⁠ آیا عرضه اولیه ها همیشه سودآور هستند؟
  • فرشاد کریمی
  • 297 روز پیش
  • 2:45 ب.ظ

حقیقت این است که عرضه‌اولیه هم مثل سهام شامل ریسک است. و باید وضعیت شرکت و سودآوری آن مورد ارزیابی و بررسی قرار بگیرد.
اما عرضه‌های اولیه معمولا با قیمت مناسبی منتشر می‌شوند و سازمان بورس سعی می‌کند مردم از آن متضرر نشوند. ولی باید بدانید این موضوع یک قانون نیست. و هیچ تضمینی در هیچ‌چیزی وجود ندارد.

پس مسئولیت معاملات خود را همیشه بپذیریم.
اما قیمت‌ها چرا بالا می‌روند؟
قیمت‌ها به چند دلیل می‌توانند رشد کنند،یکی از آنها عرضه و تقاضا است. (مفصلا بعدا راجع به این موضوع صحبت خواهیم کرد.) پس حتی اگر وضعیت یک شرکت، مناسب نباشد، ولی تقاضای خرید برای آن بالا باشد، آن سهم باز هم رشد می‌کند.
در مورد عرضه‌های اولیه طی یکسال گذشته، شاهد بودیم حتی آنهایی که گران عرضه شده بودند، مدتی رشد کردند، زیرا تقاضا برایشان وجود داشت.

با اینحال همانطور که در دوره آموزش‌های دیگر توضیح داده‌ایم، می‌توانید در همه عرضه‌های اولیه شرکت کنید و زمان ریزش (طبق شرایطی) آنرا بفروشید.

اما طبق چه شرایطی عرضه اولیه را بفروشیم؟فرمول ساده‌ای که در دوره آموزش ویژه ورود به بورس گفتیم این بود: هرگاه پایین‌ترین قیمت یک سهم از پایین‌ترین قیمت روز قبل کمتر معامله شد، سهم را خواهیم فروخت.

ممکن است این راهکار قطعی نباشد، ولی در اکثر شرایط این راهکار به نفع ما تمام شده است.توجه کنید: این راهکار را برای عرضه‌های اولیه استفاده می‌کنیم. ضمنا اگر بتوانید سهم را تحلیل کنید، بهتر است از روش‌های تحلیلگری تخصصی‌تر استفاده نمایید.

این روش برای سادگی استفاده از آن گفته شد.باز هم تاکید می‌کنم، هر روشی شامل ریسک است؛ فقط بحث این است که چه اقدامات و استراتژی‌هایی در درازمدت برای ما مناسب‌تر است.
موفق و پرسود باشید.

محمد شعبانی


دیدگاه شما
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments