چند نکته از سهم عجیب واحیا
  • محمد شعبانی
  • 322 روز پیش
  • 7:12 ب.ظ

از نمادهایی که به صورت مستقیم یا غیر مستقیم به سنگ آهن متصل می‌شود می‌توان به کچاد، کگل، ومعادن، وامید، کنور، میدکو و همچنین واحیا اشاره کرد.

واحیا از جمله نمادهایی است که در سال‌های گذشته مورد توجه معامله‌گران بنیادی قرار گرفت. این نماد به واسطه راه‌اندازی برخی از طرح‌های توسعه در سال‌های اخیر با رشد محسوس سودآوری همراه شد و در ادامه نیز البته افزایش نرخ دلار به کمک تحلیل‌ها از واحیا آمد و رشد بیشتر سودآوری این شرکت را رقم زد.

اما این شرکت از جنبه‌های مختلف مورد توجه تحلیلگران و بازار بوده است. نخست این‌که واحیا را باید بر اساس سود تلفیقی بررسی کرد. بخشی از این موضوع به ساختار هلدینگی این شرکت بازمی‌گردد اما بخش اصلی ماجرا به ساختار عجیب سهام‌داری احیا سپاهان مرتبط می‌شود.

اگر به لیست سهام‌داران صنایع و معادن احیا سپاهان (همان واحیا) نگاهی بیاندازید سهام‌دار عمده این هلدینگ، شرکت مهندسی قائم سپاهان است. اما نکته جالب توجه اینکه واحیا مالکیت کامل مهندسی قائم سپاهان (سهامدار عمده خود)‌ را در دست دارد. همین موضوع باعث شده که با حداقل سهم بتوان مدیریت این شرکت را در دست گرفت. به نظر می‌رسد یکی از دلایلی مخالفت با پذیرش احیا سپاهان در بازار بالاتر نیز دقیقا به ساختار عجیب سهامداری این شرکت بازمی‌گردد.

سهامداری ضرب‌دری در این شرکت البته اعتراض سایر سهام‌داران را نیز به دنبال داشته است. اما این مشکل قانونی چه زمان رفع خواهد شد و راه برون‌رفت از آن در شرایط کنونی چیست فعلا مورد توجه نیست. با این حال سهام قایم سپاهان باید از سوی واحیا به فروش برسد که البته برای واحیا حاوی سود خواهد بود. به صورت خلاصه باید این موضوع را اینگونه مطرح کرد که واحیا مالک حدود نیمی از سهام خود است در نتیجه برای محاسبات بنیادی باید تعداد سهام این شرکت را تقریبا نصف کرد.

البته این موضوع چندین سال است که در بازار مطرح بوده و تازگی ندارد اما تغییرات نرخ سنگ آهن و مهمتر از آن انتظاراتی که بعضا تحلیلگران از آینده سودآوری این شرکت مطرح می‌کنند در کنار سودآوری قابل توجه در عملکرد تلفیقی نیمه نخست همه بهانه‌ای ایجاد کرد تا نیم‌نگاهی به این شرکت شود.

واحیا در عملکرد ۶ ماهه سال مالی منتهی به خرداد ۹۹ موفق به ساخت سود خالص ۴۷۷ میلیارد تومانی شده است. عمده این سود نیز از بخش سنگ آهن و شرکت زیرمجموعه یعنی معادن سنگ آهن احیا سپاهان به دست آمده است. تعدیل نرخ سنگ آهن نیز می‌تواند به رشد سودآوری این شرکت کمک کند. این شرکت در شرایط کنونی ارزش بازار نزدیک به ۱۱ هزار میلیارد تومانی را دارا است و با توجه به وضعیت سودآوری قرار گرفتن نماد معاملاتی در بازار پایه غریب است اما با توجه به ساختار عجیب و دردساز سهامداری امکان حضور در بازار بالاتر وجود ندارد.

امیدواریم حذف ساختار عجیب سهام‌داری مانند مالکیت شرکت زیرمجموعه در سهام شرکت اصلی با جدیت بیشتری در دستور کار قرار گیرد. این موضوع می‌تواند مشکلات زیادی را رقم بزند که در اینجا به مورد عجیب واحیا پرداخته شد اما به صورت مشخص بسیاری از شرکت‌های بازار سهام مانند حتی خودرویی‌ها با ساختار عجیب سهامداری این‌چنینی مواجه هستند. در چنین شرایطی شخصی با حداقل سهام می‌تواند کل مدیریت شرکت را در دست بگیرد و طبیعتا عواقب این موضوع نیز مشخص است.

رفع این مشکل در واحیا نیز می‌تواند اثرات مثبت خود را بر این شرکت و سهام آن با توجه به وضعیت خوب سودآوری منعکس کند.


دیدگاه شما
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments