تحلیل بازار امروز دوشنبه ۳۰ تیر۹۹
  • فرشاد کریمی
  • 187 روز پیش
  • 9:53 ب.ظ

بعد از ظهر کدالی !

امروز بازار را در حالی اغاز کردیم که تن بازار از گرمای داغ پول گرم و ذهن او آسوده بود . حتی افت دلار هم خیلی او را نگران نکرده واقعا عجیب است پوکر فیس شده و فقط تماشا می کند … این روزها اعتماد به نفس بازارو سهامداران در بالاترین درجه ممکن است . این روزها سرکدال شلوغ است ولی کدال خوانی هم مثل شاهنامه خوانی قهوه خانه ها شده و تو گویی رسمی است زیبا که به تاریخ سپرده شده !(البته جایی چوبش را خواهیم خورد شک نداریم …)

مسیر این روزهای بازار مسیر عجیبی است شبیه سربازی شدیم که چشمانش را بسته و تفنگ ژسه به دست دستور دادند تا به دشمن تیراندازی کند.


نمی دانیم ولی به هر شکل ممکن بازار با استدلال های خود در حالی خرید و فروش است و این در حالی است که بیخ گوش او گزارشهای سه ماهه نیز راهی بازار شده و از سوی دیگر دلار را نیز می بینیم که با احتمال تغییرات اندکی مواجه است یک نکته را در نظر داشته باشید و این را اول از همه به خود میگوییم بازار فقط به سود و دلار وابسته نیست مجموعه‌ای از عوامل مختلف در روند بازار موثراند که دلار یکی از مهم‌ترین آن‌هاست همین تورم انتظاری یا شرایط خاص دولت در کسری بودجه ،وضعیت بازارهای رقیب و بگیر و ببند های آن ، نرخ سود بانکی و … همه این ها در شرایط فعلی بازار موثر است و باعث شده تا جریان قوی در بازار سرمایه به پیش برود و بسیار جالب است که این جریان بر خلاف آنچه بسیاری تصور می‌کنند ریزش‌ها را نیز به جان خریده و آنقدر در این بازار سود های عجیب و غریب دیده که حاضر است با تمام وجود خود ریسک کند.


اما اگر بخواهیم بازار را توصیف کنیم معتقدیم این روزها پای بازار در قدم های خود کمی لرزان است تا به حال شده کوه بروید؟! البته این را هم بگوییم ما خیلی اهل کوه نیستیم اما چند باری که رفتیم در مسیر رفت و یا برگشت وقتی زمان زیادی سپری شدههر بار به قله نزدیک تر شدیم زانوهای ما شروع به لرزیدن کرد دوستان حرفه‌ای میگفتند ناشی از عدم آمادگی و نداشتن تمرین است ولی به هر حال می لرزید و گام‌هایی که بر می داشتیم مثل گام های دقایق اول نبود …
لرزش پای ما استحکام را کم رنگ کرده بود حالا این روزها شرایط بازار شبیه همین گام هاست. به جلو می رود ولی کمی لرزان !

این لرزش می تواند ناشی از خستگی باشد ناشی از ارتفاع زیاد یا هر چیزی اما این موضوع دیده می‌شود و حالا باید ا خود پرسید چه مواردی و چه شرایطی می تواند این موضوع را برطرف کند روزهای قبل موارد بیان شد شاید کمی استراحت یکی از این راه ها باشد اما به نظر آنچه که بازار در حال حاضر به شدت به آن نیاز دارد علاوه بر استراحت اتفاقی است که بسیار مهم بوده و آن شرایط خاص بنیادی شرکت‌ها و بازار است بازار باید بتواند یک بار دیگر به همه اثبات کند جریان پول را به این دلیل جذب کرده که ارزنده است و ویژگی های خاص خود را دارد عزیزان من از ما بپذیرید روزی که کمی جریان پول با کندی مواجه شود شرایط بازار دیگر این نخواهد بود و جریان سودآوری و جریان ارزندگی است که مسیر پول را مشخص میکند.

شاید برخی از عزیزان از ما گلایه کنند اما گزارش ها را که می خوانیم نسبت به سود های محقق شده و سودهای عملیاتی و ارزش بازار کمی البته کمی بیشتر از کمی شکاف می بینیم این شکاف باید پر شود نمی‌تواند تا آخر به همین شکل باقی بماند این یکی از سخت ترین ریسک های بازار است البته اگر دلار و یا تورم و یا هر اتفاق دیگری به شکل دیگری رقم بخورد این شکاف سریعا پر خواهد شد اما در حال حاضر شرایط طوری است که شدت و عمق کار کمی در چشم می زند.


این را نمی گویم که بگوییم بفروشید یا هر چیز دیگری همچنان معتقدیم بازار سرمایه مسیر اول و آخر بسیاری از پول ها می تواند باشد اما باید در خرید وسواس داشت و دقت کرد و سراغ هر دارایی نرفت.


و با انتشار گزارش ها این اولین پرسش ما از خود است ؟! که آیا بازار به گزارش ها توجه خواهد کرد یا نه جریان پول همچنان دست برتر را دارد.


این که گزارش‌ها در آتیه اتفاقات دیگری را نشان می دهد یک بخش است و یا اینکه بازار به طور کلی به گزارش ها توجهی ندارد یک موضوع دیگر ولی در حال حاضر با این موضوع مواجهیم که با وجود اینکه گزارش های فعلی خیلی گزارش های جذابی نیست و یا اگر هم هست با قیمت سازگاری ندارد باز هم سهامدار و افراد خریدار بازار هستند . این سوال را در ذهن داشته باشید که چرا واقعا خریدار هستند ؟! خب به سراغ بخش دوم برویم که بی ارتباط با این سوال نیست.


با یک بار دیدن شاید نتیجه گیری از دیدن یک ویدیو کار درستی نباشد اما به نظر می رسد این اتفاقی است که در بطن جامعه در حال رخ دادن است شب گذشته یکی از دوستان ویدئویی را نشان می‌داد که مردم عادی در مورد بورس اظهار نظر می کردند یکی دیگر از عزیزان ویدئویی را نشان می داد که جوانکی می خواست در مورد نمادهایی که حتی اسمشان را بلد نبود اظهار نظر کند . دو نکته به ذهنم حقیر رسید . نکته اول کوتاه و مختصر صحبت می‌کنیم عزیزانی که در سازمان بورس را در جایگاه نظارت نشسته‌اید کلاه تان را بالاتر بگذارید ! این ناشی از عملکرد شماست …

آن قدر پیچ سختگیری بر بزرگان بازار را سفت کردید که امروز هر کسی استاد امر شده و می تواند در مورد بازار سرمایه تحلیل کند و سیگنال صادر نماید … فرض کنید بزرگان بازار را از راه به در کرده و دهان آنها را بستید امروز آن جماعتی که شما از آنها به عنوان جامعه سهامداری یاد می کنید و می ترسید همین بزرگان قدیمی و جدید بازار گمراه شان کنند قبله و تمام حرف شان همین افراد خاص ایسنتاگرامی و اساتید پول و ویلا بازی شده که بیان یک نماد را بلد نیستند … شک نکنید مقصر اول آخر این موضوع خود شما هستید شک نکنید.


اما نکته دوم از این حجم بی اطلاعی از سوی مردم نسبت به بازار سرمایه کمی واهمه داریم تا وقتی بازار خوب و گل و بلبل همه چیز عالی است به واقع کمسی نگران نیست به محض اینکه اوضاع کمی فقط کمی به هم بریزد کنترل این افراد سخت خواهد شد همین چند روز قبل هم اینجا نوشتم به ما می‌گفتند تو هنوز گزارش میخوانی ؟! ویدیو دیشب را که دیدم متوجه شدم اشتباه می کنم افرادی که شاخص را بلد نیستند تعریف کنند قطعا گزارش هم نمیخوانند …


این یکی از مهمترین ریسک های بازار است نمی دانیم چه مسیری چه راه حلی می شود برای آن گذاشت ولی این افراد حضورشان در بازار یک نعمت و یک ریسک بزرگ است باید همزمان از این دو موضوع به بهترین شکل برای بازار استفاده کرد.


امروز حرف زیاد داشتیم ولی مجبوریم بگوییم.


یک گفته به عنوان حرف آخر مطرح می کنیم و روزهای بعد بیشتر به آن میپردازیم البته این موضوع بیشتر تا به امروز سیاسی بوده تا اقتصادی اما احساس می‌کنیم قرارداد ایران و چین قرار دادی است که می تواند اثرات خاصی در بازار سرمایه داشته باشد به نظر این قرارداد را دست کم نگیرید اگر عملیاتی شود اتفاقات خاصی در شرایط اقتصادی کشور رخ خواهد داد هنوز زود است که در مورد آن صحبت کنیم اما احتمال اینکه شرایط ویژه ای را در مورد این قرارداد و بازار سرمایه شاهد باشیم وجود دارد به خصوص در حوزه نفت و پتروشیمی فلزات البته نرخ دلار هم یکی از این موارد است … روزهای بعدقطعا تا در مورد این موضوع صحبت می کنیم.


دیدگاه شما
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments