روانشناسی حمایت و مقاومت
  • فرشاد کریمی
  • 311 روز پیش
  • 2:42 ب.ظ

افراد حاضر در بازار به سه دسته تقسیم می شوند:

خریداران، فروشندگان و معامله گران بدون تصمیم.
فرض کنید قیمت از سطح حمایتی خود که مدتی در آنجا نوسان داشته شروع به رشد کند خریداران راضی به نظر می رسند در عین حال افسوس هم می خورند که چرا خرید بیشتری نکرده اند! اگر قیمت دوباره به سطح حمایتی بازگردد آنها احتمالا دوباره دست به خرید خواهند زد.
فروشندگان فکر می کنند که در شرایط جدید در وضعیت مناسبی نیستند و در افسوس فروش خود در قیمتهای حداقلی هستند محتمل است آنها نیز دوباره سهام فروخته شده خود را در صورت برگشت به ناحیه حمایتی خریداری نمایند.

افراد و معامله گران بدون تصمیمی هم که تا حال در حاشیه بازار قرار داشتند و تا حال خرید یا فروشی انجام نداده اند ، اکنون متوجه شده اند که قیمت شروع به رشد کرده و تصمیم دارند در فرصت خوب بعدی خرید کنند و وارد بازار شوند.
تمام این گروهها تصمیم دارند در موج نزولی بعدی خرید نمایند. طبیعی است هنگامی که قیمت شروع به کاهش به این سطح کند خریدهایی که این گروهها انجام می دهند می تواند باعث افزایش قیمت شود و بدین ترتیب همان ناحیه قیمتی به عنوان یک ناحیه معتبر حمایتی همچنان باقی می ماند.
البته در ناحیه حمایتی، معامله گران با روشهای متفاوت سعی می کنند خرید کنند بدین ترتیب که یا در قیمتهای حمایتی اقدام به خرید می نمایند به نحوی که در اول وقت بازار یا در طول ساعات معاملاتی اقدام به قیمت گذاری جهت خرید در قیمت مشخص می کنند در اینجا ذکر نکته مهمی می تواند بسیار کارگشا باشد;
حالت مطلوب جهت خرید در قیمتهای حمایتی این است که از نشستن در قیمت مشخص با تمام حجم مد نظر برای خرید خودداری کنیم بلکه می توانیم به عنوان یک راه حل، قیمت حمایتی را مشخص نموده و با یک تولرانس 2 درصدی حول آن قیمت اقدام به چینش دستور خرید خود در مثلا 10 پله نماییم.
حالت مطلوب تر دیگر وارد شدن به سهم با مشاهده برگشت آن از ناحیه حمایتی است به نحوی که یک محدوه حمایتی برای سهم را از قبل در نظر می کیریم و بعد از مشاهده برگشت از آن ناحیه اقدام به خرید در سهم نماییم. در مشاهده برگشت سهم نیز مطلوب تر است که برگشت یا شکست حمایت را نه بر اساس درصد نفوذ یا برگشت بلکه بر اساس شرایط کندلهای تشکیلی دراین ناحیه مورد بررسی قرار دهیم و در این راه به ابزار دیگر همچون ناحیه حمایتی اندیکاتورهایی مانند RSI و یا استوکستیک نیز توجه نماییم.

محمد شعبانی


دیدگاه شما
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments