روندهای بزرگ صعودی
  • محمد شعبانی
  • 311 روز پیش
  • 2:14 ب.ظ

روند های بزرگ صعودی دارای 3 مرحله هستند

یکی از نظریه های مهم و کاربردی چارلز داو در بازارهای مالی که با وجود گذشت سالها هنوز از دیدگاه تحلیل روانی، تکنیکی و درک درست رفتار بازار، کاربرد زیادی دارد نظریه 3 مرحله ای بودن روندهای بزرگ در بازار است این مراحل را می توان به صورت خلاصه در 3 مرحله زیر بررسی نمود;

1-مرحله تراکم یا تجمیع: سرمایه گذاران کارآزموده در این مرحله اقدام به خرید سهام می کنند. در این مرحله اخبار بد با شدت در حال منتشر شدن هستند ولی آنها در می یابند که حتی با وجود اخبار منفی نیز، امکان افت بیش از این برای قیمتها وجود ندارد لذا اقدام به خرید با چراغ خاموش در بازار می نمایند.

2-مرحله مشارکت عمومی: آغاز مرحله مشارکت عمومی زمانی است که اکثر تحلیلگران تکنیکال شروع به سرمایه گذاری می کنند. زمانی است که قیمت سریعا شروع به رشد می کند و اخبار اقتصادی رو به بهبود می گذارد.

3-مرحله توزیع: مرحله توزیع زمانی است که روزنامه ها به صورت گسترده شروع به انتشار اخبار و تحلیل های مثبت می کنند و اخبار اقتصادی در بهترین حالت است. در این هنگام است که حجم معاملات در جریان مشارکت عمومی افزایش می یابد. اینجاست که همان سرمایه گذاران خبره که در اواخر دوران نزولی شروع به خرید کرده بودند ( زمانی که هیچ کس علاقه ای به خرید نداشت.) پیش از اینکه خریداران اخیر آماده فروش شوند نیز شروع به عرضه می کنند.

این موضوع در حقیقت یکی از اصول اولیه نظریه داو هست که با نظریه سه مرحله ای بودن بازارهای صعودی بزرگ در نظریه امواج الیوت نیز، هم خوانی دارد.

محمد شعبانی


دیدگاه شما
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments