هراس از توقف طولانی‌مدت در صعود پرشتاب سهام؟
  • فرشاد کریمی
  • 313 روز پیش
  • 1:56 ب.ظ

یکی از مواردی که از سوی برخی از معامله‌گران در شرایط کنونی مطرح می‌شود هراس از توقف نمادها به دنبال برخی از موارد قانونی است. برای مثال افزایش سرمایه سنگین بالای ۲۰۰ درصد موجب توقف چند هفته‌ای یک نماد می‌شود. گرچه در شرایط کنونی جهش قیمتی سهام به واسطه توقف طولانی‌مدت (مانند جهش بیش از ۱۰۰ درصدی خگستر) را شاهد هستیم اما به باور برخی از فعالان بازار خگستر در شرایط خوب بازار بازگشایی شد و اگر وضعیت معاملات این‌گونه نبود قطعا وضعیت متفاوتی را شاهد بودیم.

بر این اساس در شرایط کنونی بعضا هراس از توقف طولانی‌مدت برخی از نمادها به واسطه انجام افزایش سرمایه بالای دویست درصد مطرح می‌شود. احتمال این‌که رشدهای پرشتاب بازار در هفته‌های آتی به پایان برسد و سهام مورد نظر در فضای منفی بازگشایی شود استرس را برای معامله‌گران دارندگان این نمادها بیشتر کرده است.

حتی بعضا این موضوع مطرح می‌شود که از توقف چند روزه به واسطه برگزاری کنفرانس مطبوعاتی نیز هراس وجود دارد. به عقیده این فعالان در بازار پشتوانه قدرتمندی برای رشد قیمتی سهام مشاهده نمی‌شود و تب بالای نقدینگی رشدهای مداوم قیمت را رقم زده است. در این شرایط اگر ناگهان نقدینگی تغییر مسیر دهد تکلیف چیست؟

برای یک معامله‌گر حقیقی در ارزش بالای معاملات این امکان میسر است که اگر سهام معامله شود حتی اگر فضای منفی به سهام هجمه آورد سریع از سهام خارج شده و از ریسک احتمالی نزول بازار فرار کند اما اگر سهام متوقف باشد استرس شدیدی را باید تحمل کنیم.

رویه‌ ماه‌های اخیر کاملا خلاف این موضوع بوده و بازگشایی‌های نمادها معمولا با جهش قیمتی سهام همراه بوده است. باید دید که آیا سناریو بالا در شرایط کنونی بر قیمت سهام اثرگذار است یا خیر؟


دیدگاه شما
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments