تحلیل بازار روز گذشته چهارشنبه ۲۵ تیر۹۹
  • فرشاد کریمی
  • 192 روز پیش
  • 9:24 ق.ظ

ما همه قرمز هستیم !

روز گذشته مهم ترین مزیت بازار وحدت کلمه بود ! همه قرمز بودیم و این همه گیر شدن رنگ سرخ حداقل خیال بسیاری را راحت کرد . خیال عده ای که فکر میکردند آنها ضرر میکنند و بقیه سود ! خیال عده ای که منتظر ریزش بازار بوده و برای دیدن این رنگ قرمز پاشیده شده به صفحه مانیتور لحظه شماری میکردند ! خیال برخی هم راحت شد که بالاخره ریخ تو حرف انها روی زمین نماند . از همه مهم تر خیال رقیبان و دلواپسان این بازار راحت شد که دیگر بازار سرمایه سبز نیست ! البته امیدواریم این افت بازار عاملی برای کاهش تورم و دلار و ضریب جینی و افت کرونا شود !! بگذریم … آخر هفته را به پایان برده ایم که هفته خوبی برای بازار نبود و تعداد روزهای پر چالش و منفی آن رو به افزایش گذاشته بود و بیش از هر هفته دیگری طی این مدت اخیر روز پر چالش داشتیم . قبل از هر چیز بهتر است پرده خوانی از بازار کرده و توصیف اولیه از آن که در بازار رخ داده داشته باشیم و سپس به موارد بعد بپردازیم امروز خیلی درگیر گزارش بازار و گزارش شرکتها نمی شویم اکثراً منفی هستند و در افت قیمت آنچه مهم است شرایط خود بازار و چشم انداز و رویدادها اتفاقات و موارد مهمی که در حال حاضر در حال وقوع است.


بازار از روزهای گذشته در یک فرایند خاص شاهد درجا زدن و یا افت قیمت اکثر سهم هایی بود که اسمش را هرچه میخواهیم بگذارید آنهایی که از دید برخی بازدهی بالایی را طی مدت اخیر داشتند یعنی شما از سال ۹۸ بخواهی این شرکت ها را بررسی کنید تقریبا می توان گفت اکثر آن ها حداقل بین ۵ تا ۷ برابر و حتی برخی از آنها چند ده برابر شده اند شرکت های کوچکی که خیلی بازار به شرایط بنیادی آنها نگاه نمی کرد ممکن بود با خبر تجدید و یا فروش دارایی حرکت کرده و البته اصل مهم در این شرکتها کوچک بودن و قابل نوسان بودن و به اصطلاح خودمانی پروژه کردن بود.

بخش عمده ای از این شرکت‌ها طی روزهای گذشته یا منفی و یا اصلاح سنگین و در بهترین حالت بود با ثبات همراه می شدند . در بین این شرکت ها بودند شرکت هایی که اصلاح ۲۰ تا ۲۵ تا ۳۰ درصدی را تجربه کردند تقریبا می‌توان گفت امروز هم اکثر آن ها حال و روز خوبی نداشتند اما شدت منفی آنها هم رو به کاهش بود و شدت روزاول در انها کشته شده بود.

پرده دوم نمادهایی بودند که خیلی با روند بازار کاری نداشته چند روز بعد منفی و چند روز مثبت و در مجموع در طول این هفته برآیند باثباتی را ثبت کردند به نظر اکثر این شرکت ها شرایط بنیادی خاصی هم نداشته و بیشتر منتظر اخبار تحولات و گزارش‌های بیشتری هستند نه خیلی منفی و نه مثبت و به نوعی خنثی های بازار هستند.

اما پرده سوم ! هرچه هست در همین پرده میگذرد ! اسم این گروه را هر کسی یک چیزی می گذارد یکی می‌گوید سهم های ای تی افی ! یکی میگوید دولتی ! یکی دیگر سهم های بنیادی بازار یکی دیگر بحث لیدر ها را مطرح می کند در مجموع باید گفت سهم های بزرگ بازار یا شاید ۵۰ شرکت بزرگ بازار ! که طی این چند وقت عملکرد متفاوتی داشته و بازدهی آنها از متوسط بازار و بسیاری از شرکت ها بیشتر بود طوری که بسیاری حتی گلایه مند بودم که چرا این شرکتها در حال رشد هستند و بقیه رشد نمی کنند .دیروز گزارش بازار ما در مورد همین بحث بود که البته برخی موافق نبودند ولی دقت کنید که اصلا مفهوم گزارش بازار ما دقیقا به همین نکته می پرداخت که این گردش بازار است و اینطور نیست که مثلاً فرض کنید شما امروز دولتی ها را بالا می برند فردا فلان را امروز ما اعتراض کنیم فردا آن یکی اعتراض کند این صحنه بازی بازار است و باید دقت کرد که در چه مقطعی روی چه سهمی کار می کنید … هر کسی بخواهد روبروی دست بازار بایستد از او سیلی میخورد ! یکی از اساتید بازار حرف جالبی زد میگفت من ماهی قزل الام که باید همراه رودخانه باشم نمیتوانم ماهی دریا باشم و با موج ها بجنگم !


تقریبا می توان گفت امروز هر سه دسته از سهام ها قرمز رنگ بوده و بازار رنگ خوبی را نداشت البته ان دسته از عزیزانی که دنبال یک رنگ شدن بازار بودند امروز انگار خوشحال تر بوده که بقیه هم همراه انها ضرر میکردند !! البته امیدواریم واقعا کسی این طور نباشد … این را یاد بگیریم …

اما بازار چرا اینطور شد عوامل متعدد و مختلفی را می‌توان در این روند بازار موثر دانست در سود بودن بسیاری از سهامداران ،عرضه های آبشاری حقوقی ها ، عرضه های دولت ، افزایش سریع قیمت ها و رشد عجیب ان ، حاشیه سازی برای بازار که بله حباب است و خلاصه همه اینها دست به دست هم داد تا بازار بالاخره تن به اصلاح بدهد بخشی از بازار از مدت ها قبل اصلاح کرده بود و حالا آن بزرگتر ها هم اسیر این موضوع شده …


خوب این اتفاق رخ داده و بازار حالا اسیر دست اصلاح شده و باز تاکید می کنیم کلمه اصلاح را به کار ببریم چون به ریزش و سقوط معتقد نیستیم چرا که معتقدیم نه در شرایط اقتصادی و نه دلار و نه تورم انتظاری اتفاقی رخ نداده ما سقوط عجیب و غریب دارایی‌ها را داشته باشیم. البته شک نکنید انتشار گزارش های سه ماهه و یا گزارشهای بیشتر مالی از برخی شرکت ها این دیدگاه را به سهامداران می‌دهد که لازم است به گزارش های مالی هم اهمیت بدهند گزارش های مالی در همین روزهای منفی به داد آنها می‌رسد و زیر پای او را محکم میکند و صف فروش او را کوتاه تر !
شرکتی که سود یک میلیارد تومانی دارد و ارزش بازارش ۲ هزار میلیارد تومان است باید منطقی برای بازار رو کند تا بتواند خود را در این قیمت ها حفظ نماید حال شما هزار بار به لانه شیطان سنگ بکوب که چرا سهام بزرگ رشد می‌کند چرا سهم من رشد نمیکند باید منطقی برای رشد وجود داشته باشد اما در برآیند کلی شاید کمی جریان پول آرام گیرد ولی بعد از اصلاح دوباره شاهد رشد بازار خواهیم بود این اصلاح هم مقداری طولانی تر از دفعات قبل است این را شکل و شمایل صفوف فروش نشان می دهد امیدواریم بعد از این برگشت شرایط بهتر و مستعد تری برای روند معاملات داشته باشیم.

اما چند نکته … بعد از گزارش بازار دیروز برخی از عزیزان گلایه داشتند که چرا در مورد بازار اینطور صحبت می کنید ببینید محور صحبت های ما دیروز سه بخش بود یک برای هر موضوعی دست به بیرون و عوامل بیرونی دراز نکنیم و نامه و کمپین ننویسیم این موارد در بسیاری از اوقات چماقی می شود روی سر خود بازار.


۲- بحث ما دیروز این بود که روند بازار گاهی روی سهم های بزرگ و گاهی روی کوچکترها بوده شما باید این چرخش دست معاملات را تشخیص دهید و در هر مقطع بازی هر یک را درست و دقیق پیش بینی کنید و در استراتژی سرمایه‌گذاری خود لحاظ کنید البته در هر دو شرکت عامل ارزندگی و بنیادی عامل اصلی است و حرفی نبود و حرف این بود که برای مقاطع مختلف از آقای بازار گلایه نکنید این استراتژی غلط خود ماست و استراتژی اشتباه خودمان را گردن کسی نیاندازیم هرچند این عادت دیرینه ماست که نمی خواهیم اشتباهات را بپذیریم و علاقمندیم که اشتباهات خود را به عوامل بیرونی مرتبط بدانیم.


و حرف آخر این بود که دارایی‌های سمی پرتفوی خود را شناسایی کرده و سعی کنیم پرتفوی خود را در این مقطع که بازار رشد بسیار بالایی را داشته و شاید بازار از دید بسیاری غیرمنطقی است پاک کنیم کل برآیند مطلب دیروز همین بود ممکن است برخی موارد به مذاق عزیزان خوش نیاید بحث دیگری است ولی ما هر چه فکر می کنیم درست است بیان می کنیم کاری هم با پرتفوی این و آن نداریم… صد البته تجربه و گذشته همه چیز را نشان داده است .


و حرف آخر … طی روزهای گذشته شرایط خاصی در نامه نگاری ها و تصمیمات دولت داشتیم که افزایش سهام شناور و افزایش سرمایه و افزایش ابشاری عرضه ها را در بازار منطقی جلوه می‌داد و حرکت آخر که امیدواریم این حرکت آخر باشد بانک مرکزی دیروز نرخ سپرده ها را دو درصد افزایش داد و تقریباً با تبصره و ماده آن را به ۱۸ درصد برگرداند.


ببینید بحث اصلی در مورد اینکه نرخ سود و افزایش آن چه تاثیری در بازار خواهد گذاشت نیست به جد معتقدیم کسی برای دو درصد بازار سرمایه را که سود شیرین روزی ۵ درصد آن را کشیده رها نکرده و پول به بانکی نمی سپارد که می داند نرخ سود واقعی آن منفی است اما این رفتار دولت در بازارهای پولی و مالی نوعی رفتار محافظه کارانه است که نشان می‌دهد دولت از رشد بازار سرمایه نگران بوده و با تصمیماتی قصد کنترل آن را دارد این نگرانی را به حق می دانیم البته امیدواریم این نگرانی برای سایر بازارها نیز وجود داشته باشد ولی هدایت سمت تقاضا باید جور دیگری شکل بگیرد . این که سهم در بازار عرضه کنیم راحت ترین تصمیم ممکن است باید از ظرفیت بازار و پول های بازار استفاده گردد پول‌ها به شکل دیگری هدایت شود برگشت این پول‌ها به بانک به این آسانی امکان‌پذیر نیست تورم انتظاری برگشت پول به بانک را سخت کرده اما این حس نباید به هیچکس منتقل شود که دولت قصد کشیدن ترمز بازار را دارد عزیزان حتی یک روز هم در این موضوع تردید نکنید .


به سرعت نسبت به این موارد واکنش نشان دهید مواضع خود را کاملاً شفاف و روشن برای سرمایه‌گذاران بیان کنید.


همه اینجا میدانند این اصلاح گذرا و موقت و حتی ممکن است این بار کمی طولانی باشد این ماهیت کسب و کار ماست ولی این یک بحث است و این که کسی بخواهد یکطرفه از بازار کولی بگیرد و بعد رهایش کند بدترین حس ممکن است که به هیچ وجه نباید به بازار و تازه وارد های بازار منتقل شود .


دیدگاه شما
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments