افزایش سرمایه چیست؟
  • محمد شعبانی
  • 358 روز پیش
  • 9:56 ب.ظ

به عبارتی افزایش اسمی میزان سرمایه ثبت شده شرکت می باشد؛ به عبارت دیگر افزایش تعداد سهام منتشره توسط شرکت های سهامی را می گویند. معمولا هنگام افزایش سرمایه شرکت ها، نماد شرکت برای مدتی بسته و متوقف می شود

انواع روش های افزایش سرمایه کدامند؟؟

افزایش سرمایه از محل سود انباشته ( سهام جایزه )
افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی
افزایش سرمایه از محل آورده نقدی
افزایش سرمایه به روش صرف سهام

انتشار اوراق مشارکت قابل‌ تعویض

اوراق مشارکت قابل‌ تعویض نوعی دیگری از اوراق مشارکت است که قابل‌تعویض با سهام سایر شرکت‌های پذیرفته در بورس اوراق بهادار است. زمانی که چنین اوراقی به سرمایه‌گذار واگذار می‌شود، ناشر موظف است حداقل به‌میزان اوراق مشارکت قابل تعویض، موجودی سهام شرکت‌های مذکور را تا سررسید نهایی اوراق مشارکت نگهداری کند.
لازم است بدانید اغلب اوراق مشارکت‌ها از نوع ساده و با نام هستند، همچنین اوراق مشارکت‌هایی نظیر «قابل تبدیل به‌سهام» و «قابل‌تعویض با سهام‌های دیگر» چندان مورد استفاده قرار نمی‌گیرند.

اوراق مشارکت قابل‌تبدیل به سهام

اوراق مشارکت قابل‌تبدیل به سهام، اقتباس کامل از مقررات سابق اوراق قرضه قابل‌تبدیل به سهام به‌وسیله قانون‌گذار بعد از انقلاب اسلامی است، چراکه ورقه مشارکت قابل‌تبدیل ورقه‌ای است که بتوان آن را به سهم شرکت ناشر تبدیل کرد. در این نوع ورقه برخلاف نوع ساده، صاحب ورقه، اگر وضعیت شرکت ناشر به دلیل اقتصادی و سوددهی بهتر از زمان انتشار اولیه ورقه مشارکت شود، می‌تواند با تبدیل ورقه مشارکت خود به سهم شرکت در توسعه شرکت شریک و از آن بهره‌مند شود.


دیدگاه شما
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments