گزارش بازارامروز سه شنبه ۱۷ تیر۹۹
  • فرشاد کریمی
  • 201 روز پیش
  • 7:40 ب.ظ

رمز گشایی رشد !

امروز سه شنبه بازار شرایط خیلی عجیبی را نداشت و موج عرضه و کچلی نبود برخی نماد ها بزرگ و حضور نصف و نیم بند برخی سهم ها در بازار بیشتر به چشم می امد و باعث افزایش عرضه در بازار شده بود البته به این موارد باید ۲ چیز دیگر را نیز اضافه کرد که از دید ما در موج عرضه تاثیر گذار هستند در مورد سیاست اعتبار و تضمین ۱۵% کار کمی سخت شده و به اصطلاح زور خریدار و قدرت ضربه دست او کمی کاهش یافته و از سوی دیگر به سود رسیدن بسیاری از عزیزان و سرعت رشد بالا و رسیدن به شاخص ۱٫۸ نیز برخی را مجاب به فروش کرده و این باعث شد تا امروز کمی فشار بیشتر باشد و فردا نیز احتمالا این موضوع خود را بیشتر نشان میدهد .

اما امروز دو اظهار نظر بسیار خاص در مورد بازار و شاخص و رشد ان داشتیم اولی کمی زودتر از اظهارات رئیس جمهور بود و ۲۵ کارشناس توصیه هایی را داشتند و بعد امروز روحانی که همیشه از بازار حمایت میکرد اتفاقا این بارنیز حمایت کرد ولی در کنار ان گفته است که : هیجان زدگی کاذب نباید بورس را متاثر کند رشد شاخص های بورس باید طبق پایه های علمی دقیق و بر اساس منطق بازار سرمایه پیش برود . رئیس جمهور در جلسه ستاد اقتصادی دولت، مدیریت بازار سرمایه و افزایش عرضه های اولیه را اقدامی اصولی و دقیق جهت ایجاد ثبات، توسعه و رونق بخشی به بازارهای مالی و اقتصاد کشور دانست…تمامی دستگاه های دولتی طبق ضوابط و مقررات اعلام شده، موظف به عرضه سهام شرکت های خود در بورس هستند.

برخی نگران این موضوع و اظهار نظر ها هستند ولی به نظر اتفاقا صحبت های رئیس جمهور نشان از ۲ چیز دارد ۱- حواس دولت به همه ابعاد صعودی و نزولی بازار هست و این اتفاق خوب ومناسبی است (که شاید عدم ازگشایی برخی نماد ها به شکل نامحدود خود ناشی از همین امر است ) ۲- اتفاقا پر بیراه هم نمیگوید و همه از رشد منطقی و اصولی استقبال میکند اتفاقا باید از رشد هیجانی و کاذب دور باشیم رشدی که کاذب به دست آید بی شک با سقوط هیجانی نیزهمراه می شود . اتفاقا در همین راستا بحث اخیر نامه این ۲۵ نفر هم همین بوده و فکر میکنیم بین این دو ارتباط قوی وجود دارد .

۲۵ نفر که بسیاری از این عزیزان از دوستان هستند و خدمت آنها ارادت داریم و صد البته در خیرخواهی این عزیزان نیز هیچ شکی وجود ندارد نامه ای زدند و در مورد بازار توصیه هایی داشتند … گاهی وقت ها حکایت برخی چیزها دوستی خاله خرسه با بازار است در این که بازار رشد هیجانی داشته ور هرجا این طور باشد باید نگران باشیم شکی نیست ! اما با چه ابزاری با چه هدفی؟ نرخ سود را دوباره به ۲۰ درصد برگردانیم ؟ بسیاری از بدبختی های این مملکت همین نرخ‌سود بالاست برای یک شاخص بورس میخواهیددوباره پول‌ها را نزد بانک برده و دوباره نقدینگی کاذب ایجاد کنید و دوباره این سرنا را ااز سرگشاد آن بنوازید ؟! که مثلا بازار بورس رشد نکند !!


عزیزان پولی که امروز وارد بازار شده به ۲ درصد و ۳ درصد فکر نخواهد کرد و این اشتباه بزرگی است که فکر میکنیم با برگشت ۲۰% همه چیز درست می شود مشکل به جای یکی دو تا خواهد شد !


یا در مورد فروش سهام توسط دولت بسیار با این موضوع موافقیم اما این راه دارد . آوار کردن سهم سر سهامدار روش درستی نیست این که ممکن است دولت مجبور شود دوباره از مجاری دیگر و در مقاطع دیگر خریدار بازار شود تا تبعات اجتماعی آن را جمع و جور کند فروش سهم توسط دولت اتفاقاً راه دارد راه های بسیار خوبی هم دارد که یکی از آنها را همین امروز بیان می‌کنیم.

در این که سرعت رشد بازار عجیب بوده شکی نیست اما کسی از کارشناسان برای بازار مسکن هم ایده می دهد ??!! اینکه چه کنیم که قیمت برخی املاک که به متری ۱۱۰۱۲۰ میلیون رسیده کاهش پیدا کند ظرف دو سال جای شمال جنوب شهر تغییر کرد ! جایی که قیمت‌ها در شمال متری ۲۰ تومن بود امروز جنوبهمین نرخ است کسی به فکر این موارد هم هست ؟؟ برای این هم کسی راهکاری میدهد ؟! برای سکه ؟ برای دلار ؟! برای تورم و نرخ حباب ماشین ؟ برای کالایی که با دلار ۴۰ هزار تومانی فروخته می شود ؟؟! یا فقط قرار است بازار سرمایه اصلاح شود ؟! باز هم میگویم سرعت رشد بازار را قبول نداریم معتقدیم با شرایط اقتصادی ما همخوانی ندارد اما دیروز هم عرض کردیم که بخشی از بازار شاید این طور باشد ولی همه بازار را نمی شود با این موضوع به چوب بست !


درکن کنیم آنچه در بازار مورد توجه واقع شده و باعث شده بازار اینطور شود جریان پول است نگاه کنید نقدینگی در بازار موج می زند حد اعتبار ها را به ۱۵ درصد رساندیم و احتمالاً تا آخر ماه عدد به ۱۰ درصد می‌رسد اما شما ببینید تغییر خاصی احساس نمی‌شود !عددی که ۶۵% بود !! هنوز هم در بازار دست خریدار با قدرت به گوش فروشنده‌ها سیلی می‌زند . به نظر برای کنترل بازار باید کنترل جریان پول را در دست بگیرید باید پیشنهادات جذابی را برای بازار بیاورید تا بازار در مسیر عرضه و تعادل قرار گیرد .


ولی وقتی دولت حاضر نشده ای تی اف بانکی را نقد و اقساط واگذار کند می‌خواهد دارایی‌های جذاب را به مردم بدهند ؟! به نظر راه حل بسیار ساده است بسیاری از سازمان ها و ارگان ها اگر سهام خود را با قیمتی خوب ونقد و اقساط واگذار کنند همین مردم این شرکت‌ها را روی هوا می‌بردند کار سختی نیست اما تمایل به این موضوع وجود ندارد! اتفاقا وقتی دارایی خوبی در بازار عرضه شود بازار مسکن از رونق می افتد و عرضه در ان سمت برای خرید دارایی ها بیشتر می شود .


شما نگاه کنید یک بانک بلوک یک شرکت را چند برابر بیش از قیمت تابلو به شکل نقد آگهی میکند این پیام جز این است که قصد فروش سهام را نداریم یا بانک دیگر بلوکی را چند برابر قیمت تابلو اگهی میکند به هر حال آن چیزی که مهم است انگیزه عزیزان است انگیزه فقط نهیب زدن به بازار سرمایه نیست همه ابتدا باید یک سوزن به خودشان بزنند یک جوالدوز به بازار سرمایه و باز هم تاکید می کنیم که دغدغه این عزیزان و بزرگواران را می پذیریم و ما هم معتقدیم سرعت رشد بازار در برخی سهم ها غیر منطقی است اما راه حل این نیست که نرخ سود بانکی را بالا ببریم و یا دولت آبشاری سهم بفروشد باید راه‌های بهتری پیدا کرد.


صحبت روحانی هم امروز از همین جنس بود ! خب دولت مگر حرف از رشد منطقی نمی زند بسم الله راه بازاست ! راهش افزایش عرضه های منطقی و جذاب شدن سایر دارایی های بازار و متعادل شدن نسبی سهم هاست .


دارا یکم تجربه خوبی برای دولت و فعالان بازار بود که به ابزارعای جدید احترام گذاشته و البته دولت نیز بیشتر به حرف فعالان بازار توجه کند حالا شنیده می‌شود صندوق بعدی دولت شاید احتمالا اسمش دارا دوم باشد بر محوریت صنعت به خصوص فلزات و خودرو راهی بازار می‌شود این که می ارزد یا نمی ارزد بحث دیگری است اما اندازه این صندوق نزدیک به ۱۰۰ هزار میلیارد تومان است است پس ما یک تامین مالی بزرگ پیش رو داریم تجربه نشان داده دولت بیش از ۲۰ هزار میلیارد تومان می‌تواند تامین مالی کند از همین رو برای ۸۰ هزار میلیارد تومان باید برنامه دیگری داشت این شاید اولین گام و اولین مسیر برای آغاز یک روش جدید باشد پیشنهاد ما این است که بحث نقد و اقساط کردن این صندوق ها را به جد پیگیری کنند برنامه ریزی برای جذب ۱۰ میلیون نفر و فروش یونیت های ۱۰ میلیون تومانی با این شرط که دو میلیون آن نقد .

باقی طی دو سال پرداخت گردد به نظر اتفاق بزرگی برای بازار خواهد افتاد افراد زیادی درگیر بازار می شوند و البته شیرینی سودآوری این صندوق ها نیز در سال‌های آتی کشیده خواهد شد و نکته بسیار مهم دیگر این است که به این راحتی‌ها دیگر کسی فروشنده صندوق نیست و اتفاق خوب دیگر این است که می ‌توان از این پروژه به عنوان یک نمونه موفق استفاده کرده و بانک ها و سایر بخش‌های دولت نیز شروع به واگذاری اموال نمایند باز هم تاکید می کنیم بهتر است دولت پیشنهاد کارشناسان را بیشتر بررسی کند بار قبل اگر کمی شرایط تسهیل میشد تامین مالی موفق روی داده بود هر چه مردم بیشتر درگیر بازار شوند به سود دولت خواهد بود امروز اگر جریان نقدینگی سرگرم بازار سرمایه نبود مشخص نبود بر سر دلار چه بلایی می آمد.


به سود دولت خواهد بود که نقدینگی را همینجا حفظ و سر این پول را در بازار سرمایه گرم کند و البته طبق معمول بازی باید برد برد باشد برد دولت و برد کسانی که این صندوق را می خرند.


دیدگاه شما
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments