دو دلیل برای افزایش عرضه‌ سهام
  • فرشاد کریمی
  • 304 روز پیش
  • 1:30 ب.ظ

طی لحظات اخیر عرضه سهام در بازار اوج گرفته است و این موضوع به عقب‌نشینی برخی از نمادها از صف خرید بعضا تا محدوده منفی شده است. در حالی‌‌که شاخص سهام فاصله خود با ۸۰۰ هزار واحد را به حدود یک درصد رسانده بود عرضه سهام تا حدودی اوج گرفته است و احتمال سرایت فشار فروش به دیگر نمادها نیز وجود دارد.

دو دلیل برای افزایش عرضه سهام در شرایط کنونی می‌توان نام برد. نخست سودهای کلانی است که سرمایه‌گذاران بورس طی همین مدت کوتاه کسب کرده‌اند که هراس از سوخت این سودهای شیرین معامله‌گران را آماده فروش قرار می‌دهد. البته فشار فروش سهام در شرایط کنونی کل بازار را در بر نگرفته است و حتی سهام شرکت‌های بزرگ‌تر صف‌های خرید سنگین را تجربه می‌:نند با این حال نگرانی از ادامه معاملات وجود دارد.

دلیل دوم برای افزایش فشار فروش سهام را انتظار برای جذب نقدینگی سنگین به دنبال عرضه ‌صندوق ETF از سهام دولت به ارزش ۱۶ هزار میلیارد تومان در مرحله اول مطرح می‌کنند. بر این اساس مطرح می‌شود این عرضه سنگین می‌تواند نقدینگی قابل توجهی را به خود جذب کند. باید منتظر ادامه معاملات ماند زیرا بورس در هفته‌های اخیر در روزهای زیادی چنین فشار فروشی را تجربه کرده است و با هجمه نقدینگی از آن عبور کرده است.

باید دید پس از جهش سهام از ابتدای سال آیا نقدینگی توان مقابله با عرضه‌های سهام را خواهد داشت یا خیر.


دیدگاه شما
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments