پیش بینی بورس امروز | لیدرها کدامند
  • فرشاد کریمی
  • 259 روز پیش
  • 9:21 ق.ظ

تقابل خریداران و فروشندگان در بازار امروز با برتری عرضه‌ها، به افت 4481 واحدی شاخص کل منجر شد. اگرچه در دقایق ابتدایی بازار، شاخص کل بیش از 10 هزار واحد افزایش یافت، اما در ادامه عرضه‌ها سنگین تر شد و بسیاری از نمادها به صف فروش رسیدند. در روزی که «شپنا» با صف خرید چند ده میلیونی پرچمدار گروه پالایشی بود، اغلب نمادهای این گروه در محدوده منفی معامله شدند.

اما در گروه فلزات اساسی اغلب نمادها یا در صف خرید بودند یا در محدوده منفی معامله می‌شدند! «فملی»، «کویر» و حدوده ده نماد دیگر صف خرید داشتند اما در مقابل «فولاد»، «ذوب»، «کاوه» و برخی نمادهای دیگر افت قیمت داشتند. فولادمبارکه به عنوان لیدر گروه فلزات اساسی اگرچه امروز تا آستانه کف قیمت هم افت داشت اما در پایان بازار خود را به محدوده صفر تابلو رساند. ذوب آهن اصفهان نیز اگرچه صف فروش سنگین داشت، پس از افشای اطلاعات با اهمیت در زمینه پذیرش ریل ملی در بورس کالا، با استقبال بیشتری از سوی سهامداران روبه‌رو شد.

سیمان،گروه پر تقاضای این دوهفته همچنان با تقاضای بالایی همراه است و به جز نمادهای «سبزوا» و «سکارون»، بقیه نمادهای این گروه صف خرید داشتند و حتی در زمان افزایش عرضه‌ها، صف خرید آنها باقی ماند. بیمه‌ای ها نیز که در میانه بازار با افزایش عرضه مواجه شده و در برخی نمادها تا آستانه منفی پنج ریزش داشتند اما در ادامه بازار و با اوج گیری تقاضا در اغلب نمادها به صف خرید نشستند.

خریداران امروز نیز به گروه بانکی روی خوش نشان دادند. بانک پارسیان برای هشتمین روز پیاپی با صف خرید سنگین و عرضه اندک به کار خود پایان داد. «وبصادر» و «وتجارت» نیز با وجود اینکه در بین سه نماد با بیشترین تعداد معامله قرار داشتند اما با صف خرید به کار خود پایان دادند.

بهانه‌سازی برای افت شاخص

طبق معمول با افت شاخص کل، عده‌ای از سهامداران به دنبال دلایل افزایش عرضه‌ها در بازار بودند و در نهایت اگرچه دلیل قابل توجهی نداشتند اما سعی می‌کردند افت شاخص کل را به برخی دلایل ربط بدهند. امروز بر خلاف شاخص کل که 0.38 درصد افت داشت، شاخص هم وزن توانست رشد 0.65 درصدی داشته باشد.

در واقع این روزها تنوع سرمایه‌گذاری سهامداران بالا رفته است و دیگر به دنبال خرید نمادهای شاخص‌ساز نیستند. پراکندگی دامنه سهامدارای سرمایه گذاران، می تواند به پویایی بازار کمک کند. ارزش معاملات خرد در روز جاری به بیش از 19 هزار میلیارد تومان رسید که بالاترین مقدار در خردادماه است.

بعد از جدال نفسگیر عرضه و تقاضا در روز گذشته، امروز بازار در شرایطی کار خود را آغاز خواهد کرد که نه خبر مهمی منتشر شده است و نه اتفاق خاصی در بازگشایی بازارهای جهانی رخ داده است. با آغاز معاملات این هفته بازارهای جهانی، اغلب کامودیتی‌ها کاهش داشتند. مس، روی، آلومینیوم، پلاتین و پالادیوم از جمله فلزات اساسی هستند که در حدود نیم تا یک درصد نوسان منفی داشته‌اند. هر اونس طلا نیز با نوسان اندک در محدوده 1734 دلار نوسان داد و ستد می‌شود. طلای سیاه نیز بعد از چند هفته که روند صعودی داشت، اکنون وارد فاز اصلاح شده است. هر بشکه نفت برنت با کاهش 2 درصدی به 37.8 دلار رسیده است و هر بشکه نفت خام WTI نیز در محدوده 35 دلار معامله می‌شود.

نکته مهم معاملات یکشنبه

با اتمام معاملات روز گذشته و با توجه به روندی که کل بازار داشت، قیمت پایانی و قیمت آخرین معامله برخی نمادها، فاصله قابل توجهی داشت. در شرایطی که در اواسط روز گذشته بسیاری از نمادها به محدوده منفی پا گذاشتند و حتی به صف فروش هم رسیدند، اما ساعت پایانی بازار و با افزایش تقاضا، بیشتر نمادها دوباره به محدوده مثبت پا گذاشتند. در نتیجه قیمت آخرین معامله بسیاری از سهام بالاتر از قیمت پایانی آن‌ها بود. در حالت عادی اگر قیمت آخرین معامله یک سهم 3 درصد بالاتر از قیمت پایانی آن باشد، انتظار داریم در معاملات روز بعد، سهم در محدوده مثبت معامله شده یا حتی به صف خرید برسد.

شاخص کل در سودای چیست

شاخص‌کل بورس در معاملات روز گذشته قله یک میلیون و 200 هزار واحدی را فتح کرد اما با افزایش عرضه‌ها و تمایل برخی سهامداران به ذخیره سود در این محدوده، این کانال را از دست داد و در نهایت در محدوده یک میلیون و 185 هزار واحد قرار گرفت. امروز نیز نمادهای لیدر در هر گروه می‌توانند نقش تعیین‌کننده‌ای در روند بازار داشته باشند.

برای مثال در گروه فلزات اساسی بیشتر سهامداران به روند معاملات «فولاد» دقت می‌کنند، در گروه پالایشی بیش از همه روند «شپنا» رصد خواهد شد، «خودرو» و «خساپا» در گروه خودرو و«وتجارت» و «وبصادر» در گروه بانک نیز می توانند تاثیر قابل توجهی در سمت و سوی معاملات گروه خود داشته باشند. در صورتی که معاملات نمادهای لیدر بازار در محدوده مثبت انجام شود، شاخص‌کل می‌تواند جایگاه خود را در کانال یک میلیون و 200 هزار واحد تثبیت کند.

در واقع این روزها تنوع سرمایه‌گذاری سهامداران بالا رفته است و دیگر به دنبال خرید نمادهای شاخص‌ساز نیستند. پراکندگی دامنه سهامدارای سرمایه گذاران، می تواند به پویایی بازار کمک کند. ارزش معاملات خرد در روز جاری به بیش از 19 هزار میلیارد تومان رسید که بالاترین مقدار در خردادماه است.


دیدگاه شما
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments