تحلیل بازار امروز سه شنبه ۳تیر۹۹
  • فرشاد کریمی
  • 246 روز پیش
  • 10:01 ب.ظ

تب ۵۰ هزار درجه !

دیدید که مثلا گاهی اوقات دست خود را نزدیک یک گرمایی ، اتشی ،چراغی چیزی میکنید و دست شما گرم می شود و خلاصه شما مشغول گرم شدن هستید ناگهان این گرما از حد گذشته یک لحظه احساس سوتی میکنید و اولین واکنش شما در این مواقع چیست !؟ قطعا دست خود را عقب میکشید .

امروز بازار حس کرد دارد در تب ۵۰ درجه می سوزد و گرمای تموز بازار زیادی داغ شده در یک واکنش نسبتا احساسی در لحظه رسیدن به ۱٫۴ دست خود را پس کشید و کمی در نیم ساعت اخر باار فشار فروش زیاد بود .

و البته باز داستان همیشگی و شرایط همیشگی که در این لحظات رنج کشی های بازار هم بیشتر می شود اما به واقع باید گفت بازار رفتار طبیعی خود را طی میکند هر خیز بلندی یک استراحت کوتاه را دارد و اتفاقا بازار دو روزی استراحت کند تا انرژی جدیدی بگیرد بهتر است از همین رو معتقدیم اتفاقی رخ نداده که بازار بخواهد از ان بترسد ولی این که برای ریزش نیم ساعته اخر هم داستان سرایی کنیم کمی عجیب است .

شاید مواجه شدن با شاخص ۱٫۴ و شاید هر دلیلی دیگری کمی عرضه را زیاد کند ولی این فشار فروش و موج عرضه احتمالا موقتی بوده و بعد از کمی حجم خوردن و درجا زدن بهتر می شود .

بازهم برای چندمین بار تکرار میکنیم از اصلاح و دست به دست شدن سهم ها نباید ترسید که در مسیر رشد این ریزش های مقطعی از عسل برای سهامداران شیرین تر خواهد بود .

مهم این است که به جای حس ترس حس منطق را بیشتر لحاط کنید و یک نکته ! از اصلاح نترسید شاید حالا که بازار چند باری این را تجربه کرده بهتر می شود این را گفت . اصلا به یاد داشته باشید در عین تعقل و تدبیر نباید از اصلاح ترسید … سیصد گل سرخ یک گل نصرانی مارا زسر بریده میترسانی ما گر زسر بریده میترسیدیم در محفل عاشقان نمی رقصیدیم .

اگر واقعا امده اید در بازار سرمایه کار کنید نباید از این اصلاح و یک روز منفیو حتی یک دوره منفی ترسید . اینجا بازاری است که ممکن است حتی اصلاح ۲۰ الی ۳۰% را هم داشته باشد ولی اگر امده اید که در این وادی برقصید و بمانید از اصلاح نترسید.

شما بازار سرمایه را زمین بازی میان مدت و بلند مدت خود قرار دهید ، معقول سرمایه گذاری کنید مطمئن باشید سود خواهید برد …

اما امروز بحث عمده ما حول یک محور خاص است … تجدید ارزیابی دارایی ها.

دیروز یک اتفاق مهم در بازار رخ داد افزایش سرمایه پالایش نفت اصفهان از محل تجدید ارزیابی دارایی ها یک خبر ساده نبود شاید در ابتدا این خبری مثبت برای گروه پالایش به شمار می‌رفت اما در بطن موضوع اتفاقات مهمتری نهفته است به نظر افزایش سرمایه شپنا یک افزایش سرمایه ساده نیست یک تفکر جدید برای سیستم تنبل و کاهل شرکتهای دولتی و شرکت های بزرگ سهامی عام است که اتفاقا سودآوری خوبی هم دارند یا به عبارت دیگر این قید و بند و نظریه را که تجدید فقط برای تجدیدی هاست و آن ها که در امتحان سودآوری مردود شده اند را شامل نمی شود ، رد می کند .

در واقع پالایش نفت اصفهان اولین شرکت تقریباً دولتی یا شبه‌دولتی بازار است که در این سایز افزایش سرمایه را رو می کند این می تواند آغاز یک بازی باشد سهامدار عمده پالایش نفت اصفهان از نظر ماهیت فکری و ساختاری سهامدار عمده بسیاری از شرکت های دیگر هم هست و این یعنی میتوان اتفاقات خوبی را از این نظر برای سایر شرکت‌های بزرگ بازار نیز در نظر گرفت.


نکته دیگر این که تجدید ارزیابی دارایی ها منتقدان بسیاری دارد بسیاری معتقدند این موضوع چالشی برای شرکت هاست و روند سودآوری را مختل می کند سایز شرکت را بیش از اندازه بالا میبرد و …
کمی فضای بورسی را کنار بگذارید … می‌خواهید ماشینی را بفروشید. اولین کاری که انجام می دهید چیست ؟!

بله درست است تمیز کردن ماشین و دستی به سر و روی او کشیدن اولین کار ممکن است و حداقل کار این است کارواشی ببریم و واکسی روی داشبورد بزنیم و خط و خش گیری و غیره تا حداقل دارایی شما زیبا و جذاب به نظر برسد.


به نظر کاری که دولت دارد می کند مقداری عقلانی است. او دارد در آستانه واگذاریها شرکت های خود را کارواش برده و غبار صورت های مالی را گرد گیری می کند چه معنی دارد چند صد هکتار زمین شرکت که امروز ارزش بالایی دارد با قیمت بسیار کم در بازار نرخ گذاری شود.

تجدید ارزیابی دارایی ها عمدتاً از ۴ سرفصل است ساختمان ، تجهیزات ،سرمایه گذاری ها و زمین … با قطعیت میگوییم به نظر حقیر باید گفت افزایش سرمایه از محل تجهیزات به طور کامل باید رد گردد از محل ساختمان هم اما اگر دارد اگر بحث استهلاک خیلی بالا بود به نظر نباید پذیرفته شود .

در سرمایه گذاری ها نیز اگر بهای تمام شده با ارزش روز اختلاف بالایی داشت به نظر پذیرفتن بخشی از ارزش بازار منطقی است در مورد زمین اما باید گفت شاید بهترین حالت افزایش سرمایه باشد زمین استهلاک خاصی نداشته و اثرات کاهنده سود نیز نخواهد داشت و کمکی برای شفاف تر شدن شرکت است .

نمی شود فلان شرکت کوچک را که در بازار حرکت میکند با زمینی که دارد و تجهیزاتی که سوار است و تک‌تک کارگران متخصص و غیر متخصص ارزش گذاری کرد ولی برای شرکت‌های بزرگ فقط به جریان سود آوری نگاه کرد.


البته معتقدیم وقتی بازار به این نقاط رسید باید کمی هم تردید کرد ولی فعلا اگر قرار باشد ترمز جایی کشیده شود بازار سرمایه نیست دلار و مسکن و خودرو در اولویت هستند !!


در نهایت باید اذعان داشت به درست یا به قول حامد بهداد به غلط ! برای کمک به بازار و روشن نگه داشتن چراغ بورس افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی در سرفصل زمین و برخی سرمایه‌گذاری‌ها می‌تواند در دستور کار شرکت های بزرگ قرار گیرد و این شاید مهمترین اتفاق بازار برای دو ماه پیش رو باشد.


دیدگاه شما
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments