تحلیل بازار امروز یکشنبه ۲۲ تیر۹۹
  • فرشاد کریمی
  • 196 روز پیش
  • 8:28 ب.ظ


ابرهای عرضه در ارتفاع ۱٫۸!

امروز یکشنبه بازار صحنه نبردهای جذابی شده بود که انصافا این بار دیگر مثل روزها و ماه های قبل فروشنده ضعیف و خریدار قوی نبود . البته فروشنده همان فروشنده است و قدرت او خیلی تغییر نکرده معتقدیم که طرف خریدار کمی مردد و ضعیف تر شده که یکی از مهم ترین انها را باید رشد قیمت اخیر و در سود بودن بسیاری از عزیزان و حرف های حاشیه ای اخیر پیرامون بازار دانست . البته شک نکنید کاهش قدرت اعتبار خرید فعالان بازار نیز در این موضموع موثر بوده است و ان برندگی و قدرت شمشیر خریدار را گرفته است ولی در هر صورت بازهم امروز این خریداران بودند که در مجموع پیروز بوده و نبردهای تن به تن را می بردند ولی قدرت انها کمی تحلیل رفته است . انها توان ۲ جنگ تمام عیار در مدت چند روز را ندارند !


حقیقت امر بازار از روز چهارشنبه با نزدیک شدن شاخص به ۱٫۸ تا حدودی درگیر عرضه ها شده و امروز نیز با وجود رشد بیش از ۴ % شاخص و رشد همه جانبه در بازار بازهم شدت عرضه زیادشد . این خود نشان دهنده این است که فضای بازار مثل سابق نیست و بازهم میگوییم قدرت خریداران کمی کمتر و زور انها کمتر شده است . البته به جد معتقدیم حتی اگر بازار چند روزی همین نقاط استراحت کرده و یا حتی منفی شود هم بد نیست و برای روند روزهای اتی بازار بهتر است.


و اما بازار این روزها درگیر عرضه های نسبی است و روزهای بعد هم درگیر یک سلسله اخبار و رویداد جدید می شود بازار سرمایه طی روزهای آتی با رویدادی مواجه خواهد بود که می‌تواند اثرگذار باشد این سلسله رویداد شامل گزارش دهی شرکت ها و شرایط مجمع آنهاست که شرکت‌ها سه اتفاق مهم را در روزهای آتی پیش رو دارند یک مجمع عمومی ،دو گزارشات میان‌دوره‌ای و سه گزارشات ماهانه که این اتفاقات می تواند در بازار به‌نوعی تعدیل‌کننده و یا شاید تصحیح کننده دیدگاه بسیاری از عزیزان در مورد اصلاح یا حباب قیمتی باشد البته مدتهاست که کسی گزارش نمیخواند و تحولات بنیادی شرکت ها کاملا به حاشیه رفته ولی هر چهصورت های مالی شرکت ها و وضعیت بنیادی انها تغییر کند شرایط نیز تغییر خواهد کرد .


اتفاقاً همین دیروز بود به همراه یکی از عزیزان مشغول بررسی بازار بودیم که عرض کردم گزارش حسابرسی شده پالایشیها آن چیزی نبود که انتظارش را داشتم ایشان حرف جالبی زد گفت تو هنوز هم در بازار مشغول خواندن گزارش هستی !!جزو معدود آدم هایی هستی که که هنوز گزارش شرکتها را ملاک قرار می‌دهد در صورتی که بقیه ملاکشان چیز دیگری است به نظر اتفاق درست و مهم این نیست که بگوییم چون فعلا بازار بر اساس پارادایم جریان پول حرکت می‌کند تحولات بنیادی و گزارش‌ها در آن نقشی ندارند نقش دارند ولی نقش انها فعلا کم رنگ شده است … اما یک اتفاق خاص هم این میان وجود دارد.


دوستی تعریف میکرد در دوران سربازی فرمانده پسر جوانی بود که تازه ازدواج کرده بود خلاصه تا می خواست برای هر کاری به خصوص مرخصی ها بقیه را جداکند و به نوعی جداسازی هوشمند را انجام دهد اول کار می گفت متاهل ها چه کسانی هستند یعنی خط کش او برای انجام و عدم انجام برخی کارها تاهل و تجرد طرف بود
این مثال را در ذهن داشته باشد … در کنار این موضوع مورد دیگر این است که یکی از اساتید تکنیکال داشت برای ما آنچه در ذهن داشت را ترسیم می کرد که البته این موضوع نیز با اجازه ایشان انتشار می یابد .

ایشان معتقد بود بازار با قدرت از یک میلیون و ۸۰۰ عبور می‌کند و هدف بعدی او دو میلیون و دویست تا دو میلیون و سیصد است ولی از آنجا به بعد شرکت ها از هم جدا خواهند شد و بازار به این راحتی بعد از آن رشد نخواهد کرد استدلال جالبی بود تحلیل جالبی بود این را اگر کنار بحث و بالا قرار دهیم نشان می‌دهد که از جایی به بعد جریان نقدی شاید کمی کند تر شده و این گزارش ها باشند که نقش ویژه و خاصی پیدا ‌کنند و این طور نخواهد بود که بازار به آنها به عنوان ابزاری که روزی روزگاری مهم ترین اتفاق بازار بود نگاه نکند.

از همین رو معتقدیم که طیف گزارش ها طی هفته ها آتی می‌تواند اثرات بسزایی در بازار داشته باشد همان‌طور که نرخ دلار نیما یا بازارهای جهانی موثرند گزارش ها نیز می تواند اثرات بسزایی داشته باشد پس آنها را جدی گرفته و باید با نگاه خاصی با آنها برخورد کرد همین حالا برخی گزارش های ۳ ماهه منتشر می شود که افت سود عملیاتی و افت سود را حتی نسبت به ۳ ماهه قبل داریم به نظر اگر قیمت این سهم ها بی هیچ پشتوانه ای اخیرا رشد کرده کمی باید بیشتر مراقب بود روزهای قبل در مورد دارایی های سمی صحبت کردیم یک باردیگر عرض میکنیم منظور از دارایی های سمی چیست چند شاخص می‌تواند مشخصه اصلی دارایی های سمی باشد یک عدم نقدشوندگی در مواقع بحرانی و هاص و همچنین عدم توجیه پذیری قیمت با روند چند ساله سودآوری و جریان نقدی دارایی های شرکت طی سال های اتی می تواند مهم ترین دلایل این موضوع باشد .


به نظر می‌رسد تجربه چند سال گذشته هم نشان داده شرکت هایی که نقد شوندگی خوبی دارند و در حالت دوم جریانی دوساله سودآوری آنها به نوعی مثبت و منطقی است خود به خود دست تورم و رشد دلار نیز این دارایی ها را نجات داده و به نوعی کسانی که سراغ این داریی ها رفتند در دوران های مختلف بازار دچار ضرر و زیان نشدند از همین رو بود که ایشان معتقد بود در مواقعی که گارد بازار صعودی و ریسک کمی بالاست باید در مورد دارایی های سمی بیشتر فکر کرد و تلاش کرد این دارایی ها را از پر خود دور کرده تا نگرانی ها را کاهش دهد
یک نکته بسیار خوب دیگر نیز در کنار این موضوع باید مورد توجه باشد شرایط امروز بازار را نمی‌شود از روزهای گذشته گرفت و به روزهای آینده تعمیم داد ما نمی‌دانیم در آینده چه خبر است قطعاً تغییر و تحولات ایجاد شده و ما تغییرات خوبی را شاهد بودیم اما می توان با همین محاسبات همه‌چیز را تجزیه و تحلیل کرد؟

بازار همیشه نشان داده به کسانی که انتظار شرایط خاصی را دارند درسهای بزرگی میدهد از همین رو معتقدیم دارایی های سمی نباید در پرتفوی بشیند یا اگر هم فکر می‌کنید دارایی این شرایط را دارد وزنی کمتر از پرتفو برای او قائل شوید از این به بعد هر چه جلوتر می رویم اهمیت این دو موضوع و شرایط دارایی های سمی خاص تر می شود . البته دلار باعث شده تا سم این دارایی ها فعلا کم اثر باشد ولی باید خود را برای هر شرایطی اماده کرد.


از دلار نیما گفتیم به واقع یکی از مواردی است که معتقدیم نرم نرم تحولات خوبی در صورت های مالی شرکت ها خواهد داشت دقت کنید همین امروز اعلام شد نرخ نیما بالای ۱۷ هزار تومان است این عدد به طور میانگین در بهترین روزهای خود در سال ۹۸ به ۱۱ هزار تومان میرسید این موضوع خود را در قیمت و سود نشان میدهد . امروز یکی از عزیزان حرف جالبی می زد میگفت چه تضمینی وجود دارد که نرخ دلار نیما همین موقع از سال بعد ۲۸ هزار تومان نباشد ؟!

پس وقتی در مورد قیمت و حباب صحبت میکنیم به آینده و نرخ دلار هم فکر کنیم به نظر نرخ ها تغییر خواهد کرد و فضا هم می تواند خاص باشد ولی ان چیزی که مهم است تغییرات خاص این عددهاست و این که قیمت های فعلی چطور با انها برخورد میکنند .معتقدیم سرعت رشد بازار کمی این موارد را لحاظ کرده و هر چه دلار و بازار جلوتربرود لحاظ شدن این اتفاقات در ان قوی ترمی شود.


باور کنید نمیدانیم هر بار میخواهیم کوتاه صجبت کنیم نمی شود این روزها انقدر مطلب و حرف زیاد است هر چه بگوییم کم است.


دیدگاه شما
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments