تحلیل بازار امروز شنبه 3 خرداد 99
  • فرشاد کریمی
  • 277 روز پیش
  • 7:13 ب.ظ


و باز خرداد پرحادثه … !

امروز شنبه شاید به ظاهر اولین روز هفته و اولین روز خرداد بود ولی به نوعی انگار روز میان هفته ای بود که کسی قدرت ریسک کردن نداشت بازار از روزهای بین تعطیلی میترسد روزهایی که یک سرش بازارهای جهانی و یک سرش دزدان دریایی کاراییب و کشتی بازی و سر دیگرش تصمیمات سهام عدالت باشد شاید هم کمی ترسناک به نظر برسد . البته ما مدت هاست برترس غلبه کردیم ولی بازار این روزها از ابهام بیش از همه چیز رنج میبرد . فعالین بازار وارد دنیای ناشناخته ای شدند که پیش ازاین در این مسیر خیلی گام برنداشته بودند . جالب است که این حس قدیمی ها و جدید هاست و خیلی فرقی با هم نمیکنند . قدیمی تر ها نه این روزهای عجیب را دیده بودند که هر روز ۵% مثبت بخورند و حالا واکنش پس از این روزها نیز برای انها سخت است .از طرفی تازه وارد ها هم خیلی با این فضا اشنا نیستند از وقتی انها وارد این کوچه شدند بزن و برقص بوده و انها نیز این دنیای ناشناخته را خیلی نمی شناسند ! این باعث شده فهم این روزهای بازار سخت تر باشد . برخی میگویند اثر عامل قوی بیرونی به نام سهام عدالت است و برخی اصلاح نسبی بازار و شرایط خاص ان … هر کسی خلاصه دلیلی برای بازار می اورد ولی یک چیز مشخص است که روزهای قبل هم گفتیم گویی دوران خوش ماه عسل تمام شده و از این به بعد باید با واقعیت ها بیشتر کنار امد . ولی دقت کنید بازاری جایگزین این بازار نیست و همچنان بازار سرمایه بهترین و امن ترین و سالم ترین محل برای پول های سرگردان و سرمایه هاست .
اما بازار امروز … امروز روایت های مختلفی برای بازار وجود داشت . یکی میگفت سهام عدالت و سایه ترس این سهام بوده ، یکی دیگر از خروج بزرگان بازار میگفت ، یکی از بحث اصلاح بازار صحبت میکردو دیگری از ریسک های بیرون بازار و همه خلاصه به نوعی به تن بازار تیغ میزدند و هر کسی برای روند بازار نیز یک پیش بینی داشت . برخی البته دلیل سهام عدالت را بیش تر و قوی تر می دید . یک نکته در مورد سهام عدالت باز کنیم و این که توسعه و حضور این سهم در بازار چه به شکل خرد و چه کلان چه تدریجی چه بلوکی مستلزم شفاف سازی بیشتر برای اطلاع‌رسانی آحاد جامعه از این سهم عدالت است اینکه افراد نمی‌دانند چه دارایی دارند و به چه قیمتی می فروشند یکی از بدترین حالات است واقعا شاید بسیاری از آنها با اندکی اطلاعات از فروش پشیمان شوند که این کار دولت رسانه‌ها و فضای مجازی است البته می شنویم که قرار است برخی اتفاقات رخ دهد و شفاف سازی ها صورت گیرد .
مواردی که در بازار وجود دارد این است که اصلاح نیاز ضروری بازار بود سرعت اخیر سرعت بالایی بود ریزش فعلی هم ریزش غیر منطقی نیست اما مشکل این است که سایه ترس سهام عدالت انگار از خود این اتفاق اثرات قوی تری را داشته و سهامدار نمی دانند چه اتفاقی قرار است رخ دهد اما از ترس این رویداد می فروشد
از روزهای قبل به دوستان عرض می کردیم شاید شبیه نباشد ولی بد هم نیست کمی شبیه سازی کنیم . در مقطعی که ایران در پاسخ به شهادت سردار سلیمانی عین الاسد را بمباران کرد همه منتظر پاسخ آمریکا بودند و سخنرانی ترامپ. خیلی ها می دانستند که اگر آمریکا واکنش نشان دهد بازار ریزش عمیقی خواهد داشت از همین رو موج فروش سهام در روز چهارشنبه شدت گرفت . از ترس ! دقت کنید از ترس ! شبی که ترامپ تقریباً پذیرفت که کاری نخواهد کرد اوضاع روز شنبه دیدنی شده بود بازار پنج روز تمام استرس داشت و از ترس هر چه اندوخته بود فروخت یکی از سخت ترین روزهای ان مقطع بود که آن را تجربه کردیم اما روز شنبه با برطرف شدن این ترس و البته فضای خوب بنیادی این موضوع به روال عادی برگشت . حالا اینکه این شرایط به نظر شبیه آن روزها باشد کاری نداریم ولی سایه ترس عرضه سهام عدالت به بازار ها باعث شده تا فشار فروش افزایش پیدا کند ما باید این سایه ترس را از بازار بگیریم و این جز با اطلاع رسانی دقیق در مورد نحوه فروش سهام عدالت امکان پذیر نیست امروز ابزار نجات بازار نه تزریق پول و نه حمایت های مالی است . امروز فقط و فقط باید شفاف و روشن و صادق صحبت کرد و مسیر درست را توضیح داد …

سوالات متعددی برای سهامداران مطرح است چند نفر فروشنده هستند ؟! بسیاری از محاسبات وقتی اثرات سهام عدالت را بررسی میکنند میگویند این عدد کمتر از ۲۰ هزار میلیارد تومان است این که چند نفر از آنها مراجعه می کنند؟؟ آیا بانک این سهم را از آنها می خرد ؟؟ و این که چطور بانک عرضه خواهد کرد چه شرایطی در نظر گرفته می شود که این سهم ها بازار خراب نکنند؟ کشش بازار در نظر گرفته می شود یا نمی شود ؟ همه اینها مواردی است که بسیار مهم است البته گویی تا امروز حتی بزرگان بورس هم برای آن جواب درستی ندارند ولی باید سریعتر روشن شود . دقت کنید شاید واقعا این سهام اثرات قوی را نداشته باشد ولی ترس ان امروز بازار را آزار میدهد و بهتر است هر چه سریعتر این بهانه ها از بازار و فروشندگان گرفته شود .
اما به خاطر داشته باشید زمانی که این سایه ترس از سر بازار برداشته شود با توجه به اصلاح صورت گرفته شرایط بنیادی بازار ،نرخ دلار نیما و بازار ، گزارش های ماهانه خوبی که منتشر می‌شود دوباره برگشت خواهیم داشت اما تاکید می کنیم حرف روزهای قبل را دوباره تکرار میکنیم ماه عسل بازار تمام شده انتظار آن رشد های عجیب و غریب دو ماهه اول سال را تقریباً نداشته باشید ولی بازار می تواند بازهم مسیر خوبی را طی کند . به این فکر کنید که فرض کنید شما فروختید ومیخواهید دنبال جایگزین باشید هنوز هم بهترین بازار بازهم بازار سرمایه است ولی قرار نیست رشد های غیرمنطقی را که مبنای بنیادی قوی ندارد تکرار کنیم …
یک نکته اخر … دوست نداریم در مورد اتفاقات منفی بازار صحبت کنیم این که چرا برخی رنج کشیدند و فروختند ولی امیدواریم … بازهم میگوییم امیدواریم شائبه های اطلاعات نهانی ناشی از برنامه فروش سهام عدالت و اطلاع برخی خواص دامن بازار را نگرفته باشد .
و در نهایت یک پیشنهاد … حجم سهام عدالت قابل فروش خیلی عدد بالایی نیست و تازه سهم هایی در دل ان است که مشتری های قوی دارد . پیشنهاد ما یک پیشنهاد خاص است که البته باید برای ان همه وارد میدان شوند . یک صندوق با چند سهامدار بانکی تشکیل شده که محوریت ان به شکل مختلط باشد ۴۰% نقد و ۶۰% سهم های سهام عدالت و این صندوق ، سهم های عرضه کنندگان سهام عدالت را دریافت کرده و یا بفروشد و هر کاری که صلاح میداند در بازار به عنوان یک حقوقی حرفه ای انجام دهد منتهی برای نقدینگی ان باید پول جذب نماید که میتوان یک اپشن خاص به این صندوق اضافه کرد . مثلا نرخ سود کف ۱۲% و سقف بر اساس بازدهی سهم ها و البته بانک ها باید ریسک کف سود را ببندند به نظر موضوعی است که می تواند به حل چالش و بحران فعلی کمک کند و یک اتفاق خوب است که برخی از افراد که ریسک پذیری بالایی ندارند وارد این دست صندوق ها شوند .می شود هزار پیشنهاد داد ولی کمی فکر کنید . این سهم عدالت به راحتی در بازار جذب می شود فقط باید به ارامی باشد . و کمی جذاب شود.


دیدگاه شما
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments