تحلیل بازار امروز یکشنبه ۲۹ تیر۹۹
  • فرشاد کریمی
  • 181 روز پیش
  • 7:25 ب.ظ

معکوس و دنده هوایی !

امروز یکشنبه بازار خلاصه میشد در یک کلمه : هیجان

به نظر انچه امروز اتفاق افتاد چیزی جز یک هیجان عجیب در خرید و فروش ها نبود البته هیجان را بانک مرکزی با دلار ۲۰ هزار تومانی نیما اغاز کرد که بعد هم برداشته شد ولی بعد از ان سلسه وار شرایط تغییر کرد و همه چیز حتی از صف فروش به صف خرید رسید ! جالب تر از همه رفتار خودرو بود که امروز با صف خرید اغاز کرد !! سهمی که دیروز برای فروش ان همه زیر دست وپای هم له می شدند … ازدید ما این هیجان روی همان سهم های بزرگ وبه اصطلاح برخی که کمپین کرده بودند ای تی افی بیشتر دیده میشد و این اتفاق خوبی نیست . این شدت هیجان عواقب خاصی برای بازار دارد .

قبول داریم دلار نیما رشد کرده ولی این نوع عطش خرید بدون تحلیل کمی خاص است و ممکن است حقوقی ها را ترغیب کرده که فروش ابشاری را اغاز کنند . انتظار ما این بود امروز هم در منفی ها پر حجم باشد و یا حداقل کمی مثبت ولی این طور صف خرید شدن نشان از هیجان شدید در معاملات دارد که قابل تحلیل هم نیست و با عرض معذرت اگر ناراحت نمیشوید معتقدیم این نوع معاملات برای بازار خوب نیست … باز گلی به گوشه جمال برخی غیربنیادی و کوچکتر ها که حداقل یک اصلاح را کرده و حالا مثبت بودند .

به نظر این هیجان در خرید هم نگران کننده است و هم یک پیام بزرگ دارد . جریان پول اینجا قوی تر از ان چیزی است که بشود حدس زد و یا یک اتفاقی در دورن اقتصاد در حال رخ دادن است که حداقل ما از ان بی خبریم …

فوبیای ترس از پرواز فوبیای عجیبیست وقتی با آنهایی که این ترس را دارند صحبت می کنی همه از یک چیز صحبت می کنند که اگر اتفاق یرخ دهد آن بالا بالاها دستت به هیچ جا بند نیست یکی از دوستان که ترس عجیبی از پرواز داشت تعریف میکرد در سفری که با اصرار خانواده به یکی از کشورهای دوست و همجوار رفته بود حدود سه ساعت و نیمی در پرواز بود دوستانی که همراه او بودند تعریف می‌کردند با اولین تکان هواپیما رنگ بنده خدا سفید و گچ و زبانش بند می آمد …

امروز خیلی ها شرایط بازار را به نوعی به ترس از پرواز گره می زنند . زمانی ارتفاع ما ۳۰۰ هزار و چهارصد و پانصد و یک میلیون بود شاید خیلی ترس وجود نداشت اما از دید برخی سوار هواپیمای دو میلیونی شاخص شدن ترس های بسیاری دارد .با درست یا غلط بودن کاری نداریم و معتقدیم اتفاقاً نگه داشتن پول نقد یا خرید دلار در این قیمت یا حتی خرید خانه ای که هم قیمت خانه های سانفرانسیسکو و مونیخ است بیشتر بوده … بحث ما امروز این نیست بارها در مورد این موضوع صحبت کرده‌ایم بحث امروز ما این است که خوب برای غلبه بر این ترس چه راه هایی داریم.

شاخص و بازار تا این نقاط آمده و خلاصه حالا باید تصمیم‌گیری کنیم که سوار این هواپیما بشویم و مسافر ان بمانیم یا نمانیم! این سوال امروز بسیاری از افراد است و بازهم می‌گویم قبل از هر چیزی از خود سوال کنید که با پول این فروش چه خواهید کرد همچنان بازار سرمایه از دید ما جذابیت های خاصی دارد شاید دیگر ارزان نباشد ولی این گرانی را کنار معقول بودن این بازار بگذاریم کنار نقش شونده بودن این بازار قرار دهید و البته کنار اصلاح پذیر بودن منعطف بودن آن.

به نظر هنوز جذابیت های بازار سرمایه از سایر بازارها بیشتر است اما در هر صورت سه راه پیش روی ما وجود دارد 1- اصلاً سوار این هواپیما نشد خیلی راحت و ساده از خیر ان گذشت ! شاید راحت ترین راه همین باشد که اصلاً سهمی خرید و فروش نکرد و بازار را فروخت و گوشه ای نشست و تماشا کرد البته اگر عزیزانی دست به این کار می‌زنند بهتر است عادت حرفهای پس از نقش شدن را نیز کنار بگذارند و برای بازار ادای تحلیلگران تنگ علم اقتصاد خوانده و مالی چی را در نیاورند که بله بازار نمی ارزد و از ریزش های آن بگویند(ببخشید کمی صریح گفتیم ).

دومین راه حکایت همیشه بسیاری از ما در بازار است … کل این استراتژی در این بیت خلاصه می شود که ما خانه به دوشان غم سیلاب نداریم - موجیم که آسودگی ما عدم ماست … این استراتژی دوم است یعنی از هیچ چیز نترس شاید با همین شرایط کار کردن همچنان منطقی باشد نمی دانیم . ولی در این مدت شخص هر کاری و هر سهمی را میخرد ولی درکل سراغ هر سهمی می رود و با هر شکلی خرید و فروش می کند در نهایت و اخر در این شرایط است که شما در موج خرید و فروش خود گم می شوید و دچار اشتباه اصلاح و یا ریزش میشویم … نتیجه آن می شودکه برخی عزیزان ناوارد و عجول و تازه واردهای بازار ندیده و درد نکشیده ها کمپین درست می‌کنند و برخی دیگر هم کمی صبوری ولی به هر حال این یکی از استراتژی های فعلی در بازار است که بسیاری را به این سمت کشیده …


استراتژی سوم استراتژی وسواس است این حس وسواسی بودن به کمک ما می آید . دوستی تعریف میکرد قبل از داستان های کرونا یکی از دوستانش هر روز دست های خود را ضدعفونی میکرد ، محیط خود را ضدعفونی میکرد و دستکش دست می‌کرد و وقتی کرونا اتفاق افتاد اولین نفری بود که گفت استراتژی من درست بود حالا کاری نداریم بنده خدا به کرونا مبتلا شد از همین رو نمی‌شود گفت که وسواسی بودن همیشه بسیار بد یابسیار خوب است اما در شرایط فعلی همین وسواس خرید داشتن بدنیست

وسواس در خرید به چه معناست ؟ این معنا که از این به بعد جریان سودآوری شرکت‌ها ،مقایسه آن با ارزش بازار ، شرایط خاص شرکت در دارایی ها ، روند متوسط سودآوری و قیمت فروش و بهای تمام شده و پیش بینی جریان سودآوری آتی سه ماه و ماهانه باید برای شما مهم شود این مهم بودن منجر به وسواس در خرید می‌شود که سراغ هر سهمی نروید شاید با این روش مدتها منتظر باشید تا سهم پیدا کنید اما به واقع سهمی که انتخاب می‌شود می‌تواند شرایط خاص و بهتری داشته باشد.


بعد از شنیدن هر سه استراتژی اگر از ما بپرسید کدام را ترجیح می دهید معتقدیم قطعاً ترسیدن بدترین کار است به نظر چیزی بین استراتژی ۲ و ۳ از این به بعد منطقی ترین کار خواهد بود یعنی باید با وسواس بیشتر خرید کرد و البته خیلی هم باید مته به خشخاش نشد که دستمان خالی باشد.

و اما امروز در ابتدای بازار یک اتفاق عجیب رخ داد به طور غیر منتظره ای امروز زودتر از همیشه نرخ دلار نیما اعلام شد و از ۲۰ هزار گذشته بود بازار از این اتفاق کمی تا قسمتی شوکه شده و انتظار این نرخ بالای ۲۰ را نداشت بعد از بازار نیز دلار از مرز ۲۶ هزار ارام ارام پایین امده و به ۲۴۵۰۰ و حتی ۲۴ هزار رسیده است . البته هنوز مشخص نیست نرخ واقعی چقدر است ولی سفر ظریف این میان بی تاثیر نبوده به هر حال چشم بازار نیم نگاهی به دلار ازاد و نگاهی قوی تر به دلار نیما دارد فردا اگر نرخ واقعی حتی بالای ۱۹ هم باشد اتفاق خاص و عجیبی برای بازار محسوب می شود و نشان میدهد هنوز دلار برای بازار حرف های زیادی برای تعریف کردن دارد.


دیدگاه شما
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments