته رویم.

شاید تندروی ۲ ماه اول اصلاح چند وقت اخیر را به بار اورد که هنوز برخی سهم ها به ان سقف نرسیده اند و شاید از این به بعد بهترین سناریو آهسته و پیوسته حرکت کردن است که مسیری بهتر و قوی تری برای بازار است .

امیدواریم این طور نباشد ولی به نظر میرسد بازاری که در این مرحله باید خود را با آن تطبیق دهیم قرار نیست روزی ۵ درصد را در جیب خود داشته باشد .باید کم کم کمی کمربند های همت تحلیل را سفت تر کرده و به سود های کمتر قانع باشیم . البته این را هم بگوییم فضا را برای حرکات مثبت آماده می بینیم ولی سرعت ان را نه خیلی … نکته ای که در مورد بازار وجود دارد این است که سرعت تحولات بنیادی باید در روزها و ماه‌های پیش رو بیشتر باشد.

یعنی با این که شاید خیلی به مذاق ما خوش نیاید ولی قیمت ها اگر سرعتشان از تحولات بنیادی کمتر باشد تداوم رشد بازار بیشتر خواهد بود این موضوع در نرخ دلار در بازارهای جهانی و همه خود را نشان خواهد داد و البته ویترین این بازر همیشه جذاب می ماند و باعث خواهد شد اگر هم افرادی مردم را به حضور در بازار تشویق میکنند با خیال راحت و آسوده باشد .

و اما نکته اخر … طبق آنچه شنیده می شود تغییراتی در سطح سازمان در جریان است که می‌تواند در راستای مثبت بودن و گام‌های بلند برای رشد بازار بسیار مفید باشد تغییرات در این شرایط باعث افزایش سرعت رشد می شود .تغییراتی که قطعاً همسو با شرایط و بازار خواهد بود چراکه تغییر مدیر سازمان به همین شکل بوده اما به نظر سرفصل تغییرات میتواند با محوریت و تقویت در چهار موضوع مورد بررسی و اولویت قرار گیرد .

البته هر کسی از دید خود نگاه میکند یک تعامل بیشتر از عزیزان سازمان بورس با فضای مجازی در راستای گسترده تر شدن بازار این را عرض کنیم داخل پرانتز که ریاست سازمان بورس به خوبی به این موضوع اشراف داشته و کارهای خوبی در حال انجام است که خبرهای آن اهسته و کم کم به بازار میرسد .


۲ - کمک به تدوین ابزارهای مهم مالی و پولی جهت جذب بیشتر نقدینگی و تجهیز ابزارها برای جذب هر نوع سلیقه مالی شک نکنید ما به این نیاز داریم که بتوانیم با توجه به گسترده تر شدن اقتصاد و افزایش هوش مالی مردم و به خصوص حسابگری انها بازار سرمایه را به بازاری متنوع جذاب در دسترس بسیاری از عزیزان تبدیل کنیم.


این یک نکته را اینجا بیان میکنیم عزیزانی که باید بشنوند خوب بشنوند و درس بگیرند . به نظر شما چرا اسنپ،دیجی کالا و یا اپلیکیشن های مالی و پرداختی موفق بوده و گسترشی انفجاری داشتند .

یکی از مهم ترین دلایل انها سهولت و در دسترس بودن آنهاست . بازارهای مالی این مزیت را دارد که شما در شفاف ترین حالت خود با یک لب تاب میتوانید میلیارد تومان را در یک قالب شفاف و روشن قانونی سالم و با اطمینان بالا سرمایه گذاری کنید . چرا اصلا نباید همه جور معاملات برای هر نوع سلیقه در بازار داشته باشیم .

اصلا چرا از حضور مسکن در بورس استقبال نمی شود ؟ البته میدانید چرا چون این میان پای هزار واسطه و هزار دلال که قرار داشت قطع میشد . امروز دستور رئیس جمهور را خواندیم هر چند مسکن با دستور درست نمیشود ولی به شدت به این فکر کنید بازاری روان مجازی و اینترنتی که به راحتی خرید و فروش گشت و گذار در ان صورت میگیرد . منظور ما در کل سهولت دسترسی به انواع ابزارها و بازارهای مالیست.

از بحث دور نشویم …


۳ - برگشت پیش بینی سود و تغییرات در گزارش دهی شرکت ها که قطعا این موضوع در جهت هرچه شفاف شدن و اطلاعات بیشتر از سوی ناشر به بازار صورت میگیرد و میتواند عمق تحلیلی بازار را بیشتر نماید . تاکید میکنیم هر چه اطلاعات بیشتری از سوی ناشر به بازار برسد بازار سرمایه شفاف تر می شود .


تدوین گسترده ساز و کاری مهم برای افزایش عرضه اولیه و افزایش حضور شرکتها در بازار که این چهارمی را مفصل بحث کردیم .


دیدگاه شما
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments