تحلیل بازارسه شنبه ۱۰ تیر یک روز داغ تابستانی !
  • فرشاد کریمی
  • 248 روز پیش
  • 5:32 ب.ظ

۶۰ تیر !

عجب بازاری بود عجیب اما خاص ! واقعا فکر نمیکردیم بعد ازاین همه اتفاق بازهم بازر این طور قفل و خاص پیش برود . دیروز که اطلاعیه حد اعتباری ها امد گفتیم شاید کمی فشار عرضه بیشتر شود ولی تو گویی این قصه ناقص سر تکمیل ندارد ! چنان بشکافته که دست کم از نیل ندارد !

نمیدانیم واقعا در مورد بازار چه بگوییم بگذارید کمی شفاف صحبت کنیم حقیقت امر فکر نمیکردیم سرعت رشد بازار در این مقاطع نیز این طور سریع باشد البته قطعا بازی بازار همیشه این طور سبز و شاد و قوی نیست ولی جریان پول دوباره با بازار اشتی کرده و جالب است این بار این جریان پول ۳ یارر کمکی هم دارد گزارش های خوب ، بهبود بازارهای جهانی و دلار نیما که باعث شده هم افزایی این موضوع به بازار کمک بیشتری نماید .

انقدر موتور بازار داغ و شرایط خاص و جو مثبت شده که دیگر کسی جلودار این داستان ها نیست و همه فقط به فکر روند مثبت بازار هستند … در این روزها البته باید بیشتر فکر کنیم و بیشتر تجزیه و تحلیل . هر چند خیلی وقت است که دیگر نه تکنیکال جواب میدهد و نه تحلیل بنیادی … هر که در مسیر سیل پول رفت می رود و هر کسی که جلوی ان ایستادسیل از او عبور کرد …

ولی بحث اعتبارها را بهتر است بیشتر باز کنیم . یکی از مهمترین خبر هایی که طی روزهای گذشته به بازار رسید بحث کاهش ارزش تضمین به سطح ۱۵ درصد بود دقت کنید که نهاد ناظر این عدد را از حوالی ۶۰% آرام آرام به ۱۵ درصد رسانده است دقت کنید ریاست قبلی سازمان به سرعت رشد این اخری های حضورش در بازار تقریباً اعتقادی نداشت و از سرعت رشد گلایه‌مند بود اما در سیاست گذاری ها یا به قول خودمان فن بیانش خیلی جالب نبود و در تصمیمات خاص خود را نشان می‌داد مدیریت جدید بحث سرعت رشد یا ریزش بازار را ندارد اما با سیاست‌گذاری‌های فعلی یک پیام را برای فعالان بازار مخابره می‌کند که در عین عدم دخالت در بازار میخواهد کمی هم سرعت رشد واقعی تر و روی پول واقعی بنا شود نه اعتبار …

شاید این کاهش ارزش تضمین راهی برای کنترل بازار باشد( که البته امروز بیشتر با این رشد بیش از ۶۰ هزاری شصت شصت کرد ) ولی باید پذیرفت این کاهش ارزش دو اتفاق را رقم می زند ۱ سرعت جریان پول و گردش پول را در بازار می گیرد یا کم می کند حالا امروز را نگاه نکنید ولی در روزهای عادی تر خود را نشان میدهد . ۲ در مواقعی که باز آن با ریزش مواجه باشد اتفاقات تلخ قبلی و شدت فشار فروش را کنترل کنیم.


برخلاف نظر بسیاری از عزیزان معتقدیم در شرایط فعلی بازار به نظر می‌رسد اگر این موضوع اجرایی شود رویداد خوبی است و اتفاق بسیار خوبی است.

یک نکته دیگر را هم دقت کنید این موضوع اعتبار نیز یکی از جذابیت های کارگزاری ها بود که این موضوع نیز در حال کمرنگ شده است و به طور کلی ریاست جدید و تیم جدید نشان داده که مسیر خواست و درستی را در پیش گرفته که افزایش احتمالی خدمات کارگزاری ها و کیفی تر شدن آنها را به همراه دارد باز هم تاکید می‌کنیم اگر تبعیض و تمایل در بین مشتری ها وجود نداشته باشد این عدد ۱۵ درصد هم عدد خوبی است و اگر اجرایی شود نظم خوبی به مشتری ها خواهد داد البته فعلا ابزار های تنبیهی برای آن دیده نشده و احتمالا مرحله بعد این ابزارها رونمایی خواهد شد ولی بازهم به عزیزان در این صنعت توصیه میکنیم مدل کسب و کار شما باید تغییرات اساسی داشته باشد. از امروز به تغییر بیشتر فکر کنید.

شاید بهتر باشد یک بار دیگر مطالب روزهای قبل را مرور کنید دوستان کاهش ارزش تضمین و کاهش اعتبار ها و همراه آن کاهش کارمزد نشان می‌دهد کارگزاریها باید در مسیر منطقی و نرمال خود حرکت کنند که ارائه خدمات کارگزاری مهمترین آنهاست رقابت بر سر این خدمات به زودی باید افزایش پیدا کند و این همان چیزی است که در دنیای آتی کارگزاری ها رقابت بر سر آن خواهد بود شما باید متمایز باشید و مشتری خدمات متمایز را دریافت کنند اگر بنا باشد در بخش اعتبار همه به شکلی ۱۵ درصد باشند و سپس کارمزد معاملات کم و تا حدودی یکسان باسشد شک نکنید کارگزاری های برنده بازی هستند که خدمات متنوع و خاصی را به مشتریان خود ارائه کنند.

در مورد اعتبارها از اثرات موجود در بازار هم بخواهیم بگوییم قطعاً دست قدرت و اثرگذاری خریدار را کمتر و قدرت او را کاهش خواهد داد . سهامدار اگر در شرایط فعلی در اعتبار بالایی است باید تا قبل از ۱۶ تیر تسویه کند و از این به بعد نیز باید کم حجم تر و قدرت خرید و مانور او کمتر می‌شود ولی با این جو بازار فروش اعتباری ها هم دیگر خیلی تاثیری ندارد.

این مقدمه اول بود ولی دو موضوع مدت هاست میخواهیم مطرح کنیم که امروز مطرح خواهیم کرد …
در مورد یک کار بزرگ و یا بهتر بگوییم انقلابی در بازار سرمایه است خیلی خوشحالیم که بحث بورس مسکن که مدت ها قبل در این بخش مطرح شد از ایده به عمل رسیده است چند وقت پیش در همین گزارش های بازار نوشتیم :اگر پول ها بازار ملک هم پشیمان و سرگشته و نادم قصد حضور بازار سرمایه را کنند !

به نظر برای جذب این پول ها امادگی داریم ؟ نمیدانیم ولی ای کاش عزیزان مسئول در سازمان ابزاری را طراحی کنند که قابلیت های خرید و فروش ملک و مسکن و یا هر چیزی که مرتبط با این حوزه است در بازار سرمایه به شکلی خاص فراهم اید و یا صندوق های این چنینی شکل گیرد .

این که راه و چاهش چیست حتما عزیزان مسئول باید راه کار داشته باشند ولی اگر این راهکار ایجاد نشود خیلی جذب این دسته از افراد که اتفاقا خود را گرگ های بازار مسکن و مالی و اقتصاد میدانند کار دشواری خواهد بود .

اگر مسیر درست طراحی شود حضور انها قطعی است وگرنه برای فرار از مالیات این قشر راه فرار طراحی خواهند کرد یک پیشنهاد … اگر دولت واقعا میگوید زمین زیاد دارد اراده هم دارد بسازد و خانه ایجاد شود به نظر این وظیفه سازمان بورس است که شکل و قالب ان مشخص شود .

می شود وزارت مسکن و سازمان بورس همکاری را در این زمینه آغاز کنند به این شکل که همه زمین ها در بخشی در وزارت مسکن مشخص و ارزش گذاری شده و مشکلات ان به سرعت برطرف و برای ساختن و همه مجوز ها اماده شود بعد به عنوان آورده در یک صندوق قرار داده شده و سهام صندوق با قیمت اسمی واگذار شود . البته تابلو این معاملات باید با تابلو بورس متفاوت باشد و اصلا بازارمتفاوتی باشد .

توصیه می شود به مانند بورس کالا شرکت بورس و … یک پذیره نویسی فقط بین املاکی ها باشد و انها سهامدار شوند تا خود نیز راغب باشند .می شود هزار فکر کرد و … پروژه ها و سهام انها نیز قابلیت معامله داشته باشد به نظر اتفاق خاص و خوبی است و باید رخ دهد و این جز معدود راه هایی است که هم سرمایه گذاری درست و دقیق و هدفمندی در این حوزه صورت میگیرد و هم عرضه ها زیاد می شود و یک بازی همه جوره برد است .فراموش نکنید شفافیت هم بیشتر می شود و دست دولت برای مالیات هم باز تر …

هدف یک چیز است مسیر همه چیز از بورس میگذرد ! همه چیز !


و اما به نظر جای یک بازار هم در دل بازارخودمان به چشم میخورد این را عزیزان حتما بخوانند حتماا… چه عزیزان در سازمان بورس چه وزارت اقتصاد و … به نظر اتفاق مهمی برای بازار خواهد بود .

در این روزهای گذشته شاید بیش از یک ماه اخیر با سیل انبوهی از تقاضا از سوی شرکتهای مواجه هستیم که میخواهند وارد بازار شوند اما مختصات آنها شاید هنوز اهداف اندازه بازار نرسیده یا فضای آنها هنوز آماده نیست یا بهتر بگوییم اندازه انها فعلا کوچک است و اندازه بازار بزرگ … به نظر می رسد بازار بورس و فرابورس شباهت های زیادی به هم گرفتند و هر دو سخت‌گیری‌های بسیار خاصی را که البته درست هم هست در پیش گرفته تا شرکت‌هایی جذب شوند .

نمی دانیم می شود یا نه ولی به نظر ایده خوبی باشد یک بازار سومی تشکیل شده چیزی شبیه نزدک طور ! شرکت های کوچکتر ابتدایی تر را پذیرفته و با دغدغه خاصی که اسیر نوسانگیری ها هم نشده باشد با آنها حیات بدهند به نظر کمک بسیار بزرگی به اشتغال و کسب و کارهای کوچک است و رونق انها . این شرکت ها شسته رفته اولیه می شوند به بازار می آید شریک جذب میکنند و حرکت میکنند .

چرا این را مطرح میکنیم امروزه بسیاری معتقدند حتی با پانصد میلیون تومان هم دیگر نمی شود هیچ کسب و کار را به راه انداخت اما اگر یک قالب و شکل درست را داشته باشیم شخصی با ۵۰۰ میلیون تومان می تواند شریک خوبی برای دیگران باشد به نظرم روی موضوع باید کار کرد جای این موضوع در بازار ما خالیست و به نظر تحول بزرگی در شرکت های کوچک و کمک به آنها خواهد بود روزهای بعد در مورد این موضوع سعی میکنیم مدل هم ارائه بدهیم .


و حرف اخر امروز یک نکته مهم را بیان میکنیم در مورد کارگزاری ها … عزیزان در مفید و آگاه هر دو مجموعه از دوستان بسیار خوب ما هستند پیغام های بیشماری از کاربران شما برای ما ارسال شده برای مشکلات متعدد . البته با توضیحاتی که شما عزیزان داشتید مشکلات قابل درک است ولی انتظارات بازار زیاد تر . به نظر شاید منطقی باشد در این لحظات خاص کمی منابع مالی را فدای سرعت کرده تا سریعتر مشکلات حل شود .

این دوستان حق دارند میدانیم سیستم ها هم مشکل دارند حتی خود سیستم معاملات نیز با چالشهایی مواجه است .

در واقع مشکل این بود که سرعت رشد ای تی این ۲ کارگزاری خوب بود ولی سرعت حضور مردم در بازار بیشتر بوده و سرعت توسعه این کارگزاری ها را جا گذاشت …

به نظر توصیه امروز ما این است که این عزیزان با بیشترین هزینه ممکن خود را دوباره به روز کنند و البته بقیه کارگزاری ها هم تلاش کنند به نظر این موضوع باید برای بقیه اغاز شود اگر از امروز در کارگزاری ها این سرمایه گذاری اغاز نشود همه به مشکل میخوریم.


دیدگاه شما
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments