تحلیل بازار امروز دوشنبه ۱۶تیر۹۹
  • فرشاد کریمی
  • 194 روز پیش
  • 7:27 ب.ظ


دیدار با گاندوها !!

بازار هر روز یک روز خاص را شاهد است روزهایی که همه را غافلگیر میکند ! ولی امروز تقریبا همه چیز در بازار بی نظیر بود اگر شستا را لحاظ کنیم رشد بیش از ۸۰ هزار واحدی چیزی بود که به دست امد و آنچه عجیب است این بازی اعداد بود ! سال ها قبل برای ۲ سال بازار خود را کشت و زخمی کرد و شاخص ۸۰ هزار واحد رشد میکرد ! انصافا همه چیز عجیب شده است سرعت رشد تحولات هم عجیب تر …


چند سال پیش بود که به چابهار رفته بودیم . روزهای قبل باران عجیبی امده بود و خلاصه همه چیز خاص شده بود . یک روز قرار بر این بود به اصرار من به دیدن تمساح های پوزه کوتاه یا گاندو ها برویم . شک نکنید من یکی از ترسو ترین ادم های این زمین خاکی ام اما حس دیدن این حیوان از نزدیک را دوست داشتم . همیشه این حیوان را از چارچوب صفحات مانیتور و تلویزیون دیده بودم و دوست داشتم از نزدیک هم او را ببینم .

به مزرعه ای رسیدیم که گاندوهادر ان حضور داشتند محوطه ای بزرگ ! ناگهان دیدیم که یک گاندو نسبتا بزرگ درون قفس نیست و آزاد است اما صدها متر با ما فاصله دارد . لیدر ما موضوع را طبیعی دانست و گفت وقتی باران های شدید میزند گاهی اوقات این حیوانات از مسیر اب راه های فراری را پیدا میکنند . اینجا بود که ناگهان اعضای شجاع تیم تصمیم گرفتند کمی به این حیوان نزدیک تر شوند . البته قطعا من بین انها نبودم ولی از دور حس ترس شیرین را نظاره میکردم ! لیدر توضیحات جالبی را میداد میگفت اصلا نزدیک این حیوان نشوید حتی فکر نکنید پشت او قرار دارید . او با یک ضربه دم خود استخوان های پای شما را خُرد میکند . با چنان سرعتی برمیگردد که شما حتی فکرش را هم نمیکنید و شما را غافلگیر میکند .

ولی حس این که این حیوان را از نزدیک میبینی هم حس شیرین و خاصی است حس ترس همراه با لذت ! این روزها بازار شبیه دیدار گاندوها شده ! البته گاندوهای در قفس! ولی حس ترس همراه با لذت خوبی دارد . اینجا همه سود میکنند سود های خوب و لذت بخش ولی ترس این که یک رویداد این سود ها را تحت تاثیر خود قرار دهد همراه بازار است . ترس این که او ناگهان برگردد ! یا دم خود را تکان اساسی بدهد ! البته این را هم بگوییم این حس از اسفند همراه برخی است و انهایی که بزن بهادر و متفکران بازار بودند از همان موقع معتقدند بازار حباب است و این ترس از ان موقع کنار بازار است انها نه لذت دیدار با گاندو را تجربه کردند و نه خود را برنده بازی میتوانند بدانند …


به هر حال این روزها تردید در بازار زیاد شده است اما تردید به چه ؟ تردید به واژه ای به نام ارزندگی ! در واقع این پرسش بسیاری است که قیمت‌های فعلی ارزنده هستند یا خیر.ما هم مثل بسیاری از عزیزان قبول داریم قیمت خیلی از شرکت ها ارزان نیست اما اینکه گران هستند یا ارزنده نیستند را بهتر است از سوی دیگر تجزیه و تحلیل کنیم ببینید بخش مهمی از بازار با علم به تحلیل و مسلط بودن بر فضا وارد بازار شده اند .

این بخش با خود بریده و دوخته که چاره ای جز حضور در بازار ندارد به این نتیجه رسیده که ریال نگه داشتن و پول در بانک گذاشتن اتفاق اشتباهی است نرخ سود واقعی سرمایه گذاری در بانک با تورم فعلی منفی است از سوی دیگر البته مسکن ودلار برای برخی پول ها می‌تواند بازار جذابی باشد ولی دردسرهای بزرگ خود را دارد از همین رو سراغ بازار سرمایه آمده بخش مهمی از این پول ناشی از نبود بازار های جذاب دیگر برای جذب است پس شاید بتوان گفت واقعا ارزندگی نیست حس ناچاری است ! تا وقتی این فضای تورمی و تورم انتظاری در کشور وجود دارد بازار و ارزش بازار شرکت ها و … چه از دید تحلیل گران زبده ارزنده باشد چه نباشد این موج خرید وجود خواهد داشت . این موج حرف تحلیلی را نمیشناسد . این موج معتقد است اگر از اول حرف این تحلیل گران را گوش نداده بود بازدهی بهتری داشته !!!!!

اینکه فلان صنعت یا فلان شرکت با ارزش بازارش نمیخواند و یا بسیاری معتقدند ارزش بازار شرکت ها غیر واقعی هستند پاسخ همین است که این بازار شرایط خاص خود را می‌طلبد فرض را بر این بگذاریم که اصلا زدن یک دامداری به اندازه یکی از شرکت‌های دامی بورس ۶۰۰ میلیارد تومان هزینه دارد و ارزش بازار شرکت مشابه ان امروز دو هزار میلیارد تومان است اما آیا کسی می رود همین ۶۰۰ میلیارد تومان را ایجاد کند پول های کوچک نمی‌توانند قدرت جمع شدن و تشکیل کارهای بزرگ را داشته و از همین رو این پول های کوچک به سراغ بازار سرمایه آمدند پس از اینکه ارزندگی سهم ها را فقط با عاملی به نام سودآوری مقایسه کنید به نظر امری اشتباه است اما در نهایت شک نکنید در بلندمدت به دلیل وجود اتفاقات مختلف ارزندگی قیمت ها به سمت سودآوری خواهد رفت یعنی جایی این عدم ارزندگی خود را نشان خواهد داد یا با اصلاح یا با سقوط یا راکد ماندن دارایی… استراتژی دور کردن دارایی های سمی از سبد خود هم این بود که به شما می‌گفت در پرتفوی خود دارایی های سمی که همین چند شرط را دارند یعنی ارزش بازار عجیب و غریب داشته و جریان سودآوری خوبی ندارند یا نقش شونده نیستند یا هر دلیل دیگر… از پرتفوی خود خارج کنید.


و نکته ی دیگر استراتژی فروشنده ترسو یا فروشنده مغبون است که در چند روز گذشته به آن اشاره داشتیم طی ماه های اخیر هر کسی فروشنده بازار بوده وقتی می گوییم بازار یعنی تقریبا هر کالایی در بازار و آن را تبدیل به ریال کرده بازنده بازی بوده است ممکن است این شرایط امروز اینطور نباشد و هرکس که امروز بفروشد اتفاقاً برنده باشد اما چون کسی نمی تواند شرایط آینده را به درستی تجزیه و تحلیل کند همه نگاه به گذشته دارند و پیش خود می گویند وقتی در گذشته فروشنده ها اینطور پشیمان و نادم هستند این شرایط برای حال نیز صدق می کنند
و اما یک موضوع دیگر و البته مهم … این روزها و ساعت ها شایعاتی مطرح است که دلار سقوط میکند و کم می شود و سوال بسیاری این است که اگر ارز کم شد چه می شود به نظر پاسخ به سوال خیلی سخت نیست ولی واکنش اولیه بازار به افت بیش از ۴ الی۵ هزار تومانی یک سکته و افزایش عرضه است ولی واقعا چنین ریزشی را متصور نیستیم و فکر میکنیم بازار ارز در جایی بین ۱۹ و ۲۰ متعادل می شود ببنید این که بازار ارز ازاد رفتاری ضد تورمی و کاهشی بگیرد در هیجان بازار موثر است ولی چشم بازار و صورت های مالی بیشتر به نرخ نیماست که تا به امروز خیلی واکنش نزولی نداشته از همین رو احتمالا شوک های ارزی هم اثرات موقتی خواهد داشت .


و حرف آخر …

امروز پیغام های زیادی در این زمینه داشتیم و برای احترام به نظر عزیزان باید بنویسیم … به نظر کمی موضوع بازگشایی ها دارد عجیب می شود در این که نهاد ناظر قصد کمک به بازار را دارد شک نداریم ولی به نظر باید توضیحات قوی تری داشته باشیم که چرا مثلا فلان سهم با۱۰۰% باز می شود یا خودرو و خساپا و … و بعد شستا این چنین ! اصلا بحث باز شدن و نشدن نبود چون امروز پیغام های زیادی را در این زمینه داشتیم به نظر بهتر است کمی شفاف تر عمل شود و یا حداقل توضیحات دقیق تری داشته شود تا خدای نکرده فکر سلیقه محور بودن بازگشایی ها مطرح نشود . این را برای این میگوییم از ۲ هقته دیگر موج رفتن به مجمع و بازگشایی نماد ها اغاز می شود به نظر حاشیه ها ان روزها بیشتر و بیشتر می شود … این را به خاطر بسپارید دو هفته آتی روزهای پرخبری برای بازگشایی هاست.


دیدگاه شما
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments