گزارش بازار امروز چهارشنبه ۸ مرداد ۹۹
  • فرشاد کریمی
  • 179 روز پیش
  • 7:38 ب.ظ

پایان اصلاح؟!

همیشه از رفتن به سلمانی طفره میروم ! این جدید ترها که به خاطر کرونا و آن قدیم ترها هم فکر این که ۱ ساعت قرار است از همه چیز و همه جا دور باشی و یک نفر هم روی سر شما کار میکند و هم با سوالات متعدد از بورس روی مخ شما ،کمی تحمل آن سخت می شود . وقتی احساس میکنی موهای شما کوتاه شده هر لحظه به آخرش فکر میکنی ! به پایان اصلاح ! امروز بازار همین حس اخرهای یک اصلاح را داشت و تلاش میکرد هر طور شده از روی این صندلی بلند شود .


اما در بازار امروز چه اتفاقاتی روی داد نوع فروش بازار دیروز و فشار فروش ایجاد شده در انتهای وقت دیروز مشخص بود که ابتدای بازار امروز را با چالش صفوف فروش آغاز خواهیم کرد همین طور هم شد و بازار با صف فروش و منفی اکثر نمادها آغاز کرد اما اتفاق مثبت و امیدوار کننده این بود که بازار تمام سعی و تلاش خود را داشت که متعادل شود و حجم معاملات نیز قوی بود .دیروز در همین گزارش بازار بیان شد که از شکاف ایجاد شده بین قیمت و یا ارزش و تحولات بنیادی کمی واهمه داشتیم اما گزارش های ماهانه و اصلاح اخیر صورت گرفته این شکاف را کمتر و نگرانی ها را نیز کمتر کرد اصلاح بازار باعث شد تا دوباره جذابیت برخی نمادها به چشم آید و دوباره شاهد حضور حقوقی هایی باشیم که برخی از آنها فروشنده اخیر بازار بودند.

بازار احتمالاً در روزهای هفته بعد به یک تعادل نسبی خواهد رسید و این تعادل نسبی جایی است که دقیقاً شرکت‌های کوچک اصلاح شان تمام شده یا بعضاً در مسیر برگشت هستند و شرکتهای بزرگ نیز اصلاح ۲۰ تا ۲۵ درصدی داشته و حتی برخی ۳۰ درصد هم افت کرده و حالا به نوعی یک استراحت دو هفته ای را در بازار شاهد بودیم به نظر بازار در هفته بعد به اخبار و تحولات مثبت به شدت احتیاج دارد جریان پول کار خود را می‌کند اما این اخبار را نیز نیاز داریم. دقت کنید هفته بعد روی حمایت قوی شاخص بازار و سهم ها اگر دوباره فشار فروش سر و کله اش پیدا بشود این اصلاح تبدیل به یک ترس و وحشت خواهد شد که نکند بازی تمام شده و آن وقت مدیریت جریان و بحران سخت می‌شود این چیزی است که بارها در این چند روز تکرار کردیم ممکن است اوضاع از کنترل خارج شود و مدیریت بحران سخت و دشوار خواهد شد .


نوع فروش ها و خریدهای امروز این را نشان می داد و نشان دهنده این بود که این اصلاح با کمترین خونریزی تا حدودی به پایان راه خود نزدیک شده اما شرایط و اتفاقات و رویدادها می تواند هفته بعد سرنوشت ساز و تعیین کننده باشد چون معتقدیم که اتفاق عجیبی در صحنه بازار رخ نداده، گزارش مسکن را میخواندیم نمیدانیم واقعا چرا افرادی که انقدر از حباب بورس نگران هستند نسبت به ۲ یا ۳ برابر شدن بازار مسکن هیچ موضعی ندارند ! اعتقاد داریم هفته بعد دوباره بازار می تواند مسیر خود را در پیش بگیرد به هر حال امروز بازار خوب آغاز نکرد اما خوب تمام کرد این کلیت بازار در یک جمله بود البته باید تاکید کرد از اصلاح و ریزش بازار نباید ترسید به خصوص با این گزارش ها و این شرایط بنیادی شکل و شمایل بازار خیلی ترسناک نیست اتفاقاً وقتی بازار جفت مثبت می خورد و ارزش بازار ها غیر معمول و غیر منطقی رشد می کند کار سخت تر خواهد شد .


ولی این را قبول کنید که در روزهایی قرار داریم که بازار با چالش های متعددی مواجه است البته روزهای قبل در مورد چالش عرضه چه ازسوی سهام عدالت و چه از سوی برخی حقوقی‌ها صحبت کرده بودیم عرضه در نوع خود و در ذاتش مشکلی ندارد اینکه در چه مقطعی با چه شکلی و از سوی چه کسی این عرضه ها در بازار صورت می گیرد نکته مهم است . در یک روند صعودی این منفی ها می‌تواند فرصت باشد ولی حالا که بازار به این نقاط رسیده نمی‌گوییم فرصت بحث نیاز را مطرح می کنیم بازار نمی‌تواند از از ارزش ذاتی واقعی فاصله بگیرد هر چه به نقاط بالاتری می رویم شاید سرعت رشد کمتر شود عرضه ها هم بیشتر و سرعت اصلاح بعضا خطرناک تر و دردناک تر می شود .

باید جذابیت در بازار همواره وجود داشته باشد تا خریدار این بازار را ترک نکنند تمام بازی بورس همین است و جذابیت آن به این شکل است که احساس سود و خرید در یک دارایی ارزشمند در خرید آن وجود داشته باشد سمت دیگر این موضوع هیجان زدگی است اینکه بدون دیدن ریسک ها و اتفاقات دل به دریای خرید بزنیم. این چیزی بود که در این چند روز شاهدش بودیم … این هیجان خالی شده و کم کم به فکر پایان اصلاح هستیم.

خیلی دوست داریم این موضوع را بارها و بارها بیان کنیم چرا که فکر میکنیم آینده بازار را باید روی این اصول دید … این جریان پول و این بازی بورس جایی متعادل می‌شود آنجا پایان‌بازی بازار نیست به هیچ وجه ! این را از ذهن خود دور کنید که بازار سرمایه جایی است که اینجا آغاز و آنجا تمام می شود .

این بازی ادامه دارد منتهی شاید به هیجان زدگی این روزها نباشد ! شاید بازی بارسلون و نمیدانیم کدام تیم که ناگهان بازی تغییر کرد و عادل فردوسی بود فریاد می زد چیه این فوتبال !! نباشد ! شاید ان مقطع انقدر بازار جذاب نبوده و آنجا نقطه‌ای است که باید شما تلاش و دقت خود را برای یافتن سهم بیشتر کنید آنجا جایی است که تحلیل ها ارزش و قرب بیشتری پیدا می کنند آنجا دقیقا جایی است که شاید تفاوت بین تحلیلگر و فعال بازار به خصوص تحلیلگر باتجربه و افراد عادی که در بازار خرید و فروش می کنند بیشتر مشخص می شود اینجا جایی است که شاید ارزش گزارش ها بیشتر دنبال شود و این یعنی به جای این که هر روز به فکر لحظه خروج باشید در این دریا شنا کردن را یاد بگیرید .

دقیقاً خود را باید برای روزهایی آماده کرد که در خرید و فروش دقت بیشتری را داشته باشیم هنوز معتقد نیستیم که این بازار تمام شده و این شبهای آخر عملیات است خیر تازه آغاز این مسیر است . تازه عاشق میشوید ! همین چند روز پیش بود که کلیپی از مسعود کیمیایی پخش شد که در جواب جمله ای که می گفت اگر یک بار نارفیقی ببینی دیگه عاشق نمیشی ؟! کیمیایی میگفت : اگه این‌کاره باشی باز این کار رو می‌کنی، باز عاشق میشی، هیچ‌ وقت نمیتونی به خودت بگی عاشق نشو ، میشی… درست همین حس را در بازار خواهید داشت بازز سهم میخرید . پس چه بهتر که مسیر این عاشقی را به بهترین شکل فرابگیرید …


امروز وقتی دیدیم دوباره ۵ میلیونی شدیم پیش خود میگفتیم با ثبات و آرام شدن این دریا بخشی از این کسانی که وارد بازار شدندبا اولین منفی از این بازار فرار می کنند اما بخشی دیگر عاشق این نوسانات و هیجانات بازار شده‌ و باز گرفتار آن خواهند شد توصیه ما به عزیزان این است که اینجا می شود کارهای بزرگی کرد به آرزوهای بزرگ رسید اما هیچ چیز با سرعت به دست نمی آید . از اصلاح این چند روز کلافه و گلایه نکنید … صبوری و طی کردن این دوران از همه چیز مهم تر است


دیدگاه شما
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments